Του ΜΑΡΚΟΥ ΣΕΛΛΙΑΝΑΚΗ
Το Βιωματικό, Μουσικοχορευτικό και Παιδαγωγικό Εργαστήρι Ρεθύμνης «Πυρρίχια Δρώμενα», το Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2016, ξεκίνησε και επίσημα τη λειτουργία του, με τον Αγιασμό που τελέσθηκε στον χώρο διδασκαλίας του στο Ατσιπόπουλο. Πολύς κόσμος ήρθε και στήριξε τη νέα αρχή του Μάρκου Κοκολάκη και Σταύρου Νικηφόρου. Τον αγιασμό τέλεσε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ρεθύμνου και Αυλοποτάμου, Ευγένιος, ο οποίος συγκίνησε τους παρευρισκομένους με τον λόγο του και δήλωσε ότι θα στηρίξει όποτε και όταν χρειαστεί αυτή τη νέα προσπάθεια. Το «παρών» έδωσε και ο δήμαρχος Ρεθύμνου, κύριος Γιώργος Μαρινάκης, ο οποίος όχι μόνο συνεχάρη τους πρωτεργάτες του Εργαστηρίου αλλά δήλωσε και πόσο σημαντικές είναι τέτοιου είδους ενέργειες σε μια εποχή διευρυμένης κρίσης.
Εκτός από τα αισιόδοξα μηνύματα του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη και του κ. Μαρινάκη, ισχυρότατο μήνυμα στήριξης έδωσαν οι αντιδήμαρχοι, οι πρόεδροι των τοπικών πολιτιστικών αλλά και παραδοσιακών φορέων, καθώς και το πλήθος κόσμου που παρευρέθηκε στην τελετή του Αγιασμού, δηλώνοντας με αυτόν τον τρόπο όχι μόνο ότι αγκαλιάζει το Εργαστήριο του Μάρκου και των συνεργατών του, αλλά κυρίως ότι έχει ανάγκη από τέτοιου είδους ενέργειες, οι οποίες δίνουν νόημα και τροφοδοτούν την πολιτισμική ταυτότητα ενός τόπου και των ανθρώπων του, σε μια εποχή όπου η παγκοσμιοποίηση τείνει να γίνει συνώνυμη της πλατειάς και ανώνυμης μάζας.
Όπως δήλωσε και ο υπεύθυνος του Εργαστηρίου, Μάρκος Κοκολάκης, (και αυτό το τονίζει με κάθε ευκαιρία), κυρίαρχο στοιχείο του Εργαστηρίου θα είναι ο χορός, αλλά η εκμάθηση χορών δεν είναι ο μοναδικός σκοπός του. Στόχος του Εργαστηρίου είναι μέσα απ’ τα ζάλα του χορού οι μαθητές να οδηγηθούν και να μυηθούν εν γένει, μέσα από διάφορες βιωματικές δραστηριότητες, στις πολιτισμικές παραδόσεις του τόπου μας. Στόχος είναι η καλλιέργεια αξιών και ιδανικών, όπως είχαν διαμορφωθεί «τότε», από ευγενείς ανθρώπους, που ήταν οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας.
Η μεταλαμπάδευση ενός τρόπου σκέψης και δράσης που φαίνεται ξεπερασμένος και τόσο μακρινός, κρίνεται ακόμα πιο επιτακτική και χρήσιμη σήμερα, όχι για να «ξεχωρίσουμε από τον κόσμο», αλλά αντίθετα για να τοποθετήσουμε σωστά τον εαυτό μας μέσα σ’ αυτόν και όχι απλώς παραμένοντας τμήμα μιας απρόσωπης και ψυχρής μάζας. Γι’ αυτό και μόνο τον λόγο αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον Μάρκο και το Σταύρο και τους ευχόμαστε ολόψυχα να επιτύχουν στη νέα τους προσπάθεια, διότι μια δικιά τους επιτυχία σημαίνει ότι κι εμείς οι ίδιοι και τα παιδιά μας θα λέμε: «Είμαι από την Κρήτη» και θα ξέρουμε τι εννοούμε.