Των ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ, ΝΙΚΟΥ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ, ΛΕΥΤΕΡΗ ΚΡΥΟΒΡΥΣΑΝΑΚΗ
Μέρος Στ’
Ο Ιούνιος ξεκαθαρίζει τα πράγματα στα ομαδικά αθλήματα, εκεί όπου η μεγάλη επιτυχία ανήκει και πάλι στον Ερμή. Η ομάδα των Ζωνιανών μπήκε στους αγώνες μπαράζ για την ανάδειξη του πρωταθλητή Κρήτης με… παράσημο την άνοδο στη Γ’ Εθνική. Οι «πράσινοι» κατακτούν την 1η θέση απέναντι στους αντίστοιχους πρωταθλητές των υπολοίπων νομών (Άρη Σούδας από τα Χανιά, Ρούβας από το Ηράκλειο και ΟΦΙ από το Λασίθι) και στήνουν ένα τρικούβερτο γλέντι!
Μαζί με τον Ερμή, χαρά έχει και η Φλόγα Ρουστίκων που της απονεμήθηκε ο τίτλος της πρωταθλήτριας στο Β’ τοπικό.
Το Ρέθυμνο Aegean μετονομάστηκε σε Ρέθυμνο Cretan Kings, ενώ η Επισκοπή γνώρισε τον υποβιβασμό και ετοίμασε τα πλάνα της για τη Γ’ Εθνική, αφού πρωτίστως χρειάστηκε να προκηρύξει εκλογές.
Στα ατομικά αθλήματα τα πράγματα είναι διαφορετικά. Ο στίβος του Αρκαδιού τα πηγαίνει περίφημα με διακρίσεις από τις Χανιωτάκη, Μιχελάκη, Συνολάκη, τον Σαββίδη και τα άλλα παιδιά, ενώ τα καλοκαιρινά αθλήματα, όπως το μπιτς βόλεϊ έχουν ήδη κάνει την εμφάνισή τους.
3/6:
ΣΤΙΒΟΣ: Ο 6oς Psiloritis race των 8,5χλμ. γνωρίζει μεγάλη επιτυχία και 1ος αναδεικνύεται ο Μανώλης Σηφάκης για 6 συναπτή φορά, τρέχοντας στο μυθικό βουνό. Ο Κρητικός δρομέας χρειάστηκε 32 λεπτά, 48 δευτερόλεπτα και 6 δέκατα για να φτάσει στον τερματισμό. Στις γυναίκες 1η ήταν η Ιταλίδα Κλάρα Αλπέρτα με χρόνο 1.05.32.77.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Στο τελευταίο ματς των πλέι οφ που οδηγούν στην Γ’ Εθνική, ο Ερμής διοργάνωσε μια φιέστα στο γήπεδό του, όπου φιλοξένησε τον Ρούβα. Οι Ηρακλειώτες κέρδισαν με 1-4 (το γκολ πέτυχε ο Καλομοίρης για τον Ερμή). Το ματς τέλειωσε και στο τέλος οι «πράσινοι» έστρωσαν τραπέζι για όλον τον κόσμο γιορτάζοντας μια πανάξια άνοδο!
ΜΠΑΣΚΕΤ: Στην Εθνική Νέων Γυναικών κλήθηκε η Ειρήνη Μπότση.
4/6:
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Άσχημη ήταν όλη η αρχή και το τέλος γίνεται ακόμη πιο δύσκολο. Η Επισκοπή έχασε με 3-1 στην Καλλιθέα με το γκολ να έρχεται από τον Β. Πάλλα. Το ντεμπούτο του έκανε με τους «κυανόλευκους» ο Σέργιος Βλαβιανός που προήλθε από την Κ19.
