Με 2.250 δρομείς, μερικοί εκ των οποίων γνωστά πρόσωπα της κοινωνίας μέσα από το ευρύ πρίσμα του αθλητισμού, αναμένεται να ξεκινήσει ο μεγάλος δρόμο της Κρήτης «Run Greece». Στους αγώνες που θα πραγματοποιηθούν αυτή την Κυριακή, θα βρεθούν και 320 αθλητές από τους όμορους νομούς (Ρεθύμνου, Λασιθίου) αλλά και από τα Χανιά.
Μάλιστα, για τη μετακίνηση των δρομέων την Κυριακή 27/4 έχουν δρομολογηθεί 3 συνολικά λεωφορεία από την Περιφέρεια Κρήτης – Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου και το Δήμο Ηρακλείου ΔΟΠΑΦΜΑΗ.
Τα δύο λεωφορεία από Χανιά θα αναχωρήσουν ώρα 06.15 από το Εθνικό στάδιο Χανιών και το λεωφορείο από την Ιεράπετρα θα αναχωρήσει ώρα 08.00 από το σχολικό γυμναστήριο Ιεράπετρας.
Πιστεύεται ότι μέχρι σήμερα την τελευταία ημέρα των εγγραφών, θα εξαντληθούν οι αριθμοί συμμετοχής των αθλητών που είναι συνολικά 2.700.
Η κατάθεση των αιτήσεων εγγραφής συνεχίζεται στα σημεία εγγραφής που είναι τα παρακάτω:
– Περιφέρεια Κρήτης, Γραφείο Αντιπεριφερειάρχη Ηρακλείου, 1ος όροφος (από 08.00 έως 15.00). Τηλ.: 2813 400244 και 2813 400243.
– Δήμος Ηρακλείου, Tμήμα Πολιτισμού, Αθλητισμού, Νέας Γενιάς και Εθελοντισμού, Δημοτικό Κτίριο Ανδρόγεω, 3ος Όροφος (από 08.00 έως 14.30). Τηλ.: 2813 499203.
– Γραφείο Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Κρήτης, Στάδιο Ελευθερίας, Πλατεία Κόρακα – Χανιώπορτα (από 09.00 έως 14.00 και 17.00 έως 20.00). Τηλ.: 2810253587.
Όλοι οι δρομείς που έχουν κάνει εγγραφή θα πρέπει να περάσουν το Σάββατο από το Παγκρήτιο Στάδιο – Θύρα 1, (10.00 – 20.00) για να παραλάβουν τον αριθμό συμμετοχής τους και τα αντίστοιχα αναμνηστικά (μπλουζάκι κ.λ.π.).
Τονίζεται ιδιαίτερα ότι την Κυριακή το πρωί, πριν τους αγώνες, δεν θα γίνονται εγγραφές και δεν θα επιτρέπεται η συμμετοχή σε κανένα δρομέα χωρίς αριθμό.
Ως γνωστό, οι αγώνες διοργανώνονται στο Ηράκλειο, ο Σ.Ε.Γ.Α.Σ., η Περιφέρεια Κρήτης – Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου, ο Δήμος Ηρακλείου και η Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Κρήτης, την Κυριακή 27 Απριλίου.
Οι αγώνες παίδων
Στους αγώνες των παίδων που είναι απόστασης 800μ. συμμετέχουν μαθητές-τριες των Δημοτικών Σχολείων Δ’ – Ε’ και ΣΤ’ τάξης με έτη γέννησης 2002 – 2003 και 2004.
Σκοπός της διοργάνωσης είναι η χαρά της συμμετοχής με τον τερματισμό όλων των παιδιών. Από τους αγωνοδίκες ξεκαθαρίστηκε ότι δεν θα υπάρξει συναγωνισμός μεταξύ των παιδιών, άρα δεν θα υφίσταται χρονομέτρηση.
Τα παιδιά ή οι εκπρόσωποί τους πρέπει να παραλάβουν τον αριθμό τους σήμερα, Σάββατο 26 Απριλίου από 10.00 μέχρι 20.00, από το Παγκρήτιο Στάδιο – Θύρα 1.
Για τις ομαδικές εγγραφές μπορεί εκτός από τα παιδιά να παραλαμβάνει τους αριθμούς τους και ένας μόνο εκπρόσωπος του σχολείου, σωματείου κ.λπ.
Η ώρα εκκίνησης του εν λόγω αγώνα θα δοθεί στις 11.15.
Οι συμμετέχοντες παιδιά – δρομείς μεταβαίνουν με δική τους πρωτοβουλία μέσα στο χώρο εκκίνησης του αγώνα στην Πλατεία Ελευθερίας. Τα παιδιά που θα συμμετάσχουν στον αγώνα θα πρέπει να βρίσκονται στο χώρο εκκίνησης τουλάχιστον 1 ώρα πριν από την έναρξη του αγώνα, δηλαδή το αργότερο στις 10.15. Εκεί θα τα παραλάβουν στελέχη της διοργάνωσης και θα τα προετοιμάσουν για τη συμμετοχή τους στον αγώνα.
Στους αγώνες θα βρεθούν για να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους περίπου 320 εθελοντές, οι οποίοι αναμένεται να στηρίζουν την εκδήλωση και τους συμμετέχοντες δρομείς.
Οι εθελοντές αυτοί προέρχονται από οργανωμένες εθελοντικές οργανώσεις, αλλά είναι και μεμονωμένοι συμπολίτες μας που αγκάλιασαν την εκδήλωση, αναγνωρίζοντας τη σημασία και τους στόχους της.
Τις εκδηλώσεις υπολογίζεται ότι θα παρακολουθήσουν ως θεατές 3.000 περίπου συμπολίτες μας, που θα στηρίξουν με την παρουσία και το χειροκρότημά τους τις προσπάθειες των συμμετεχόντων.
► Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων:
10.00: 10.000 μ.
11.15: 5.000 μ. και Παιδικός αγώνας 800 μ.
► Την Κυριακή οι δρόμοι που περιλαμβάνονται στη διαδρομή των αγώνων θα κλείσουν για την κυκλοφορία οχημάτων από τις 07.30 το πρωί μέχρι και τις 13.00.