Οικονομική «ανάσα» αλλά και διαμαρτυρίες στις τάξεις των αγροτών του νομού έφερε η πληρωμή των επιδοτήσεων. Κι αυτό διότι δεκάδες άτομα βρέθηκαν αντιμέτωπα με κατασχέσεις μεγάλων ποσών για οφειλές προς Δήμους, τράπεζες και αγροτικές ενώσεις, κατά τη διαδικασία είσπραξης των χρημάτων που αντιστοιχούν στις κοινοτικές επιδοτήσεις.
Η εξόφληση του συνόλου της ενιαίας ενίσχυσης καταβλήθηκε προ ημερών στους λογαριασμούς των δικαιούχων, ωστόσο πολλοί από αυτούς είδαν τους λογαριασμούς τους άδειους, πριν καν την εκταμίευση του ποσού που τους αναλογεί, διότι γι’ αυτούς έφτασε η ώρα να πληρώσουν, με τη διαδικασία της δέσμευσης χρημάτων, χρέη τα οποία έχουν αφήσει ανεξόφλητα εδώ και μια πενταετία περίπου. Είναι χαρακτηριστικό ότι προ εκπλήξεως βρέθηκαν αγρότες που οφείλουν ακόμα και μικροποσά, καθώς Δήμοι του νομού προχώρησαν στη δέσμευση λογαριασμών ακόμα και για οφειλές ύψους… 50 ευρώ.
Σύμφωνα με στοιχεία του ΟΠΕΚΕΠΕ Κρήτης, στους 21.270 παραγωγούς του νομού Ρεθύμνου καταβλήθηκε συνολικό ποσό ύψους 60 εκατομμυρίων ευρώ περίπου, καθώς οι δυο δόσεις του Νοεμβρίου και του Δεκεμβρίου αντιστοιχούσαν σε 30.726.000 ευρώ η κάθε μια. Ωστόσο, μεγάλο μέρος του συγκεκριμένου ποσού δεν κατέληξε ούτε στις τσέπες των δικαιούχων, ούτε στην τοπική αγορά, καθώς τα χρήματα παρακρατήθηκαν για την πληρωμή της Ασφαλιστικής Εισφοράς υπέρ ΕΛΓΑ, καθώς και για οφειλές που έχουν ορισμένοι αγρότες στις Ενώσεις Αγροτικών Συνεταιρισμών. Επίσης, μέρος του ποσού παρακρατείται για την κάλυψη δόσεων δανείων που έχουν λάβει οι αγρότες και οι κτηνοτρόφοι από την Αγροτική Τράπεζα, ενώ στη λίστα με τους φορείς που παρακρατούν χρήματα για οφειλές προστέθηκαν και οι Δήμοι του νομού Ρεθύμνου.
Συγκεκριμένα, ο Δήμος Μυλοποτάμου προχώρησε στην παρακράτηση ποσού 2,1 εκατ. ευρώ από τους λογαριασμούς 1.400 δικαιούχων. Το μέτρο της παρακράτησης χρημάτων εφαρμόστηκε και από τον Δήμο Αγίου Βασιλείου σε 788 οφειλέτες, οι οποίοι οφείλουν ποσά που κυμαίνονται από 300 έως και 140.000 ευρώ.
Χρήματα δέσμευσε επίσης ο δήμος Ανωγείων από την καταβολή της δόσης του Δεκεμβρίου, ενώ ο δήμος Αμαρίου, σύμφωνα με τον δήμαρχο, δεν εφαρμόζει το μέτρο της παρακράτησης χρημάτων από λογαριασμούς δημοτών.
Σε ό,τι αφορά τον δήμο Ρεθύμνου επίσης προχώρησε στη δέσμευση λογαριασμών δικαιούχων της ενιαίας ενίσχυσης για διάφορες οφειλές τους, με την οικονομική υπηρεσία του μητροπολιτικού δήμου να σημειώνει ότι το μέτρο της κατάσχεσης χρημάτων «εις χείρας τρίτων» εφαρμόζεται σε μόνιμη βάση, σύμφωνα με τις εντολές που έχουν δοθεί από το κεντρικό κράτος.
Στις διαμαρτυρίες των δικαιούχων για την παρακράτηση των ποσών, οι δήμοι απαντούν ότι εξάντλησαν κάθε προσπάθεια είσπραξης των οφειλών, καθώς οι δημότες αν και έχουν επανειλημμένα ενημερωθεί με επιστολές και ανακοινώσεις προκειμένου να προχωρήσουν σε ρύθμιση, δεν φρόντισαν να τακτοποιήσουν τις υποχρεώσεις τους, επομένως ακολουθήθηκε η νόμιμη διαδικασία για την είσπραξη χρεών η εξόφληση των οποίων εκκρεμεί εδώ και χρόνια.