5/6:
ΜΠΑΣΚΕΤ: Ολοκληρώθηκαν οι 6 πρώτες αγωνιστικές του τουρνουά «Παύλος Βαρζακιάν» της ΕΚΑΣΚ και το κέρδος για τους παίκτες του Γιάννη Γκιουλέα στο Ρέθυμνο BC και του Χειμωνίδη στην Ακαδημία ήταν οι πολύτιμες εμπειρίες τους, καταλαμβάνοντας την 4η και την 5η θέση αντίστοιχα.
Πρωτιές για το Πανεπιστημιακό γυμναστήριο Ρεθύμνου, καθώς άνδρες και γυναίκες επέστρεψαν με 4 μετάλλια (2 χρυσά, 1 αργυρό και 1 χάλκινο) από το Παγκρήτιο πρωτάθλημα μπάσκετ, βόλεϊ που διεξήχθη στο Ηράκλειο.
ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ: Πρώτοι αναδείχθηκαν οι Μπεμπής/Δρακάκης στο 1ο Μικτό τουρνουά που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο.
ΤΕΝΙΣ: Έπεσε η αυλαία στο 2ο διεθνές τουρνουά βετεράνων που διεξήχθη με απόλυτη επιτυχία στις εγκαταστάσεις του ΔΑΚ Γάλλου από τον Όμιλο Αντισφαίρισης Ρεθύμνου.
9/6:
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Με γκολ στο 90′ η Επισκοπή έχασε από τον Αχαρναϊκό με 0-1.
ΜΠΑΣΚΕΤ: Στον αέρα βρίσκεται η συμμετοχή του Αρκαδιού στην Α2, καθώς οι οικονομικοί πόροι είναι ανύπαρκτοι για να στελεχωθεί το ρόστερ. Την ίδια στιγμή, η Ευαγγελία Τζουγκράκη εξαργύρωνε τις εξαιρετικές της εμφανίσεις με μεταγραφή της στον ΠΑΟΚ.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Ο Β. Καραΐσκος παρέμεινε προπονητής στον Ερμή, προκειμένου να οδηγήσει την ομάδα στη Γ’ Εθνική.
ΠΟΔΗΛΑΤΟ: Πρωταγωνιστής στα «Δαμβόγλεια 2015» είναι και πάλι ο Άτλας, που συγκεντρώνει αρκετά παιδιά για να κάνουν γρήγορο πετάλι και κάποια απ’ αυτά ανεβαίνουν στο βάθρο των νικητών. Αναφέρονται μονάχα οι 1οι: Μικρά αγόρια Γιάννης, Χιώτης. Μικρά κορίτσια: Αθηνά Τζουλάκη. Παίδες: Παναγιώτης Λαβδάκης.
10/6:
ΣΤΙΒΟΣ: Οι αγώνες «Χανιά 2015» ήταν υψηλού επιπέδου και οι επιδόσεις των αθλητών εξαιρετικές. Η Χριστίνα Μπικέσκου έτρεξε στα 400μ. και έπιασε το όριο για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα κορασίδων.
Η Ναταλία Γιαννουλάτου τερμάτισε στην 2η θέση των 80μ. παγκορασίδων με το 10.50 να αποτελεί ατομική επίδοση, ενώ η Ηλιάδα Κόλια με το 3.23.89 στις παγκορασίδες πήρε το χάλκινο μετάλλιο.
ΣΤΙΒΟΣ: Πρώτος τερμάτισε στον Σαρακίνειο Αγώνα Δρόμου Θυσίας 6χλμ. ο Παύλος Γαβαλάς (ανεξάρτητος) με χρόνο 23.25 με δεύτερο τον Ζαχαρία Λαγουδάκη (ΣΔΥΡ 23.35). Στις γυναίκες 1η τερμάτισε η Άννα Βέλεβα (ανεξάρτητη) με χρόνο 29.30 με 2η την Μαρία Στριλιγκά του ΣΔΥΡ με 31.28.
