Αδυναμία απαλλαγής τροφείων στους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς για οικογένειες με χαμηλά εισοδήματα, επικαλείται ο πρόεδρος του Νομικού Προσώπου του Δήμου, υποστηρίζοντας πως κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό τουλάχιστον προς το παρόν, καθώς θα τιναχτεί στον αέρα το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ στο οποίο είναι ενταγμένος ο Δήμος Ρεθύμνου, εξασφαλίζοντας με αυτόν τον τρόπο τόσο τη δωρεάν φιλοξενία παιδιών με βάση εισοδηματικά κριτήρια των οικογενειών, όπως αυτά προβλέπονται από το πρόγραμμα, όσο όμως και την στελέχωση των παιδικών και βρεφονηπιακών σταθμών, με τον απαραίτητο αριθμό προσωπικού, του οποίου η μισθοδοσία και ασφάλεια καλύπτεται από τα ευρωπαϊκά κονδύλια.
Το Δ.Σ. του Νομικού Προσώπου ξεκαθαρίζει πως οποιαδήποτε συζήτηση για φιλοξενία σε παιδικούς σταθμούς χωρίς οικονομική επιβάρυνση, θα μπορεί να γίνει μετά την εξασφάλιση της συνέχισης του προγράμματος του ΕΣΠΑ και για την επόμενη χρονιά και αυτό για συγκεκριμένες κατηγορίες.
Σημειώνεται ότι σήμερα μέσω ΕΣΠΑ στους σταθμούς του Δήμου φιλοξενούνται δωρεάν 175 παιδιά.
Ειδικότερα, ο πρόεδρος του Ν.Π. Γρηγόρης Τσιομπίκας εξήγησε ότι: «Δεν μπορούμε να απαλλάξουμε οικογένειες από τα τροφεία των παιδικών σταθμών, γιατί αν το κάνουμε αυτό θα υπάρχει ο κίνδυνος να απενταχθούμε από το πρόγραμμα. Οι γονείς που μέχρι σήμερα έκαναν αιτήσεις στο ΕΣΠΑ στο εξής δεν θα το κάνουν, αν ο Δήμος τους το παρέχει δωρεάν. Αυτό σημαίνει όμως ότι και η ΕΕΤΑΑ που υλοποιεί το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ και ικανοποιεί τις ανάγκες οικογενειών με χαμηλά επίπεδα σε πανελλαδικό επίπεδο -αν διαπιστώσει ότι στο Ρέθυμνο δεν υπάρχει ανάγκη -εφόσον δεν θα γίνονται αιτήσεις ή γίνονται αιτήσεις που αφορούν εισοδήματα άνω των 18.000ευρώ, τότε θα διακόψει τη χρηματοδότηση. Κάτι τέτοιο θα είναι καταστροφικό για εμάς, γιατί θα χαθούν τα χρήματα και έτσι θα επιβαρύνεται ο Δήμος.
Αν η ένταξή μας στο ΕΣΠΑ φέτος είναι μικρότερη από πέρυσι-σε ό,τι αφορά τις αιτήσεις των οικογενειών-θα υπάρξει πρόβλημα και σε άλλους τομείς. Σήμερα έχουμε 28 άτομα εργαζόμενους ορισμένου χρόνου, θέσεις οι οποίες δικαιολογούνται από το ΕΣΠΑ. Αν όμως το πρόγραμμα είναι μικρότερου ποσού -λόγω του ότι θα ‘χουν γίνει λιγότερες αιτήσεις -ενδεχομένως να μην καλύπτονται ούτε τα έξοδα μισθοδοσίας των εργαζομένων αυτών. Άρα η απόφασή μας σαν Δ.Σ. είναι ότι θα εξεταστεί η δυνατότητα απαλλαγής τροφείων για οικογένειες χαμηλών εισοδημάτων, η οποία όμως θα αποφασιστεί μετά τη ένταξή μας στο ΕΣΠΑ συνεκτιμώντας τα δεδομένα. Αυτό θα το γνωρίζουμε πριν την έναρξη της σχολικής περιόδου, ενώ να σας πως ότι έχουμε ζητήσει επιπλέον 9 άτομα».
Σημειώνεται ότι οι κατηγορίες για τα τροφεία στους παιδικούς σταθμούς έχουν ως εξής:
40 ευρώ για εισοδήματα μέχρι 15.000 ευρώ (σε αυτή την κατηγορία σύμφωνα με τον πρόεδρο του Δ.Σ. του Νομικού Προσώπου ενδέχεται να υπάρξει απαλλαγή για τα τροφεία, μετά όμως την εξασφάλιση της συνέχισης του προγράμματος του ΕΣΠΑ).
