Άσπρο -Μαύρο
Του ΓΙΩΡΓΗ ΑΓΓΕΛΙΔΑΚΗ
Θυμάμαι τα πολιτικά μας πράγματα από πριν τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, τέτοια απόλυτη αντιπαράθεση μεταξύ Κυβέρνησης και πάσης Αντιπολίτευσης δεν νομίζω να υπήρξε ποτέ άλλοτε. Ό,τι και να κάνει η Κυβέρνηση, σύσσωμη η Αντιπολίτευση το βρίσκει όχι μόνο εσκεμμένο λάθος, αλλά και ότι εξυπηρετεί αντεθνικά συμφέροντα. Θυμάμαι εκείνο το περίφημο «Βυθίσατε το Χώρα» του Ανδρέα, που απεδείχθη προ-συνεννοημένη πρόταση με τον Καραμανλή!
Θυμάμαι και πολλοί φαντάζομε ότι, τουλάχιστον σε οριακά σημεία υπήρξε έστω κάποια ανοχή για να μη πω κατανόηση, για το γενικότερο Εθνικό συμφέρον. Ακόμα και από τον Ζαχαριάδη στο Έλληνο-Ιταλικό πόλεμο υπήρξε Σύμπραξη.
Θα προσέθετα και η συνεργασία ΠΑΣΟΚ- Ν.Δ. αυτή την δυσχερέστατη περίοδο δεν στήθηκε για κοινά κομματικά συμφέροντα, για την εξυπηρέτηση του Έθνους και του λαού έγινε, άσχετα αν υπάρχουν και γρίνιες εκατέρωθεν που προς το παρόν τίθενται σε δεύτερη μοίρα. Ως ελαφρυντικό ότι, η οι δυσκολίες, η μείωση της καλοπέρασης οδηγούν σε αναγκαστική διαστρέβλωση της συμπεριφοράς των ανθρώπων δεν στέκει γιατί τότε θα είχαμε πάει οριστικά στο κρημνό προ πολλού.
Ο Σαμαράς, που χειρίζεται σε πρώτο λόγο τα της Κυβέρνησης είναι ασφαλώς δεξιάς προελεύσεως αλλά αυτό δικαιολογείται να αποτελεί αιτιολογία και λόγο αποδοκιμασίας κάθε του ενέργειας. Πολλοί δεν έχουν πάρει χαμπάρι ότι ο Αντώνης εκτός από Καλαματιανό ξέρει και ζεμπέκικο, ξέρει και βαλς ξέρει και πηδηχτό!
Η εντύπωση ότι κάποιοι άλλοι κατέχουν την «Μαγική ράβδο» αν δεν είναι και το πιθανότερο συνιστά τουλάχιστον παιδική αφέλεια εξ αντιδράσεως.
Σταματώ γιατί θεωρώ ότι τα πολλά λόγια δεν αρκούν, προκειμένου να πείσει κανένας, χρειάζεται και λίγη καλή θέληση από την άλλη, όταν υπάρχει!!
Σταματώ ακόμα γιατί θυμήθηκα κάτι πολύ σημαντικό για την πόλη μας.
Πριν 40 ίσως και 50 χρόνια είχε έλθει στην πόλη μας ένας από διασημότερους Αρχιτέκτονες της Ελλάδας, όνομα Πικιόνης ήλθε λόγω Πρεβελάκη να δει την Φορτέζα. Βαδίζοντας προς τα εκεί από μεριάς γηπέδου σταμάτησε και έκπληκτος είπε «μα είναι δυνατόν να αφήνετε ένα μικρό κτήριο», εννοούσε το Αστυνομικό τμήμα, να κρύβει την θέα του Φρουρίου;; Να το χαλάσετε αμέσως.
Το είπε δημόσια, το γράψανε και οι εφημερίδες και βέβαια οι τότε αρμόδιοι το ακούσανε.
Σημειωτέον ο ανθρωπος αυτός ήταν εκείνος που του ανέθεσε η τότε Κυβέρνηση να διαμορφώσει τον πέριξ χώρο της Ακρόπολης, όπερ και έπραξε!!
Το γράφω με την ευκαιρία των έργων στη Σοχώρα.