Οι εξελίξεις στην περιοχή της Μαύρης Θάλασσας προκαλούν αβεβαιότητα στους τοπικούς τουριστικούς παράγοντες, ως προς το πως θα εξελιχθούν οι κρατήσεις από την αγορά της Ουκρανίας και της Ρωσίας.
Οι τεταμένες σχέσεις μεταξύ των δύο χωρών αλλά και το ενδεχόμενο των οικονομικών κυρώσεων από τη δύση στη Ρωσία, διαμορφώνουν μια ευμετάβλητη κατάσταση για τον τουρισμό, που προκαλεί ανησυχία σε πράκτορες και ξενοδόχους.
Προς το παρόν το ενδιαφέρον από την Ουκρανία έχει κυριολεκτικά «παγώσει», ενώ από τη Ρωσία δεν ακολουθείται η αναμενόμενη ανιούσα πορεία των προβλέψεων.
Μεταξύ των παραγόντων του κλάδου επικρατεί έντονη ανησυχία όσον αφορά στο ενδεχόμενο να πληγεί ο ελληνικός τουρισμός από τα γεγονότα στην Ουκρανία και την άμεση εμπλοκή της Ρωσίας στις εξελίξεις, καθώς η πρώτη έστειλε πέρσι στη χώρα μας 250.000 επισκέπτες και η δεύτερη περίπου 1,3 εκατ.
Τα γεγονότα στην Κριμαία ανέτρεψαν τη σιγουριά της θεαματικής αύξησης επισκεπτών από τις δύο χώρες της Μαύρης Θάλασσας. Σαφώς και δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη αρνητική εξέλιξη, όμως ήδη διαπιστώνεται, ότι δεν επιβεβαιώνεται η μέχρι πρότινος αισιοδοξία, ενώ η πορεία από τούδε και στο εξής δεν αφήνει περιθώρια προβλέψεων, αφού κάθε ανατροπή είναι πιθανή και θα εξαρτηθεί από τις εξελίξεις στις σχέσεις μεταξύ των δύο χωρών, αλλά και μεταξύ της Ρωσίας με την Ευρώπη και την Αμερική.
Σε ό,τι αφορά τις υπόλοιπες αγορές, από τις οποίες η Κρήτη προσελκύει επισκέπτες, τουριστικοί παράγοντες και ξενοδόχοι δηλώνουν ότι τα στοιχεία για τις καλοκαιρινές αφίξεις είναι απολύτως θετικά και εκτιμούν ότι έτσι θα εξελιχθούν και το επόμενο διάστημα, το οποίο είναι καθοριστικό για την πορεία της σεζόν.
Μάλιστα, εκτιμάται ότι ακόμα κι αν τελικά δημιουργηθεί «κενό» από την Ουκρανία, οι αφίξεις θα καλυφθούν από άλλες αγορές, καθώς το ενδιαφέρον για τον προορισμό «Κρήτη» όχι μόνο είναι αυξημένο, αλλά οι προβλέψεις κάνουν λόγο ακόμα και για ρεκόρ αφίξεων επισκεπτών την καλοκαιρινή περίοδο του 2014.
Εν τω μεταξύ, το πρώτο δεκαήμερο του Απριλίου προγραμματίζεται η «επίσημη» έναρξη της νέας καλοκαιρινής περιόδου. Σύμφωνα με πληροφορίες από τον Σύλλογο Ξενοδόχων, με βάση τις κρατήσεις που υπάρχουν, κάποια ξενοδοχεία θα ανοίξουν το πρώτο πενθήμερο του μήνα, αρκετά θα ακολουθήσουν μέχρι τις 15 Απριλίου, λόγω του εορτασμού του Πάσχα που φέτος εορτάζεται στις 20 Απριλίου, ενώ τα υπόλοιπα θα ξεκινήσουν να λειτουργούν τέλη Απριλίου-αρχές Μαΐου.
Συγκεκριμένα:
ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΡΑΓΔΑΙΩΝ ΕΞΕΛΙΞΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΡΙΜΑΙΑ
Κλίμα αβεβαιότητας στην τουριστική αγορά
Με το βλέμμα στραμμένο στις δραματικές εξελίξεις με την ουκρανική κρίση, βρίσκονται οι τοπικοί τουριστικοί παράγοντες καθώς εκτός από την ανησυχία για το τι μπορεί να προκληθεί σε γεωπολιτικό επίπεδο, δημιουργείται αναστάτωση στο τουριστικό κύκλωμα, το οποίο ανέμενε φέτος πανελλαδική αύξηση των αφίξεων από τη Ρωσία και την Ουκρανία.
Σε συνάρτηση μάλιστα με την υποτίμηση, την οποία έχει υποστεί το ρούβλι αλλά και το ενδεχόμενο οικονομικού αποκλεισμού της Ρωσίας από τη Δύση, διαμορφώνονται συνθήκες αβεβαιότητας. Κυρίως γιατί η Ευρωπαϊκή Ένωση και Η.Π.Α. εξετάζουν σειρά από κυρώσεις, μεταξύ των οποίων είναι η επιβολή αυστηρών προδιαγραφών για την έκδοση βίζας, στο ενδεχόμενο της οποίας, οι παράγοντες του τουρισμού… «παγώνουν»!
