Σε κανονικούς ρυθμούς συνεχίζονται οι προπονήσεις σε ΑΕΜ και Ερμή.
Οι κυανοκίτρινοι προσπαθούν να ηρεμήσουν μετά την απώλεια του Σούπερ Καπ, μα κυρίως να δουν και να αναγνωρίσουν τα πολλά λάθη στα οποία υπέπεσαν. Λάθη τακτικά που μέχρι σήμερα έδειχναν ότι είχαν κατανοήσει. Βέβαια, ακόμα βρισκόμαστε σε περίοδο προετοιμασίας, οπότε η ΑΕΜ και κάθε καινούρια ομάδα έχει τη δικαιολογία του μονταρίσματος.
Το ίδιο άλλωστε συμβαίνει όλο αυτό το διάστημα και με τον Ερμή. Ομάδα που έχει κατορθώσει να καθιερωθεί στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κι όμως χρειάστηκε να παίξει το 5ο του φιλικό παιγνίδι για να καταφέρει να πετύχει μια νίκη (με ΠΑΝΟΜ 2-1).
Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Δικαίωμα στη νίκη έχει και εκείνος που βρίσκεται σε μικρότερη κατηγορία.
Όλα μετρούν από ‘δω και στο εξής
Στην ΑΕΜ βέβαια, η διοίκηση έκανε επιλογές βασιζόμενη τόσο στις εισηγήσεις των προπονητών και τεχνικών της διευθυντών, γιατί οι κ.κ. Κωτσοβός, Σπυριδάκης γνώριζαν στο μεγαλύτερο ποσοστό των μεταγραφών ιδίοις όμμασι τα πρόσωπα που έρχονταν. Θεωρητικά έπραξαν όπως έπρεπε. Πρακτικά, είναι κάτι που θα πρέπει να το δείξουν οι ίδιοι οι ποδοσφαιριστές μέσα στο γήπεδο.
Οι άνθρωποι της ΑΕΜ φυσικά και συνεχίζουν να τους πιστεύουν. Μάλιστα θεωρούν ότι αυτό το… χαστούκι είναι καλό που ήρθε τώρα, καθώς ίσως αποτελέσει δρομοδείκτη για τη νοοτροπία που θα πρέπει να κουβαλούν εφεξής στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.
Ο Κωτσοβός μίλησε για «ντροπή» και για άλλη μια φορά, έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου σε ορισμένους, οι οποίοι προφανώς δεν έχουν αντιληφθεί την δυσκολία της κατηγορίας…
Στην ΑΕΜ βάζουν μπροστά πλέον για την τελική ευθεία της προετοιμασίας, αφού για 10 μέρες περίπου την είχαν κάνει στην άκρη για τις ανάγκες του Σούπερ Καπ. Το γεγονός επίσης ότι το πρωτάθλημα μεταφέρθηκε μία εβδομάδα προς τα πίσω, είναι καλό για τους Μυλοποταμίτες.
Επιπροσθέτως, ο αγώνας κυπέλλου με την Δόξα Πλατανέ, μπορεί να μην έχει την τεράστια σημασία άλλων αγώνων, όμως, οι παίκτες του Μυλοποτάμου θα περάσουν από τεστ για τον τρόπο που θα διαχειριστούν το ματς. Τα ψέματα τελειώσανε και είτε απέναντι σε ισχυρό είτε σε ανίσχυρο αντίπαλο, οι ποδοσφαιριστές θα πρέπει να αποδεικνύουν ότι αγωνίζονται σε μια ομάδα που έχει μεγαλεπήβολα σχέδια.
Μ. Πατεμτζής: «Δίχως προβλήματα στο τελικό στάδιο της προετοιμασίας»
Στον Ερμή πάλι, τα πράγματα είναι αρκετά ήρεμα. Η ομάδα των Ζωνιανών, μπορεί να μην έχει θέλξει με την απόδοσή της, μπορεί να μην πείθει για την ώρα ότι είναι σε θέση να πραγματοποιήσει ανάλογες πορείες όπως στις δύο πρώτες χρονιές ή τον α’ γύρο του περσινού πρωταθλήματος…
Ο Μανώλης Πατεμτζής όμως δείχνει ήρεμος σε κάθε έκφανση της φετινής προετοιμασίας.
Στο χθεσινό παιγνίδι με τον ΟΦΗ (που διεξάγεται την ώρα που γράφεται το ρεπορτάζ), οι «πράσινοι» θέλουν να δουν εγωισμό και αγωνιστικό προσανατολισμό.
Βάσει λοιπόν των όσων έχει δει ο Ηρακλειώτης τεχνικός το τελευταίο διάστημα, τοποθετήθηκε σχετικά αναφέροντας τα παρακάτω: «Νομίζω ότι σιγά-σιγά, κάνουμε βήματα προόδου. Οι παίκτες δείχνουν διάθεση και προσπαθούν να αφομοιώσουν τον τρόπο παιχνιδιού που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε στο πρωτάθλημα. Το ευχάριστο, εκτός εάν εξαιρέσουμε το τραυματισμό του Κόλλια, είναι ότι δεν έχουμε προβλήματα και μπαίνοντας στο τελικό στάδιο θα προσπαθήσουμε να είμαστε στην καλύτερη δυνατή κατάσταση μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος».