Των ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ, ΝΙΚΟΥ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ, ΛΕΥΤΕΡΗ ΚΡΥΟΒΡΥΣΑΝΑΚΗ
Το 2015 μας αφήνει πίσω θύμησες πολλές. Μνήμες -φυσικά από τον αθλητικό χώρο- που άλλες είναι ακόμα νωπές άλλες πάλι, χρειάζεται να ανατρέξουμε στο αρχείο, όπως έκανε η αθλητική ομάδα των «Ρ.Ν.» για να τις ανασύρουμε στην επιφάνεια και να δικαιωθούν όσοι κοπίασαν.
Το 2015 που είναι έτοιμο να παραδώσει τα κλειδιά της αθλούμενης νεολαίας και όχι μόνο, στο 2016 τοποθετήθηκε ένας ακόμη λίθος πάνω σ’ όλα όσα χτίζονται γύρω από τη σύγχρονη ιστορία του ρεθεμνιώτικου αθλητισμού.
Μπάσκετ, βόλεϊ, ποδόσφαιρο, πόλο και όλα τα ομαδικά αθλήματα, στίβος, τένις, ποδήλατο, σκάκι σ’ ό,τι αφορά τα ατομικά, οι Ρεθεμνιώτες και οι Ρεθεμνιώτισσες, σε πολλές μικρές και μεγάλες στιγμές τους, φρόντισαν να σμιλέψουν το σώμα τους, να αφοσιωθούν μ’ ό,τι ασχολούνται καθημερινά για να λάβουν ένα κομμάτι από την πίτα της αναγνώρισης.
Η χρονιά είχε τα δικά της ξεχωριστά γεγονότα και τα «Ρ.Ν.» σας τα παρουσιάζουν με κάθε λεπτομέρεια, στιγμή τη στιγμή, μέρα τη μέρα και ανά μήνα σαν ένα αυτοτελές τεύχος, που ο καθένας θα μπορεί να το κρατήσει ως «θησαυρό» στη βιβλιοθήκη του σπιτιού του.
Γενάρης, μήνας πρώτος!
Ο Ιανουάριος ξεκίνησε άμεσα με αγωνιστικές υποχρεώσεις, καθώς η πρωτοχρονιά, βρήκε πολλές ομάδες, ως επί τω πλείστον στο γήπεδο μιας και συνέπεσε να εορτάζεται, ημέρα Τετάρτη. Το καλεντάρι των αγωνιστικών ήταν ήδη στριμωγμένο και μ’ αυτό το τυχαίο γεγονός, τα Σαββατοκύριακα «ελευθερώθηκαν».
Ιανουάριος:
1/1:
ΤΟΠΙΚΟ: Η χρονιά ξεκινάει με κάποιες μεγάλες μεταγραφικές επιτυχίες. Ο Αστέρας Περάματος. Ανακοίνωσε την έλευση του Βούλγαρου πρώην μέσου της ΑΕΚ, Ιβάν Ρούσεφ, ενώ ο Ερμής πραγματοποίησε μεταγραφές όπως ο Ζανελάρης και ο Νίκος Χριστοφής.
ΒΟΛΕΪ: Οι άνδρες του ΟΠΕΡ αποκλείονται από τον ΣΦΠ Χανίων στο κύπελλο.
2/1:
ΜΠΑΣΚΕΤ: Η Κατερίνα Παναρετάκη κλήθηκε να συμμετάσχει στο 3o τουρνουά Χριστουγέννων στις κορασίδες ΕΟΚ, ενώ στους παίδες κλήθηκε ο Δημήτρης Τζαγκαράκης.
5/1:
ΤΟΠΙΚΟ: Η μεγάλη νίκη του Περάματος επί του Μελιδονίου, έφερε τους κιτρινόμαυρους σε περίοπτη βαθμολογική θέση, δύο περισσότερους από τον Ερμή. Το πρωτάθλημα ωστόσο έχει δρόμο ακόμα.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: «Λευκή» ισοπαλία πήρε η Επισκοπή μέσα στον Παναιγιάλειο, που έψαχνε να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις της Φούτμπολ Λιγκ.
ΒΟΛΕΪ: Μεγάλη νίκη του ΟΠΕΡ επί του Απόλλωνα με 3-1 σετ στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών που καταδιώκει τον ΣΦΠ Χανίων.