60 ευρώ για εισοδήματα από 15.000-25.000 ευρώ
80 ευρώ για εισοδήματα από 25.000-35.000 ευρώ
100 ευρώ για εισοδήματα από 35.000-45.000 ευρώ
120 ευρώ για εισοδήματα από 45.000-55.000 ευρώ
150 ευρώ για εισοδήματα πάνω από 55.000 ευρώ.
Σε ό,τι αφορά τις κατασχέσεις χρημάτων από τραπεζικούς λογαριασμούς ο κ. Τσιομπίκας διευκρίνισε ότι επρόκειτο για 13 περιπτώσεις με οφειλές τροφείων του 2011 2012. Όπως είπε, έγινε ενημέρωση στους γονείς ότι έχουν τη δυνατότητα να προσκομίσουν έγγραφο – έκθεση από την Κοινωνική Υπηρεσία του Δήμου ότι δεν δύνανται να καταβάλλουν τις οφειλές και σε τέσσερις περιπτώσεις έγινε ήδη διαγραφή των χρεών. Ωστόσο κάλεσε τους υπόλοιπους να προχωρήσουν στην ίδια διαδικασία ή να σπεύσουν στην Οικονομική Υπηρεσία για να ενταχθούν στη ρύθμιση των 100 δόσεων. «Μας απασχόλησε το θέμα αυτό πάρα πολύ. Πήραμε απόφαση σαν Δ.Σ. και ενημερώσαμε τους γονείς αν έχουν πρόβλημα να απευθυνθούν στην Κοινωνική Υπηρεσία, η οποία θα συντάξει σχετική έκθεση και αν διαπιστωθεί ότι κάποια οικογένεια δεν δύναται, τότε απαλλάσσονται από τα χρέη. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις οικογενειών που δεν έχουν λόγο να μην πληρώσουν και μπορούν να προσφύγουν στη λύση της ρύθμισης των οφειλών τους με τις 100 δόσεις», ανέφερε ο κ. Τσιομπίκας.
Την άλλη εβδομάδα παραδίδεται το κτίριο Κοινωνικής Μέριμνας
Σύμφωνα με τον κ. Τσιομπίκα την επόμενη εβδομάδα θα παραδοθεί προσωρινά το κτίριο Κοινωνικής Μέριμνας, στην περιοχή του Μασταμπά, το οποίο με βάση και τον προγραμματισμό θα λειτουργήσει τον Σεπτέμβριο, όπως και ο παιδικός σταθμός στη Λούτρα.
Το συγκεκριμένο κτίριο Κοινωνικής Μέριμνας στον Μασταμπά, κατασκευάστηκε σε δημοτικό οικόπεδο επιφάνειας 1,6 στρεμμάτων στην οδό Μαρκέλλου και θα φιλοξενήσει στις εγκαταστάσεις του ΚΑΠΗ, βρεφονηπιακό σταθμό ολοκληρωμένης φροντίδας και Κέντρο Νεότητας.
Πρόκειται για ένα σύγχρονο κτίριο υψηλών προδιαγραφών. Το έργο ήταν συνολικού προϋπολογισμού περίπου 3,5 εκατ. ευρώ.
Σε ό,τι αφορά στελέχωση του βρεφονηπιακού σταθμού και συγκεκριμένα του τμήματος νηπίων με αναπηρία, το οποίο απαιτεί εξειδικευμένο προσωπικό, έχει γίνει σχετικό αίτημα στο αρμόδιο υπουργείο και αναμένεται η ανταπόκρισή του μέσα στο καλοκαίρι.
Σύμφωνα με τον προγραμματισμό για κάθε 10 νήπια απαιτούνται 1 νηπιαγωγός, 2 βοηθοί νηπιαγωγού, 1 εργοθεραπευτής και 2 κοινωνικοί φροντιστές. Η δυναμική της υποδομής προβλέπει τη φιλοξενία 16 βρεφών, 50 νηπίων και 18 νηπίων με αναπηρία, συνολικά 84 παιδιών.
Σημειώνεται ότι στο υπόγειο προβλέπονται 17 θέσεις στάθμευσης και βοηθητικοί χώροι, όπως πλυντήριο, σιδερωτήριο, λινοθήκη κ.λπ.