Το ερασιτεχνικό μπάσκετ στο νομό μας, άμα την ανάκαμψη του ΑΓΟΡ στις εθνικές κατηγορίες, πέρασε «πέτρινα» χρόνια. Πίσω από τη βιτρίνα της Α1, κρύβεται μια τεράστια αποχή 8ετίας (2002-2010), όπου το Ρέθυμνο δήλωνε «απών» στα παγκρήτια πρωταθλήματα ανδρών.
Το Αρκάδι, χάθηκε καθώς ΕΑΡ και ΑΓΟΡ (όταν οι τελευταίοι φορούσαν ακόμα τα πράσινα), διαμοιράζονταν τους υπάρχοντες παίκτες του τόπου. Αμέσως μετά το 2002 –και σ’ αυτό το σημείο υπογραμμίζουμε, δεν υφίσταται η δικαιολογία της κρίσης- τα αντρικά τμήματα «στέγνωσαν» από παίκτες. Έκτοτε, η ΕΚΑΣΚ δεν έδωσε κίνητρα στα σωματεία κι έτσι αρκούμασταν στο να πληροφορούμαστε κάποια αποτελέσματα που περνούσαν στα μονόστηλα των εφημερίδων για το τι, ίσως, συμβαίνει στον Κύδωνα, στο Δειλινό, αν ο Εργοτέλης ανεβοκατεβαίνει τις κατηγορίες και πόσο ωραίο είναι το γήπεδο στα «Δύο Αοράκια» όπου σημειωτέον, ο Παναθηναϊκός θα δώσει έναν αγώνα για την Ευρωλίγκα- ή αν υπάρχει ανάλογο γήπεδο όπως αυτό που διαθέτει ο Δήμος Μίνωα και το Αρκαλοχώρι.
Και τί ειρωνεία! Στο Ρέθυμνο, ποτέ δεν έλειψαν τα πρωταθλήματα στις νεανικές κατηγορίες. Στη συνέχεια όμως, ο δρόμος του αθλητισμού χάνονταν για τα περισσότερα παιδιά.
Η γέννηση ενός ερασιτεχνικού μπασκετικού συλλόγου στο Ρέθυμνο με δράση στα κρητικά πρωταθλήματα, προέκυψε πριν από τρία χρόνια. Το όνομα της ομάδας «Ακαδημία» δεν αποφασίστηκε τυχαία. Σκοπός των ανθρώπων του σωματείου, ήταν να δημιουργηθεί μία ομάδα που θα αποτελεί τον κορμό έχοντας τα παρακλάδια του.
Η «βιτρίνα» της Ακαδημίας λοιπόν, ήταν αφενός να δημιουργηθεί μία αντρική ομάδα που να έχει τη δυνατότητα να στηριχθεί στα δικά της πόδια με κάποιους «απόστρατους» μέχρι πρότινος παίκτες που θα έχουν την εμπειρία της κατηγορίας στην ΕΚΑΣΚ, και αφετέρου να μπουν νέα παιδιά ηλικίας 18-22 ετών που μέσα στην επόμενη πενταετία θα είναι σε θέση να δημιουργήσουν ένα πρότυπο αγωνιστικό στυλ.
Ανδρέας Λαδάκης (πρόεδρος Ακαδημίας):
«Υπηρετούμε αποκλειστικά τον υγιή πυρήνα του αθλητισμού»
Ο πρόεδρος του συλλόγου έχει αρκετά πράγματα να θυμάται καθώς, αλήθεια είναι ότι, δεν έχει περάσει πολύς καιρός απ’ όταν οι σκέψεις δεκαετιών έγιναν πράξεις μέσα σε λίγες μέρες…:
«Ήταν το τέλος του καλοκαιριού του 2010, όταν συναντηθήκαμε φίλοι και γνωστοί όπως ο Γιάννης Σταθόπουλος, ο Ζαχαρίας Βαρδάκης, ο Κώστας Κασάπας και ο Κώστας Αγγελάκης και είπαμε να δημιουργήσουμε μια ομάδα μπάσκετ.
Άμεσα φτιάξαμε τα καταστατικά και αρχίσαμε να ψάχνουμε για παίκτες δημιουργώντας την ανδρική ομάδα. Εδώ πρέπει να τονίσουμε ότι πρωταρχικός μας στόχος ήταν, να είμαστε σε θέση να πρεσβεύουμε το όνομα της ομάδας όπως ακριβώς λεγόταν, «Ακαδημία», άρα να δημιουργήσουμε υποδομές για τα μικρά παιδιά.
Από το φθινόπωρο κιόλας, ξεκινήσαμε τα μικρά τμήματα, αρχής γενομένης στο Ρέθυμνο και το Άδελε. Σιγά – σιγά αρχίσαμε να ρίχνουμε την προσοχή στην περιφέρεια που τόσο πολύ ανάγκη το είχε και συνεχίζει να έχει.