8/1:
ΣΚΑΚΙ: Εξαιρετικές είναι οι ρεθεμνιώτικες συμμετοχές στο 9ο πανελλήνιο rapid σκακιού από τους, Χρυσή Κουκουράκη, Μιχάλη Πελαντάκη, Φώτη Πελαντάκη, Μανώλη Ανυφαντάκη και Θανάση Σερντεδάκη.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ, Φέτσης, ήρθε και δοκιμάστηκε στην Επισκοπή, αλλά τελικά η περίπτωση μεταγραφής του ματαιώθηκε όπως άλλωστε και αυτή του τερματοφύλακα Περιστερίδη.
9/1:
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Ο Γιώργος Βελονάκης αποχώρησε από την Επισκοπή και το πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ και όδευσε προς Αργολίδα μεριά, στον Ερμή Κυβερίου.
ΒΟΛΕΪ: Η ομάδα βόλεϊ του Αρκαδιού ξεκίνησε άμεσα τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις και κέρδισε τον Αετό Χανίων με 3-1 σετ (25-23, 17-2,5, 25-23 και 25-9).
13/1:
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Παίζοντας στη Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, η Επισκοπή δεν κατόρθωσε να κρατήσει το «μηδέν» στην άμυνά της και ηττήθηκε με 1-0 από την κεφαλιά-γκολ του Καραδέμητρου στο 85′. Αυτό ήταν και ένα από τα ματς που συνετέλεσε στο να αποφασιστεί πως, ο Κώστας Ανυφαντάκης δεν θα βρίσκεται για πολύ καιρό στον πάγκο των «γυπαετών».
ΜΠΑΣΚΕΤ Α1: Το Ρέθυμνο Aegean ηττήθηκε με 81-83 από τα Τρίκαλα παρ’ ότι στο τέλος άγγιξε την ανατροπή, με τις απίστευτες άμυνες του Κουμπούρα και του Καλλινικίδη αλλά και την απίστευτη εμφάνιση του Ίνγκραμ των Τρικάλων.
ΜΠΑΣΚΕΤ: Η Ακαδημία έχασε στις λεπτομέρειες ένα ακόμη ματς στο Σπόρτινγκ με 69-62, έχοντας ως καλύτερούς τους παίκτες τον Μπαλάφα και τον Σταμούλη που πέτυχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.
ΜΠΑΣΚΕΤ: Σημαντικό βήμα σωτηρίας έκανε το Αρκάδι στις γυναίκες, που κέρδισε την Καλαμάτα με 22-39. Η νίκη αποτελούσε μονόδρομο για την ομάδα του Κώστα Πλευράκη που είχε πρώτη σκόρερ τη Μπότση με 19.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Αποχώρησε από την Επισκοπή Κ19 ο Ηλίας Μπουλιός. Την ομάδα ανέλαβε ο Γιώργος Μανωλακάκης.
ΤΟΠΙΚΟ: Νίκες είχαμε για όλους τους πρωτοπόρους του τοπικού (Πέραμα (42), Άρη (38) και Ρεθυμνιακό (38), Ζωνιανά (37) σ’ ένα πρωτάθλημα όπου η εξέλιξη προμηνυόταν συναρπαστική.
15/1:
ΤΟΠΙΚΟ: Δύο καταπληκτικές αναμετρήσεις είχαμε στους ημιτελικούς του κυπέλλου της ΕΠΣΡ. Ο Ρεθυμνιακός κατόρθωσε να επικρατήσει με 0-2 του Άρη στα Μισίρια και ο Αστέρας Περάματος να πάρει ισόπαλο αποτέλεσμα, 3-3 στη Σοχώρα από τον Αστέρα Ρεθύμνου. Οι επαναληπτικοί προμηνύονταν ξεχωριστοί.
16/1:
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Οι γυναίκες του Αστέρα Περάματος επικράτησαν με 4-0 της Νεάπολης με σκόρερ τις, Σταγάκη, Νικηφόρου, Μανολιούδη (2) κι έκαναν ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Αλλαγή φρουράς είχαμε στο β’ τοπικό, εκεί όπου η ΕΑΠ με τη νίκη της επί του Φοίνικα στα Σελλιά, πέρασε 1η.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Η Επισκοπή προετοιμάζεται για το ματς με τον ΑΟ Χανιά. Η διοίκηση της Επισκοπής και ο Κώστας Ανυφαντάκης έχουν συναποφασίσει ότι δεν θα συνεχίσουν να πορεύονται παρέα.
