Των ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ, ΝΙΚΟΥ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ, ΛΕΥΤΕΡΗ ΚΡΥΟΒΡΥΣΑΝΑΚΗ
Μέρος Δ’
Ο Απρίλιος ως είθισται, είναι ο μήνας των μεγάλων προετοιμασιών αλλά και η τελική ευθεία για τους πρωταγωνιστές στις κούρσες των ομαδικών και των ατομικών αθλημάτων.
Στον στίβο, παιδιά όπως η Μαριλένα Χανιωτάκη, η Χριστίνα Μπικέσκου η Ηρώ Συνολάκη και ο Αγάπιος Σαββίδης έχουν τα πιο συχνά πλασαρίσματα στις κορυφαίες θέσεις των αγωνισμάτων τους μέσα από τα διασυλλογικά πρωταθλήματα. Στο σκάκι, παιδιά δημοτικού σχολείου όπως η Εύη Κουκουράκη και ο Μιχάλης Πελαντάκης ξεχωρίζουν, ενώ στα ομαδικά αθλήματα, ο Αστέρας Περάματος προελαύνει με τις αξιοθαύμαστες «4αρες» στο Κύπελλο Ερασιτεχνών.
Ξεχωριστή μνεία χρήζει η πορεία των μικρότερων τμημάτων του ΝΟΡ στο πόλο, όπου δίνουν το «παρών» στα τελικά των πρωταθλημάτων τους, ενώ στο εργασιακό πρωτάθλημα μπάσκετ, τα Haagen Dazs αποδεικνύουν ότι εάν αγωνίζονταν σε ένα θεσμό όπως η ΕΚΑΣΚ θα βρίσκονταν μέσα στις πρώτες τρεις θέσεις.
Η μεγάλη επιτυχία έρχεται όμως από τις γυναίκες του Αστέρα Περάματος, που κατακτούν το πρωτάθλημα Γ’ Εθνικής στις γυναίκες και κερδίζουν την άνοδο για τη Β’ Εθνική, ενώ ο Ερμής Ζωνιανών προελαύνει στο Α’ τοπικό πρωτάθλημα και μ’ ένα καταπληκτικό φώτο-φίνις αναδεικνύεται πρωταθλητής για το 2014-15.
ΑΓΟΡ και Επισκοπή δείχνουν ωστόσο ότι είναι αδύνατον να καταφέρουν τους στόχους τους, ο ένας να φτάσει να βγει στην Ευρώπη κι ο άλλος να παραμείνει στη Φούτμπολ Λιγκ.
1/4:
ΣΤΙΒΟΣ: Με 5 χρυσά, 3 ασημένια και 3 χάλκινα μετάλλια επέστρεψε στο Ρέθυμνο η ομάδα στίβου του Αρκαδιού στους αγώνες «Άπτερα 2015». Η Χριστίνα Μπικέσκου στα 300μ., η Ναταλία Γιαννουλάτου στα 80μ., η Μαριλένα Χανιωτάκη, η Μαρία Τζίτζικα που έτρεξαν στα 400μ. και η Δέσποινα Μιχελάκη στα 200μ. ήταν οι αθλήτριες που ξεχώρισαν στη διοργάνωση.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Ο Αστέρας Περάματος μπήκε στη μάχη του Κυπέλλου Ερασιτεχνών και αγωνιζόμενος στην Κόρινθο και πέρασε νικηφόρα -όπως κι από την Ιεράπετρα- με το ίδιο σκορ 3-4 σ’ ένα απίστευτο ματς με απίστευτες ανατροπές. Σκόρερ ήταν οι, Ρούσεφ, Αντιασβίλι, Ταμάμης και Ρηγάκης. Μάλιστα ήταν ο παίκτης που πέτυχε το νικητήριο τέρμα και στην Ιεράπετρα!
7/4:
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Με δύο γκολ του Στέλιου Κρητικού, ο ΑΟ Χανιά κέρδισε την Επισκοπή με 2-0 στο γήπεδο Μάλεμε. Η Επισκοπή αυτόματα έμαθε τους αντίπαλους που θα αντιμετώπιζε στα πλέι άουτ κι αυτά ήταν: Ερμιονίδα 8β., Παναιγιάλειος 6β., Αχαρναϊκός 4β., Καλλιθέα 3β. και Ηρακλή Ψ 0β.. (Η Επισκοπή ξεκίνησε με 0 βαθμούς).
ΜΠΑΣΚΕΤ: Η Ακαδημία έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί και κέρδισε με 81-67 τον Ιωνικό Ν.Φ. (Μαραγκάκης 24(1)). Ο τελευταίος μάλιστα, κλήθηκε στην Προεθνική των Εφήβων.
ΠΟΛΟ: Οι νεανίδες του ΝΟΡ αναρριχήθηκαν στην 4η θέση του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Η ρεθεμνιώτικη ομάδα πήρε 3 νίκες και δέχθηκε δύο ήττες. Για τη θέση 3-4, έχασε από τη Βουλιαγμένη με 5-16. Σημειωτέον, ο Ολυμπιακός που έφτασε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος έχοντας στον πάγκο τον Ρεθεμνιώτη Κώστα Χατζηδάκη.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής βρέθηκε ο Αστέρας Περάματος μετά τη νίκη μέσα στη Νεάπολη με 2-0. Σκόρερ ήταν η Μανολιούδη (2).
8/4:
ΤΟΠΙΚΟ: Τρεις στροφές πριν το τέλος, ο Ερμής οδηγούσε εκ του ασφαλούς την κούρσα, ιδίως μετά τη νίκη του μέσα στα Μισίρια επί του Άρη με 0-1.
9/4:
ΜΠΑΣΚΕΤ: Το Αρκάδι προκρίθηκε πανηγυρικά στο final-6 του πανελληνίου πρωταθλήματος φτάνοντας στην κορυφή του ομίλου, πετυχαίνοντας 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι σε Διαγόρα (110-34), Αιγέα (22-72) και Χαλκίδα (87-13).
ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ: Στην Α1 ανέβηκαν οι Γιατροί, ενώ το Photo Έκφραση παρέμεινε στην κατηγορία.
ΣΤΙΒΟΣ: Τρία χρυσά, πέντε αργυρά και ένα χάλκινο έφερε στο Ρέθυμνο ο ΟΚΑ Αρκάδι που συμμετείχε σε διασυλλογικό πρωτάθλημα στίβου, στο Παγκρήτιο Στάδιο. «Χρυσοί» αθλητές -τριες ήταν η Μαριλένα Χανιωτάκη στα 1.500μ, ο Νίκος Ξυδάκης στα 3.000μ και η ομάδα 4Χ100 που αποτελούταν από τους Κων. Κριτσιώτη, Βασ. Τζαγκαράκη, Δημ. Ασπρόγιαννη και Αγάπιο Σαβίδη.
10/4:
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Πρώτος με την ομάδα νήσων αναδείχθηκε ο Κ. Γασπαράκης. Η ομάδα της Νοτίου Ελλάδας αντιμετώπισε τη βόρεια ζώνη στον τελικό του γηπέδου των Ιωαννίνων και με γκολ του Γανωτάκη επικράτησε με 1-0.
21/4:
ΠΟΛΟ: Μετά τις Νεάνιδες και οι Νέες Γυναίκες του ΝΟΡ έφτασαν ως την 4η θέση της Ελλάδας. Στην τελική φάση τα κορίτσια του Κώστα Φιτσανάκη πέτυχαν 3 νίκες (Ηρακλή, Ιωνικό και Πανιώνιο) και μία ήττα (Ολυμπιακό). Στη συνέχεια έπεσαν πάνω στη Γλυφάδα κι έχασαν με 23-3. Στον μικρό τελικό αντιμετώπισαν τη Βουλιαγμένη που κι έχασαν εκ νέου με 19-4. Οι κοπέλες που αγωνίστηκαν: Κυριακάκη, Γαβαλά, Φωτίου, Μπιτσάκη, Λιμπιτάκη, Μυριοκεφαλιτάκη, Θεοδωράκη, Καραβάνου, Γαβαλά, Κουκουβιτάκη.
ΜΠΑΣΚΕΤ Α1: Κλίμα διακοπών θύμιζε στο Ρέθυμνο Aegean που σ’ ακόμη ένα ματς έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, χάνοντας με 77-63 από τον Κολοσσό. (Χόλις 13(2)π.).
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Οι γυναίκες του Αστέρα Περάματος κέρδισαν τον τίτλο στον 7ο όμιλο μετά το 0-0, με την Ιεράπετρα και τη σωτήρια απόκρουση της Τσικουδάκη στο 85′. Για τον Αστέρα του Μιχάλη Σταγάκη αγωνίστηκαν οι: Τσικουδάκη, Κλάδου Ε., Φακιδάρη (90′ Κόκκινου), Νικηφορίδου, Παπαδάκη (86′ Ανδρεαδάκη), Μαρή, Κομπογεννητάκη, Κλάδου Μ. (77′ Ροβόλα), Ορφανού (85′ Καλούδη), Μανολιούδη, Νικηφόρου.
22/4:
ΣΤΙΒΟΣ: Ο 2ος Νικηφόρειος Δρόμος διεξάγεται με πολύ μεγάλη επιτυχία. Νικητής ήταν ο Αναστάσιος Ουργαντζόγλου με χρόνο 1.37.16, ενώ από τις γυναίκες πρώτευσε η Αντιγόνη Καπετανάκη με χρόνο 2.03.25. Η απόσταση ήταν 22.600μ.
ΤΟΠΙΚΟ: Σώζονται οριστικά τα Λιβάδια στην Α’ κατηγορία, που κέρδισαν στην 29η αγωνιστική με 3-1 την Αλφά. Ταυτόχρονα ο Αστέρας Ρεθύμνου ανακοινώνει την επιστροφή του Ηλία Ασπρομάτη στον πάγκο του.
ΠΟΛΟ: Οι παίδες του ΝΟΡ πήραν παλικαρίσια πρόκριση στα τελικά του πανελληνίου πρωταθλήματος, παίρνοντας την πρωτιά ανάμεσα σε ομάδες όπως, ο Νηρέας Χαλανδρίου, η Ηλιούπολη, ο Ποσειδώνας Ιλισίων, ο ΟΦΗ και η Μεταμόρφωση.
23/4:
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Με το ίδιο νόμισμα πλήρωσε ο Αστέρας Περάματος τα λάθη την άμυνα κι έχασε με 4-3 από τη Θύελλα Ραφήνας στην παράταση. Σκόρερς των Ρεθεμνιωτών, ο Ταμάμης που πέτυχε χατ-τρικ.
24/4:
ΣΚΑΚΙ: Από το πανελλήνιο πρωτάθλημα σκακιού που πραγματοποιήθηκε στην Εύβοια με συμμετοχή 800 μαθητών, η Χρυσή Κουκουράκη (Στ’ Δημοτικού) αναδείχθηκε 2η και ο Μιχάλης Πελαντάκης 3ος.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Η ΡΕΚΑΛ αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στην κατηγορία Προπαίδων στον β’ όμιλο. Από τη ΡΕΚΑΛ αγωνίστηκαν, Κίτκοβ, Ρεχίμι, Λιναδράκης, Νύκταρης, Αποστολάκης, Δαφέρμος και Ποθουλάκης.
ΠΑΓΚΡΑΤΙΟ: Με 10 αθλητές συμμετείχε ο ΑΣΜΤ Ρεθύμνου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παγκρατίου αθλήματος και οι επιτυχίες δεν άργησαν να έρθουν από τα παιδιά του Παναγιώτη Κανακαράκη. Αναφέρονται μονάχα όσοι έλαβαν την 1η θέση (Βόλακας +100κ., Δημητρόπουλος -79κ., Μάνος -72κ., Αντωνάκης -72κ., Μπερβανάκη -68κ.).
Εξαιρετική ήταν και η εμφάνιση των αθλητών του Πολυδάμα με την Χρύσα Ευστρατίου να κατακτά την 1η θέση.
28/4:
ΤΟΠΙΚΟ: Πανηγυρικά ο Ερμής τερμάτισε στην 1η θέση και κατέκτησε το πρωτάθλημα στο Α’ τοπικό, έχοντας προπονητή τον Βασίλη Καραΐσκο. Αντιθέτως, στο β’ τοπικό υποβιβάστηκαν Αετός, Τάλως Μελιδονίου και Λιβάδια.
Πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος αναδείχθηκε ο Στρατήγης με 28 γκολ, ενώ δεύτεροι ήταν οι Ρηγάκης, Ταμάμης με 21 γκολ.
Η τελική βαθμολογία: Ερμής 82β (102-14), Αστέρας Περ. 81, Ρεθυμιακ΄ςο 72, Άρης 65, ΟΦΑ 48, Αστέρας Ρ. 43, Σπήλι 38, Ποσειδώνας 36, Ψηλορείτης 35, Κάλυβος 34, Δόξα Πλ. 33, Ασή Γωνιά 30, Λιβάδια 28, Μελιδόνι 23, ΠΑΟ Αλφάς 23, Αετός 0.
Ο ΠΑΟ Αλφάς δικαιώθηκε στη β’θμια Επιτροπή Εφέσεων της ΕΠΟ.
ΜΠΑΣΚΕΤ Α1: Τεράστια νίκη για το Ρέθυμνο Aegean με 80-79 στα τελευταία 2 δεύτερα στο «Μελίνα Μερκούρη». «Άρωμα Ευρώπης μύρισε» στους Ρεθεμνιώτες που είχαν ως καλύτερό τους παίκτη τον Σάφτενααρ, που πέτυχε 27πόντους.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Η Επισκοπή ηττήθηκε με 0-1 από τον Παναιγιάλειο στο ΔΑΚ Γάλλου στην έναρξη των πλέι άουτ και πλέον τα πράγματα δυσκολεύουν για την παραμονή.
30/4:
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Ο Αστέρας Περάματος ανακοίνωσε την έλευση του Μανώλη Πατεμτζή.
ΠΑΤΙΝΙΑ: Ο ΟΚΑ Πρέβελη συμμετείχε σε αγώνες πατινιών στο Φάληρο «Arena Games» και πολλά παιδιά έφτασαν στα μετάλλια όπως, Μανώλης και Ειρήνη Μανουκαράκη, Άννα-Μαρία Φορτσάκη, Δέσποινα Μανουσέλη, Μανώλης Ταταράκης.
ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ: Το Haagen Dazs κατέκτησε για 4η φορά το πρωτάθλημα, κερδίζοντας με 64-51 την ΕΛ.ΑΣ. Οι πρωταθλητές (Ξενίδης): Θερμιώτης 22, Κούμουλος 23(4), Χατζηδάκης, Πλεμμένος 6(1), Καλαϊτζάκης 10(2), Βασιλείου 4, Κυρμιζάκης, Πουλ, Γκογκίτσας, 10(2), Κουγιουμτζής, Πηγουνάκης.