Γνωρίζαμε εκ των προτέρων ότι, οι μετακινήσεις είναι πολύ δύσκολες για τα μικρά παιδία και οι υποχρεώσεις των γονιών τους μεγάλες, οπότε, πήγαμε εμείς σ’ αυτούς. Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι οι προπονητές κάνουν πολύ μεγάλο αγώνα προκειμένου να βρίσκονται στη θέση τους στην περιφέρεια.
Το πρό
βλημα είχε να κάνει με το χώρο άθλησης. Αναγκαστικά προσφύγαμε στα δημοτικά σχολεία έπειτα από συμφωνία με τις κατά τόπους αρχές και με τους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων καθώς και με τους πολιτιστικούς συλλόγους των περιοχών.
Μπορέσαμε και διακρίναμε το μεγάλο ενδιαφέρον που επέδειξαν οι γονείς και στην ουσία φροντίσαμε να επανδρώσουμε τα τμήματα με ειδικευμένους προπονητές.
Δεν ήταν τίποτε εύκολο. Συναντήσαμε πολλές γραφειοκρατικές δυσκολίες. Ακόμη συναντούμε εμπόδια τέτοιων ειδών.
Μένω πολύ στην προσπάθεια που κάνουμε στην περιφέρεια γιατί καλύπτουμε τεράστιες ανάγκες των παιδιών που ζουν μακριά από το κλεινόν άστυ. Οι ανάγκες αυτές δεν μπαίνουν στα στενά όρια του αθλήματος που λέγεται μπάσκετ.
Σκοπός μας είναι η σωστή κοινωνικοποίηση των παιδιών, η διαμόρφωση χαρακτήρα μέσα από τα σύνολα ομάδων και η διαπαιδαγώγησή τους, έχοντας πάντα ανοικτή επαφή με τους γονείς. Ευτυχώς έχουμε τη στήριξη των γονιών αλλά και των ανθρώπων σ’ όλο το νόμο, όπου εξαπλωνόμαστε.
Θέλουμε να πιστεύουμε ότι, υπηρετούμε αποκλειστικά τον υγιή πυρήνα του αθλητισμού ως ερασιτεχνικό σωματείο. Έχουν περάσει ήδη τρία χρόνια συνεχούς προσπάθειας και μπορώ να πω ότι έχουμε εδραιωθεί πια.
Τα τμήματα που λειτουργούν μέχρι στιγμής είναι στο Ρέθυμνο, στον Πρίνο, στο Άδελε, στο Πέραμα, στο Σπήλι και στο Μπαλί.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους γονείς σ’ οποιοδήποτε μέρος του νομού κι αν έχουμε ταξιδέψει. Η συμπαράσταση δεν είναι σε μας αλλά στα παιδιά τους και τους παρακαλούμε να συνεχίσουν έτσι.
Δεν εξαιρούμε δε, τους φορείς και διευθυντές σχολείων που μας διευκολύνουν και μας φιλοξενούν στους κατά τόπους αύλειους χώρους.
Σ’ αυτό το σημείο πρέπει να πω ότι δεν ξεχνάμε κάποιους ανθρώπους που έχουν αποχωρήσει. Ο Γιάννης Σταθόπουλος μας έμαθε κάποια βασικά πράγματα, ενώ δεν λησμονούμε ότι ήταν από τους ιδρυτές της ομάδας μεταφέροντας καθημερινά τις γνώσεις του μέσα από την εμπειρία που έχει αποκτήσει έχοντας περάσει από πολλά μέρη της Ελλάδας.
Τέλος, θα ήθελα να υπογραμμίσω ότι, είναι μεγάλη τιμή για την ομάδα μας να έχουμε τον Βαγγέλη Θεοδωρουλάκη προπονητή. Ο Βαγγέλης και ‘γω όσο και τα υπόλοιπα μέλη του συμβουλίου, είμαστε φίλοι εδώ και δεκαετίες.
Μπορώ δίχως καμία αμφιβολία να πω ότι είναι από τους λίγους Ρεθυμνιώτες που κατέχουν τόσο καλά το άθλημα. Είναι πιστός πάντα στις αξίες και στις ιδέες του. Και μόνο που υπάρχει στον πάγκο μας, έχει τεράστια σημασία».
Τμήμα Ρεθύμνου:Μίλτος Χειμωνίδης
(προπονητής παμπαίδων)
Το τμήμα Ρεθύμνου χωρίζεται σε δύο κατηγορίες, τους τζούνιορ και τους παμπαίδες. Ο κ. Χειμωνίδης επιμελείται τη μικρή ομάδα. Ο ίδιος τονίζει για τη δουλειά που γίνεται.
«Μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι η 2η χρονιά που δουλεύουμε με τα παιδιά. Στο σύνολο έχουμε 21 μικρούς αθλητές. Το τμήμα έχει μεγάλες δυνατότητες. Το ευτύχημα είναι ότι, χρόνο με το χρόνο, έχουμε περισσότερα άτομα. Μπορεί να ακούγεται σα να ευλογούμε τα γένια μας αλλά και ‘μεις προσπαθούμε να χρησιμοποιήσουμε μοντέρνες μεθόδους. Το μελανό σημείο είναι ότι δεν υπάρχουν υποδομές. Αυτό άλλωστε είναι και το μελανό σημείο της πόλης μας. Οι προπονήσεις διεξάγονται στο 2ο γυμνάσιο – Λύκειο.