ΣΚΑΚΙ: Το 6ο και το 14ο δημοτικό σχολείο συμμετείχαν στο πρόγραμμα εκμάθησης σκακιού. Ο ΣΚΟ Ρεθύμνου σε συνεργασία με το ίδρυμα «Σταύρος Νιάρχος – Κασπάροβ 2014-15», στόχευσαν μαζί με τις διακριτές παρουσίες του κ. Γιάννη Αντωνιάδη (πρωταθλητής Ελλάδας) και του πολύ καλού προπονητή, Θάνου Μαστροβασίλη την προώθηση της ΕΣΘ, προκειμένου να δημιουργήσουν μια δεξαμενή λιλιπούτιων σκακιστών.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Το ποσό των 4.000 ευρώ μοίρασε το ταμείο αρωγής της ΕΠΣ Ρεθύμνου στους άτυχους της χρονιάς που πέρασε.
ΜΠΑΣΚΕΤ Α1: Το Ρέθυμνο Aegean αφού ανακοίνωσε τους Παναρετάκη, Πατάτα, διεκδικεί τον Χρήστο Σαλούστρο, ενώ έχει χάσει ήδη τους Κουμπούρα, Καλαμπόκη.
13/6:
ΓΕΝΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ: Το «Αθλόπολις» συστήθηκε στον κόσμο κι αφορά ένα αθλητικό καμπ που περιλαμβάνει εκμάθηση μιας σειράς σπορ, αλλά κι αρκετών δραστηριοτήτων.
ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ: Η Γιούλη Παρασκάκη συμμετείχε με επιτυχία μαζί με την παρτενέρ της Αθηνά Γεωργοπούλου σε τουρνουά στη Βουλγαρία.
16/6:
ΜΠΑΣΚΕΤ Α1: Το Ρέθυμνο Aegean άλλαξε σελίδα στην ιστορία του και μετονομάστηκε σε Ρέθυμνο Cretan Kings. Το έμβλημα της ομάδας αλλάζει θυμίζοντας κάτι από ΝΒΑ. Χρώματα είναι το κεραμιδί και το κίτρινο με το σήμα να εικονίζει ένα προσωπείο με τα κέρατα του Μινώταυρου. Την ίδια στιγμή, στην παρουσίαση της ομάδας, έγινε λόγος για μακρόπνοα σχέδια (ακαδημίες σε πόλεις της Κρήτης, ενίσχυση του προγράμματος κοινωνικής ευθύνης γήπεδο κ.ά.).
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Τυπική διαδικασία αποτέλεσε το ματς της Επισκοπής κόντρα στην Ερμιονίδα. Η ρεθεμνιώτικη ομάδα ηττήθηκε με 5-1 κι έκλεισε ένα φαύλο κύκλο χαμένων αγώνων. Το γκολ της Επισκοπής σημείωσε ο Δημήτρης Βουτσιώτης που ήταν το πρώτο και το τελευταίο του με τους Ρεθεμνιώτες.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Το κύπελλο του πρωταθλητή απονεμήθηκε στη Φλόγα Ρουστίκων για τη β’ κατηγορία. Εκεί ήταν ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γ. Μαρινάκης και φυσικά ο πρόεδρος της ΕΠΣΡ κ. Γ. Δασκαλομαρκακης. Αυτό ήταν το 2ο τρόπαιο στην 32χρονη ιστορία της ομάδας, το οποίο και παρέλαβε ο αρχηγός της ομάδας, Γ. Αγριμάκης.
17/6:
ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ: Κόκκινος/Λαγουδάκης στους άνδρες και Λαγουδάκη/Βασιλείου στις γυναίκες πανηγύρισαν τις πρωτιές στο 1ο τουρνουά παγκρητίου μπιτς βόλεϊ, που πραγματοποιήθηκε στην παραλία του Ρεθύμνου.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Γνωστοποιήθηκε ότι στον όμιλο της Γ’ Εθνικής που βρίσκεται η Επισκοπή θα είναι και ο ΟΦΗ, ενώ ερωτηματικό αποτελούσε το τί θα έκανε ο Εργοτέλης.
ΣΤΙΒΟΣ: Ένα ακόμη γνωστό μίτινγκ, τα «Κνώσεια», γνωρίζει μεγάλη ανταπόκριση από τους αθλητές και τις αθλήτριες των κρητικών σωματείων. Η Δέσποινα Μιχελάκη βγήκε 2η στα 100μ. με χρόνο 13.48 ενώ την 1η θέση κατέκτησε η σκυτάλη των αγοριών στα 4Χ100μ. που αποτελούνταν από τους Ασπρόγιαννη, Κριτσιώτη, Τζαγκαράκη και Σαββίδη.
ΠΟΔΗΛΑΤΟ: Στο βάθρο των νικητών βρέθηκαν αρκετοί ποδηλάτες του Άτλαντα μέσα από τους διήμερους αγώνες «Μάχη της Κρήτης», που πραγματοποιήθηκαν στην Παλαιόχωρα Χανίων.
Αξιοσημείωτες ήταν οι επιτυχίες της Ελένης Κουτζόγλου που ήρθε 2η και του Παντελή Διακουμάκη που τερμάτισε 2ος στο master A’. Δεύτερος επίσης στην κατηγορία του ήταν ο Παναγιώτης Λαβδάκης με 3ο τον Κώστα Τσικιντίκο και στο master B’ 6ος ήταν ο Β. Σφακιανάκης.
18/6:
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Η ΑΕΜ ετοιμαζόταν να κάνει την πρώτη ηχηρή της μεταγραφή κι αφορούσε τον ίδιο τον προπονητή της ομάδας, που δεν ήταν άλλος από τον Μανώλη Πατεμτζή.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Στην Επισκοπή πραγματοποιήθηκε η αποχαιρετιστήρια προπόνηση, ενώ μετά στήθηκε μπάρμπεκιου. Την ίδια μέρα έγιναν γνωστές και οι ομάδες που θα βρίσκονταν στον δ’ όμιλο του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Εκεί θα βρισκόταν ο ΟΦΗ, όχι όμως κι ο Εργοτέλης που δήλωσε συμμετοχή στη Φούτμπολ Λιγκ.
19/6:
ΜΠΑΣΚΕΤ Α1: Το Ρέθυμνο Cretan Kings ανακοίνωσε τη μεταγραφή του Ρώσου πάουερ φόργουορντ, Γιάροσλαβ Κορόλεβ.
ΠΑΛΗ: Οι μικροί παλαιστές του ΑΠΟΡ βρέθηκαν στο βάθρο του πανελληνίου παιδικού τουρνουά ελευθέρας. Ο Βιδιαδάκης κι ο Καραβάνος έλαβαν τη 2η θέση, έκαστος στην κατηγορία του όπως το ίδιο συνέβη και με τους Μαριδάκη, Γιώργο Βάμβουκα και Κυριακή Βάμβουκα για την 3η θέση.
20/6:
ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ: Στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στήθηκαν τραπέζια του πινγκ πινγκ και το ρεθεμνιώτικο κοινό είχε την ευκαιρία να έρθει πιο κοντά στο άθλημα. Μάλιστα έγιναν και αγώνες, στους οποίους νικητής αναδείχθηκε ο Σπάρτακος Δελημπαλτίδης. Από τα σχολεία, την 1η θέση κατέκτησε ο Σπύρος Φραγκιαδάκης που νίκησε τη Γεωργία Τρουλλινού με 3-1 σετ.
23/6:
ΜΠΑΣΚΕΤ Α1: Το Ρέθυμνο Cretan Kings ανακοίνωσε και την έλευση του Ρέλφορντ.
ΣΤΙΒΟΣ: Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ηρώ Συνολάκη στο έπταθλο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου παίδων- κορασίδων. Η επίδοσή της αυτή την έφερε στα εθνικά κλιμάκια. Καλές εμφανίσεις των αθλητριών του Αρκαδιού είχαμε κι από τις Μαριλένα Χανιωτάκη (7η στα 1.500μ. Δέσποινα Μιχελάκη που έλαβε την 23η και την 22η θέση σε 100μ. και 200μ. αντίστοιχα.
ΤΟΠΙΚΟ: Ο Ηλίας Μπουλιός έκλεισε προπονητής στη Δόξα Πλατανέ.
24/6:
ΠΟΛΟ: Στις λεπτομέρειες χάθηκε η πρόκριση για την κορυφαία «10αδα» του πανελλήνιου πρωταθλήματος από τους μίνι παίδες του ΝΟΡ. Οι μικροί Ρεθεμνιώτες πολίστες τερμάτισαν στην 5η θέση ισοβαθμώντας με Ολυμπιακό και Ηλυσιακό.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Ετοιμασίες είχαμε από τον ΑΟ Ψηλορείτη και τον πολιτιστικό σύλλογο Αμαρίου, αφού θα διεξαγόταν το 4ο Αμαριώτικο τουρνουά, το οποίο ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του Κώστα Λινοξυλάκη.
ΤΟΠΙΚΟ: Η Κάλυβος αλλάζει διοίκηση με πρόεδρο τον Αλέξη Νικηφόρο και νέο τεχνικό τον Τάκη Μαρή που αφήνει τα Λιβάδια μετά από 2 δεκαετίες.
ΜΠΑΣΚΕΤ Α1: Το Ρέθυμνο Cretan Kings κάνει δικό του τον «πολύ» Ντέρεκ Κουκ.
25/6:
ΤΟΠΙΚΟ: Κάτι παραπάνω από 1.200 λιλιπούτειοι ποδοσφαιριστές από 90 ακαδημίες, συγκεντρώνονται στο χώρο RMS Club όπου η ΕΠΣ Ρεθύμνου φρόντισε να βραβεύσει όλα τα παιδιά.
ΤΟΠΙΚΟ: Οι ιθύνοντες του Άρη είχαν συνάντηση με τον περιφερειάρχη Κρήτης κ. Σταύρο Αρναουτάκη, ο οποίος δεσμεύθηκε για αλλαγή χλοοτάπητα στο γήπεδο Μισιρίων. Λίγο αργότερα ωστόσο, θα δεσμευθούν έστω και προσωρινά τα χρήματα ελέω capital control, όπως το ονομάζουν και στην Ευρώπη…
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Στην Επισκοπή βρίσκονται σε οριακό σημείο κι αποφασίστηκαν εκλογές.
28/6:
ΒΟΛΕΪ: Είναι οριστικό. Στην Α1 γυναικών θα βρεθούν 12 ομάδες.
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Ο ΝΟΡ μέσα από τις προαγωνιστικές κατηγορίες κατόρθωσε να διακριθεί, καθώς έλαβε μέρος στο θερινό πρωτάθλημα Κρήτης-Ρόδου, φέρνοντας 66 μετάλλια από τα μικρά δελφίνια του.
30/6:
ΜΠΑΣΚΕΤ: Ο πρώτος μήνας του καλοκαιρού ολοκληρώθηκε με την έλευση του Σαρλόν Κλουφ για το Ρέθυμνο Cretan Kings.
ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ: Πρώτες αναδείχθηκαν στο τουρνουά Masters οι Παρασκάκη/Τσοπούλου.
ΣΤΙΒΟΣ: Επιτυχιών συνέχεια για τις Συνολάκη, Χανιωτάκη που κατακτούν την 9η και 10η θέση αντίστοιχα, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων στις Σέρρες. Η πρώτη είχε χρόνο 26.19 στα 200μ. κάνοντας ρεκόρ συλλόγου το οποίο κρατούσε από το 2001. Η δεύτερη είχε χρόνο 5.03.99 στα 1.500μ και πήρε την πρόκριση για τον τελικό, όπου βεβαίως εκεί τα πράγματα ήταν ομολογουμένως δύσκολα.