17/1:
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Η ΕΠΣΡ διοργάνωσε μια άψογη χοροεσπερίδα στο κέντρο «Μύθος», όπου και φρόντισε να τιμήσει κάποια πρόσωπα του χώρου που βρίσκονται εν ζωή αλλά και κάποια που «έφυγαν». Αυτά ήταν ο Μιχάλης Νικολιδάκης, ο Κωστής Ανυφαντάκης, ο Ανδρέας Κεφαλογιάννης, Γιάννης Παρασχάκης, τα σωματεία ΠΑΕ Επισκοπή, Ερμής Ζωνιανών και οι δυο, Τάκης Σιμιτζής, Μιχάλης Σταγάκης που απεβίωσαν την προηγούμενη χρονιά.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Μοιραία ήταν η Επισκοπή με αντίπαλο τα Χανιά. Με σκόρερ τον πρώην ποδοσφαιριστή της, Στέφανο Μαρτσάκη, ηττήθηκε με 1-0 υπό τη σκιά της αποχώρησης του Κ. Ανυφαντάκη. Στη συνέντευξη Τύπου, ο Ρεθεμνιώτης προπονητής έστειλε το μήνυμα να μην κατεβάσουν το κεφάλι οι ποδοσφαιριστές, προκειμένου να σωθεί ο σύλλογος.
Αντικαταστάτης του Κ. Ανυφαντάκη θα ήταν ο Γιασμίνκο Βέλιτς, ο οποίος μάλιστα παρακολούθησε με τον πρόεδρο της ομάδας, Μ. Νικολιδάκη, το ματς.
20/1:
ΜΠΑΣΚΕΤ Α1: Το Ρέθυμνο Aegean δεν άντεξε στην πίεση του Άρη και υπό την ανοχή των διαιτητών λύγισε στο φινάλε χάνοντας με 68-62. Πολύτιμος ήταν ο Φαγιέ για τους Κρητικούς (15π.) αλλά καθοριστικός ο Βεζένκοφ (23π.).
ΒΟΛΕΪ: Ένας οκνός ΟΠΕΡ στους άνδρες «τα χρειάστηκε για τα καλά» και στο τέλος επικράτησε με 2-3 του Μίλωνα στην Αθήνα. Ο ΟΠΕΡ μετά κι απ’ αυτή τη νίκη έφτανε τους 33 βαθμούς, σκαρφαλώνοντας στην 3η θέση.
ΒΟΛΕΪ: Νίκη είχαμε και στις γυναίκες που επικράτησαν του Ηρακλή με 3-1 σετ. Το τρίποντο των γυναικών σταθεροποιούσε τον ΟΠΕΡ στην 6η θέση.
ΤΟΠΙΚΟ: Τρεις έγιναν οι διεκδικητές της κορυφής στο τοπικό μετά το 2-2 του Άρη με τον Τάλω Μελιδονίου. Αντιθέτως, Πέραμα, Ερμής και Ρεθυμνιακός συνέχισαν με νίκες.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ: Μοιρασιά με 8-8 είχαμε στο ντέρμπι των ουραγών στο Ρέθυμνο για τη Σούπερ Λιγκ. Το γκολ του Καραβιώτη στο τελευταίο δευτερόλεπτο κρατούσε τους Ρεθεμνιώτες στη ζωή…
21/1:
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Την πρώτη της χειμερινή μεταγραφή ανακοίνωσε η Επισκοπή. Επρόκειτο για τον επιθετικό Δημήτρη Βούλγαρη, ο οποίος όπως αποδείχθηκε, πέρασε και δεν ακούμπησε…
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Στο πρωτάθλημα των Κ19 της Φούτμπολ Λιγκ, η Επισκοπή παρ’ ότι καλύτερη, ηττήθηκε με 3-2 από τα Χανιά στο γήπεδο των Αγίων Αποστόλων. Τα γκολ για τη ρεθεμνιώτικη ομάδα πέτυχαν οι, Βλαβιανός, Μπορμπουδάκης.
