Διήνυσαν 1.700 χλμ. σε 32 ημέρες, διέσχισαν 20 πόλεις με αφετηρία την Κωνσταντινούπολη και τερματισμό το Ηράκλειο της Κρήτης. Το κίνημα «Wheeling2help» έφερε εις πέρας αυτό το δύσκολο εγχείρημα, που μάλιστα είχε σκοπό την στήριξη των ατόμων με αναπηρία. Συγκέντρωσαν 19.000 ευρώ και τα εξαργύρωσαν στην αγορά 100 αναπηρικών αμαξιδίων.
Αυτή η τεράστια προσπάθεια ξεκίνησε στις 7 Σεπτεμβρίου 2016, ημέρα έναρξης των Παραολυμπιακών Αγώνων, και μετά από 31 ημέρες πορείας η ποδηλατοβόλτα έφτασε στο Ρέθυμνο. Το Σάββατο 8 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε μία όμορφη γιορτή στην Πλατεία Μικρασιατών και οι συμμετέχοντες έστειλαν ένα ηχηρό μήνυμα αγάπης, στήριξης και αλληλεγγύης.
Όπως τονίζουν χαρακτηριστικά οι διοργανωτές σε ανακοίνωσή τους: «Για την επιτυχή έκβαση αυτής της γιορτής συνέβαλλαν πολλοί φορείς, σύλλογοι, ομάδες, επιχειρηματίες της πόλης μας, οι οποίοι δραστηριοποιήθηκαν στην πλατεία, μας διασκέδασαν και σκόρπισαν χαρά, ελπίδα και παιδικά χαμόγελα και τους οποίους θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά».