Αυτός ο τελικός ανήκει στην ιστορία ενός από τους πιο ποιοτικούς με πρωταγωνιστές δύο φιναλίστ, όπου είχαν υψηλό επίπεδο ποδοσφαιρικής γνώσης. Η Επισκοπή φρόντισε να πετύχει τον πλήρη αιφνιδιασμό, να σκοράρει στο 3′ (Γιόρνταν) και στο 33′ (Βιέντ) και να βάλει από πολύ νωρίς, πολύ δύσκολα στην ανταγωνιστική ΑΕΜ που το κυνήγησε μέχρι τέλους. Το τελικό 1-2 για την Επισκοπή ήρθε με κόπο, ιδρώτα αλλά ουδείς μπορεί να πει ότι δεν τον κατέκτησε δίκαια. Άλλωστε, οι της ΑΕΜ έδωσαν ιπποτικά το χέρι σ’ έναν αντίπαλο που είχε δημιουργήσει πολλά θετικά σχόλια για την παρουσία του στη Γ’ Εθνική.
Στη Σοχώρα όμως, όπου διεξήχθη ο τελικός μπροστά σε 500 φίλους, είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι, όπου η διαφορά των δύο ομάδων (επειδή αγωνίζονταν σε διαφορετικές κατηγορίες) δεν φάνηκε καθόλου. Στο τέλος, οι παίκτες της ΑΕΜ δημιούργησαν μια αψίδα για να περάσουν οι κυπελλούχοι Ρεθύμνου 2019 και οι αρχηγοί της Επισκοπής Δ. Σουμπασάκης και Ν. Χαλκιαδάκης που σήκωσαν το κύπελλο παίρνοντάς το από τα χέρια της περιφερειάρχη κα Μαρίας Λιονή και του δημάρχου Ρεθύμνου κ. Γιώργη Μαρινάκη. Ας δούμε όμως τι έγινε στον 48ο τελικό…
Απόλυτος αιφνιδιασμός
Η Επισκοπή μπήκε με τις καλύτερες προϋποθέσεις σ’ έναν τελικό που είχε ως εκφραστή των επιθέσεών της τον Γιόρνταν, ο οποίος ήταν από τους κορυφαίους. Μόνο που ο τελικός αλλά και το α’ ημίχρονο είχε αρκετά διαφορετικά επεισόδια. Η Επισκοπή ευτύχησε να προηγηθεί στο 3ο λεπτό με τον Κροάτη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τον λάθος υπολογισμό του Δημαράκη σε μια έξοδο κι αφού βρέθηκε μόνος του λίγο πλάγια, πλάσαρε σωστά και έβαλε μπροστά την ομάδα του. Η Επισκοπή πήρε το μομέντουμ.
Αυτό που γεννιόταν ως ερώτημα ήταν πως θα αντιδράσει η ΑΕΜ. Για τους Μυλοποταμίτες ήταν η πρώτη φορά που δεχόντουσαν γκολ πρώτοι και θα έπρεπε να βρουν τρόπο να λύσουν έναν γόρδιο δεσμό απέναντι σε μια ομάδα Γ’ Εθνικής. Οι «γυπαετοί» έχοντας ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο στο α’ 20λεπτο, πίεσε τους τυπικά γηπεδούχους έως και τον Δημαράκη και ήταν ουσιαστικοί μετρώντας λίγες αλλά καθαρές φάσεις. Μία απ’ αυτές ήταν στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Κατσικοκέρη που σούταρε διαγώνια με τον Δημαράκη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
Στο 22′ η ΑΕΜ ενόχλησε για πρώτη φορά ευθέως την άμυνα της Επισκοπής με τον Μυρθιανό να βγάζει σέντρα και τον Γαρεφαλάκη να πιάνει μια φαλτσαριστή κεφαλιά, η οποία έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Χανιωτάκη.
Και δεύτερο σοκ για την ΑΕΜ…
Κι ενώ η ομάδα του Κώστα Κιάσσου είχε αρχίσει να αποβάλλει το σοκ του γρήγορου τέρματος κυκλοφορώντας τη μπάλα, στο 33′ ο Γιόρνταν έβγαλε μια όμορφη μπαλιά στον Βιέντ, που είχε βρεθεί στη γωνία της μεγάλης περιοχής και πιάνοντας ένα διαγώνιο συρτό σουτ την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το 0-2!
Οι «γυπαετοί» ένιωθαν ήδη καλύτερα. Κάπου εκεί βέβαια υπήρξαν εντάσεις εντός αγωνιστικού χώρου με τους παίκτες να διαπληκτίζονται και με τον κ. Σταυρουλάκη να δίνει τη «σολομώντεια» λύση δείχνοντας κίτρινες σε Μυρθιανό και Νάκα.
Αλλαγή ισορροπιών και κόκκινη κάρτα στον Λαζαρίδη
Ο τελικός είχε σασπένς έτσι κι αλλιώς. Και το δικαίωμα αυτό το έδιναν και οι δύο φιναλίστ που έδιναν ρυθμό, εκδήλωναν με ταχύτητα τις επιθέσεις τους (ιδίως η ΑΕΜ που βρισκόταν πίσω στο σκορ και έψαχνε συνεχώς να δημιουργήσει μ’ ένα 3-5-2). Η Επισκοπή είχε να διαχειριστεί το σκορ όπως ήταν λογικό. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων όμως ο Τρύφωνας Λαζαρίδης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη για ένα δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Γαρεφαλάκη και για το β’ ημίχρονο θα έπρεπε να συνεχίσει να αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο.
Επίθεση από την ΑΕΜ
Στην επανάληψη, η ΑΕΜ θέλησε να μπει δυνατά κρατούσε εκείνη τη μπάλα στην κατοχή της και νωρίς-νωρίς είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Γαρεφαλάκη να στρώνει στον Βελονάκη, ο οποίος σούταρε, αλλά ο Σερβιλάκης ανέκοψε το σουτ με το στήθος προ κενής εστίας.
Οι παίκτες του Κώστα Κιάσσου είχαν κατοχή όχι όμως απτές ευκαιρίες…
Αλλαγές και πατέντες…
Στην αντίπερα όχθη η Επισκοπή έχασε και τον Νάκα (στο 70′), από την πλευρά δηλαδή όπου ο πιο επικίνδυνος παίκτης της ΑΕΜ, ο Μυρθιανός, έβγαινε ταχύτατα. Αρχικά, τον Νάκα συνεπικουρούσε ο Σουμπασάκης και όταν αντικαταστάθηκε, βρέθηκε στα χαφ δεξιά ο Ζαχαρός. Τα προβλήματα συνεχίστηκαν για τους «γυπαετούς» αφού και ο Σουμπασάκης έπαιζε με πόνους στους κοιλιακούς.
Ο Μ. Στεφανίδης γύρισε το σύστημα σε 5-3-1 παίζοντας με τρία στόπερ βάζοντας τον Γκιόκα(Α!) δίπλα σε Σέχου και Ρούσση και δικαιώθηκε (το είχε δοκιμάσει και στο Κερατσίνι). Ταυτόχρονα η ΑΕΜ βλέποντας τον χρόνο να περνάει άλλαξε το σύστημα σ’ ένα 3-3-4 συστήματός με τους Βελονάκη, Μέμο, Λέσι και τον Γαρεφαλάκη φορ.
Στο 71′ η Επισκοπή βρήκε τρόπο να βρεθεί μπροστά και να δημιουργήσει μια επικίνδυνη στιγμή με το σουτ του Ζαχαρού, το οποίο απέκρουσε ενστικτωδώς ο Δημαράκης.
Η ΑΕΜ που ξαναμπήκε στο ματς
Κι ενώ η Επισκοπή έδειχνε να αδειάζει από ενέργεια δίχως να κινδυνεύει άμεσα, η ΑΕΜ έκανε αυτό που ένιωθαν πολλοί στην κερκίδα. Σκόραρε και μείωσε στο 80′ με τον αρχηγό της. Ήταν μια επικίνδυνη σέντρα την οποία απομάκρυνε προς στιγμή ο Σερβιλάκης, το ριμπάουντ πήρε ο Δελήμπασης, που από το ύψος της μικρής περιοχής με απευθείας βολέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-2!
Ο τελικός προμηνυόταν με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον από τη στιγμή που ο Χαλκιαδάκης προστίθεντο στα προβλήματα του Μ. Στεφανίδη ως τραυματίας. Τη θέση του έπαιρνε ο Ματαραγκάσι.
Στο 91′ ο Σουμπασάκης είχε από καλή θέση σουτ ψηλά άουτ, ενώ στο 92′ χάθηκε νέα μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Επισκοπή πρώτα με τον Ματαραγκάσι κι έπειτα με τον Κατσικοκέρη!
Η διαιτησία
Δεν ήταν εύκολο το έργο του διαιτητή Γ.Ε. Σταυρουλάκη, ο οποίος και δύσκολες φάσεις είχε και αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα έγιναν. Στη φάση του Τρ. Λαζαρίδη στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου έπρεπε να πάρει την απόφαση να αφήσει την Επισκοπή με 10, ενώ δεν υπάρχει χέρι στις φάσεις του 74′ και του 91′ για την ΑΕΜ. Οι φάσεις είναι καθαρές (στην πρώτη υπάρχει χέρι αλλά είναι ακούσιο). Άφηνε ορθώς το πλεονέκτημα σε πολλές φάσεις. Κάποιες φορές βέβαια του ξέφυγαν δίκην του πλεονεκτήματος που ήθελε να αφήσει.
Πολύ καλοί στα καθήκοντά τους οι βοηθοί, Δασκαλομαρκάκης, Βαρβαντάκης. 4ος διαιτητής: Καλυβιανάκης. Την κίτρινη αντίκρισαν οι: Μονιάκης, Μυρθιανός, Βιτώρος (ΑΕΜ), Σερβιλάκης, Χαλκιαδάκης, Νάκας (Επισκοπή). Κόκκινη (2η κίτρινη ο Λαζαρίδης).
ΑΕΜ (Κ. Κιάσσος): Δημαράκης, Μυρθιανός, Φοβάκης, Λουμπάκης, Μονιάκης, Δροσάκης, Βιτώρος (68′ Λέσι), Δελήμπασης, Γαρεφαλάκης, Βελονάκης, Μέμος.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Στεφανίδης): Χανιωτάκης, Λαζαρίδης, Σερβιλάκης, Ρούσσης, Σέχου, Σαββίδης, Νάκας (70′ Γκιόκας), Χαλκιαδάκης (82′ Ματαραγκάσι), Βιέντ (58′ Ζαχαρός), Κατσικοκέρης, Γιόρνταν (46′ Σουμπασάκης).