Με τη συμμετοχή του παγκόσμιου πρωταθλητή ανοικτής θάλασσας Σπύρου Γιαννιώτη θα πραγματοποιηθεί απόψε ο αγώνας θαλάσσιας κολύμβησης στην περιοχή του Αγίου Νικολάου. Οι διοργανωτές, ο Πολιτιστικός Σύλλογος «Καλυδών» και ο Αθλητικός Οργανισμός Αγ. Νικολάου, φρόντισαν να διαφημίσουν τους αγώνες με τον καλύτερο πρεσβευτή του αθλήματος!
Οι αγώνες που διεξάγονται υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Κρήτης, φέρουν την επωνυμία «Καλυδώνια 2013» και η ώρα έναρξης έχει οριστεί για τις 6:00 το βράδυ στην Πλάκα του εν λόγω Δήμου και η απονομή των βραβείων στις 8:00 το βράδυ στο πάρκο Μιραμπέλλο.
Στον κολυμβητικό αγώνα θα πάρει μέρος όπως προαναφέραμε ο Ολυμπιονίκης Σπύρος Γιαννιώτης, ο οποίος το 2012 στο Λονδίνο, αναδείχθηκε 4ος στα 10 χλμ. ανοιχτής θάλασσας, ενώ τελευταία του μεγάλη επιτυχία, το χρυσό μετάλλιο στα 10 χλμ. ανοιχτής θαλάσσης και το αργυρό μετάλλιο στο ομαδικό αγώνισμα των 5 χλμ. στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2013 στη Βαρκελώνη. Ο αγώνας περιλαμβάνει τη διαδρομή προς τη νήσο Σπιναλόγκα και επιστροφή με σημείο εκκίνησης και τερματισμό το λιμάνι της Πλάκας.
Εποχή Γκαγκάτση “Τζούνιορ” στην ΕΠΟ
Το μήλο κάτω από τη μηλιά θα πέσει. Βλέπετε, το ποδόσφαιρο δεν παράγει μόνον ποδοσφαιριστές ή προπονητές αλλά και παράγοντες....