Προς το παρόν τηρείται στάση αναμονής, αφού η ταχύτητα και το ευμετάβλητο των εξελίξεων δεν είναι δυνατόν να προσδιορίσουν επακριβώς το πως θα διαμορφωθούν τα δεδομένα στην τουριστική αγορά, ωστόσο τα πρώτα «σύννεφα» άρχισαν να επισκιάζουν την μέχρι πρότινος καλή εικόνα που υπήρχε και διαμόρφωνε αισιόδοξη προοπτική για τους επόμενους μήνες.
Τα γεγονότα στην Κριμαία ήρθαν και ουσιαστικά ανέτρεψαν τη σιγουριά της θεαματικής αύξησης επισκεπτών από τις δύο χώρες της Μαύρης Θάλασσας. Σαφώς και δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη αρνητική εξέλιξη, όμως ήδη διαπιστώνεται, ότι δεν επιβεβαιώνεται η μέχρι πρότινος αισιοδοξία, ενώ η πορεία από τούδε και στο εξής δεν αφήνει περιθώρια προβλέψεων, αφού κάθε ανατροπή είναι πιθανή και θα εξαρτηθεί από τις εξελίξεις στις σχέσεις μεταξύ των δύο χωρών αλλά και μεταξύ της Ρωσίας με την Ευρώπη και την Αμερική.
Μιλώντας με τον πρόεδρο του Συλλόγου Τουριστικών Πρακτόρων Ρεθύμνου κ. Γιάννη Τριποδιανό για το θέμα που έχει προκύψει, μας ενημέρωσε, ότι ήδη έχει αρχίσει και παρατηρείται σχετική καθυστέρηση στις κρατήσεις από τη Ρωσία και την Ουκρανία, γεγονός, που επιβεβαίωσαν από την πλευρά τους ο πρόεδρος του Συλλόγου Ξενοδόχων Ρεθύμνου κ. Μανόλης Τσακαλάκης, αλλά και ο ταμίας του ίδιου σωματείου κ. Χαράλαμπος Μπιρλιράκης.
Ο τελευταίος, εκτιμά μάλιστα, ότι ήδη μπορούμε να μιλάμε για «πάγωμα» των κρατήσεων αφού τις τελευταίες ημέρες δεν υπάρχει καμία ενεργητικότητα από τους μεγάλους τουρ οπερέιτορ, που διακινούν τους Ρώσους και τους Ουκρανούς τουρίστες.
Γενικότερα οι εκτιμήσεις, με μικρές διαφοροποιήσεις, συγκλίνουν, στο ότι προς το παρόν τηρείται στάση αναμονής, αλλά με έντονα τα σημάδια της ανησυχίας. Διαπιστώνεται, δηλαδή, κλίμα αβεβαιότητας.
Ειδικότερα, ο πρόεδρος του Συλλόγου Ξενοδόχων Ρεθύμνου κ. Τσακαλάκης, δήλωσε στην εφημερίδα μας, ότι: «οι κρατήσεις από την Ουκρανία έχουν κυριολεκτικά πατώσει. Από τη Ρωσία συνεχίζεται το ενδιαφέρον αλλά είναι στα ίδια με τα περσινά επίπεδα την συγκεκριμένη εποχή, γεγονός, που δεν είναι καλό, διότι περιμέναμε θεαματικές αυξήσεις τις οποίες δεν βλέπουμε. Εάν μάλιστα επικρατήσει η άποψη των «θερμοκέφαλων» και επιβληθούν αυστηρές προδιαγραφές για την έκδοση της βίζας από τη Ρωσία προς τη δύση, τότε όλες οι ελπίδες που έχουμε θα καταρρεύσουν.»
Από την πλευρά του ο Ταμίας του Συλλόγου κ. Μπιρλιράκης, δήλωσε ότι: «εγώ διαπιστώνω «πάγωμα» των κρατήσεων τις τελευταίες ημέρες, αφού τη ροή τουριστών και από τις δύο χώρες την διαχειρίζονται οι ίδιοι τουρ οπορέιτορ. Ήμουν ανήσυχος με την υποτίμηση του ρωσικού νομίσματος, αλλά τώρα είμαι ακόμα περισσότερο. Πρέπει να σημειώσω, ότι ουσιαστικά το μεγάλο όγκο των κρατήσεων από αυτές τις χώρες τον περιμέναμε από τα μέσα Μαρτίου και μετά, κυρίως τον Απρίλιο. Τώρα τηρούμε στάση αναμονής που για μένα φτάνει στα όρια της ανησυχίας.»
«Θεωρώ ότι καταγράφεται καθυστέρηση στη ροή των κρατήσεων από Ρωσία και Ουκρανία», εκτιμά ο πρόεδρος των Τουριστικών Πρακτόρων κ. Τριποδιανός, ο οποίος μιλώντας στην εφημερίδα μας δήλωσε ότι «ουσιαστικά τώρα θα έπρεπε να αρχίσει ο μεγάλος όγκος των κρατήσεων. Είναι ελάχιστες αυτές που έχουμε από Ουκρανία και ίδιες σε σχέση με την αντίστοιχη περσινή περίοδο από τη Ρωσία. Αυτό εμένα με βάζει σε στάση αναμονής λόγω του ευμετάβλητου των εξελίξεων. Είναι γεγονός, ότι εκεί που είχαμε μια ανησυχία με το νόμισμά τους που υποτιμήθηκε, τώρα ήρθαν και τα γεγονότα και διαμόρφωσαν αβεβαιότητα. Προς το παρόν δεν έχουμε να κάνουμε κάτι περισσότερο από το να περιμένουμε.»