22/1:
ΠΑΛΗ: Μία αθλητική εκδήλωση η οποία δεν έλαβε ποτέ χώρα στο Ρέθυμνο, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βετεράνων Παλαιστών, προγραμματιζόταν για τον περασμένο Οκτώβριο. Από τον Ιανουάριο λοιπόν, είχε έρθει στο Ρέθυμνο ο πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας της Πάλης, κ. Θάνος ο οποίος είχε εκφραστεί με τα καλύτερα λόγια για την περίπτωση να λάβει χώρα η διοργάνωση στην πόλη μας. Εντούτοις, η διοργάνωση αποδείχθηκε πως θα κόστιζε μια περιουσία, εξ ου και το γεγονός ότι εν τέλει, πραγματοποιήθηκε στο Φάληρο.
ΜΠΑΣΚΕΤ: Τα δημοτικά σχολεία (1ο, 5ο, 9ο και 15ο) και ο χώρος στους «Τέσσερις Μάρτυρες» δέχθηκαν ένα γερό «λίφτινγκ» μέσα από τις δράσεις του Ρέθυμνο assist.
24/1:
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Η ΕΠΟ διαμηνύει ότι θα πραγματοποιήσει αγώνες για τη Σούπερ Λιγκ, παρ’ ότι διεξάγονται εθνικές βουλευτικές εκλογές, έχοντας πλέον για νέο πρόεδρο τον Γιώργο Γκιρτζίκη.
Λίγο μετά βέβαια ανεστάλη η απόφασή της με την αγωνιστική να αναβάλλεται.
28/1:
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Ο Γιασμίνκο Βέλιτς ανακοινώθηκε από την Επισκοπή ως αντικαταστάτης του Κ. Ανυφαντάκη. Μαζί του ως βοηθός τοποθετήθηκε ο Ράικο Γιάνγιανιν και γυμναστής ο Σάντος.
ΠΟΛΟ: Οι γυναίκες του ΝΟΡ πέτυχαν ένα σπουδαίο «διπλό» στη Γλυφάδα, κερδίζοντας με 10-11 σε μία από τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος. Η Σολανάκη και η Μάστορη σημείωσαν από 3 γκολ.
ΤΟΠΙΚΟ: Στη β’ κατηγορία, οι νίκες της ΕΑΠ (1-5 τον ΑΓΟΔΑ) με τοπ σκόρερ τον Καλλέργη που πέτυχε χατ-τρικ, της Φλόγας Ρουστίκων (1-5 την Επισκοπή Β’) και τις Μαργαρίτες που κέρδισαν με 2-0 τον Φοίνικα, συνεχίστηκε το πρωτάθλημα στη 12η αγωνιστική.
ΤΟΠΙΚΟ: Η ΕΠΣΡ πήρε έγκριση από τους συλλόγους του Ρεθύμνου που υπερψήφισαν τον διοικητικό και οικονομικό απολογισμό.
29/1:
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Μία νίκη και μία ήττα γνώρισαν παίδες (2-4) και νέοι (3-1) του Ρεθύμνου στο γήπεδο της Επισκοπής για το ενωσιακό πρωτάθλημα. Η κατάσταση όμως δεν άλλαξε, καθώς το Ρέθυμνο και στις δύο κατηγορίες, απλώς κράτησε την 3η θέση στη βαθμολογία.
ΤΟΠΙΚΟ: Πολλές οι αλλαγές στο τοπικό πρωτάθλημα όσον αφορά τα πρόσωπα. Ο Ι. Δασκαλάκης άφησε το Πέραμα και πήγε στον ΠΑΟ Αλφάς, ενώ ο Χρήστος Πλαΐτης πήγε στο Μελιδόνι. Ο Αστέρας Περάματος πραγματοποίησε τρεις σούπερ μεταγραφές με τους Ματαραγκάσι, Νεμπιάι, Ρούσεφ και Γεωργόπουλο να επιλέγουν την ομάδα του Μυλοποτάμου. Οι Κραβαρίτης και Λογιάκης όδευσαν στον Άρη.
31/1:
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Η Επισκοπή ανακοίνωσε τον δεξιό οπισθοφύλακα, Μανώλη Νικολακάκη που ερχόταν με πολλές περγαμηνές από τον Λεβαδειακό.