Η αλήθεια είναι ότι «ριχνόμαστε» από τις μεγάλες ομάδες. Καθώς το ωράριο, μας δεσμεύει γιατί παίρνουμε ώρες που δεν μας βολεύουν».
Βαγγέλης Θεοδωρουλάκης (προπονητής ανδρών)
Ο προπονητής της Ακαδημίας, έχει αναλάβει εδώ και έναν μήνα το κοουτσάρισμα και δηλώνει πολύ ευχαριστημένος από τη μέχρι τώρα συνεργασία. Ο ίδιος νιώθει ανανεωμένος αυτό το διάστημα, ακόμα κι αν πέρασαν 14 χρόνια από την τελευταία φορά που ασχολήθηκε με τον ερασ
ιτεχνικό αθλητισμό. Ο ίδιος τονίζει:
«Η ομάδα έχει προοπτικές. Αυτό που θέλουμε είναι να δίνουμε ένα βήμα στα παιδιά για να παίζουν μπάσκετ. Μετά το εφηβικό, είμαστε εμείς εδώ για να ασχολούνται έστω κι ερασιτεχνικά. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος ύπαρξης της ομάδας.
Μιας και το επαγγελματικό μπάσκετ πνέει τα λοίσθια, εμείς είμαστε εδώ και θα δείξει ο χρόνος ποια παιδιά είναι για να μείνουν και να προσπαθήσουν ακόμη περισσότερο και ποια θα αποδειχθούν «αλεξιπτωτιστές».
Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος, στηριζόμαστε στην καλή θέληση του καθενός.
Είμαστε λοιπόν πολύ τυχεροί γιατί, τα περισσότερα παιδιά είναι πολύ συνειδητοποιημένα.
Και ‘γω προσωπικά αισθάνομαι πολύ τυχερός. Είχα να ασχοληθώ από τα τέλη του ’90 με τον ερασιτεχνικό αθλητισμό. Το κακό είναι ότι οι συνθήκες προπόνησης είναι δυσχερείς καθώς η ώρα που την διεξάγουμε είναι στις 11.00 και τελειώνουμε μετά τα μεσάνυχτα στις 12.30!
Θα θέλαμε φυσικά όσο περισσότερο κόσμο γίνεται να βοηθήσει σ’ αυτή την προσπάθεια. Όχι απαραίτητα με τη μορφή χορηγιών αλλά σαν φίλαθλος. Αξίζει γιατί γίνεται κυρίως για τους Ρεθυμνιώτες παίκτες και κατά δεύτερο λόγο για τα παιδιά που είναι φοιτητές και θέλουν να δοκιμάσουν στο δικό μας πρωτάθλημα».
Τμήμα Ρεθύμνου: Αντρέας Σταυρουλάκης
(Προπονητής παιδοεφηβικού)
Ο Ανδρέας Σταυρουλάκης (μαζί με τον Αντώνη Νταλιάνη) είναι παίκτες της ομάδας και παράλληλα προπονούν τα μικρά τμήματα. Ο πρώτος προσπαθεί να «παντρέψει» παίδες με έφηβους. Το θετικό είναι ότι βλέπει μεγάλη βελτίωση, μήνα με τον μήνα, χρόνο με τον χρόνο
«Έχουμε μία πολύ καλή ομάδα εφηβικού που στην ουσία απαρτίζεται, ως επί τω πλείστον από παίκτες που ανήκουν στην κατηγορία του παιδικού. Έχουμε βάλει μαζί τους παίδες με τους εφήβους για να πάρουν εμπειρίες. Ήδη μέσα στο μήνα, έχουμε νέες εγγραφές. Το τμήμα μας αριθμεί 18 παιδιά. Οι προπονήσεις γίνονται το 2ο γυμνάσιο – λύκειο τρεις φορές την εβδομάδα. Παράλληλα, προσπαθούμε να βρούμε ώρες για να κάνουμε μία ακόμη προπόνηση μέσα στην εβδομάδα. Η βελτίωση είναι μεγάλη σε σχέση με πέρυσι. Στα παιδιά αρέσει στο να συμμετάσχουν σε αγώνες. Μέσα από τους αγώνες, τα παιδιά κατανοούν το παιγνίδι και αδημονούν για το επόμενο».
Τμήματα: Πρίνος-Άδελε Αντώνης Νταλιάνης
(προπονητής παμπαιδικού)
Ο Αντώνης Νταλιάνης ήταν από ‘κείνους που ανέλαβαν από την πρώτη στιγμή έργο στις ακαδημίες της ομάδας.
«Το τμήμα μας απαρτίζεται από 20 μικρούς αθλητές από Πρίνο κι Άδελε μαζί. Τα παιδιά προπονούνται εδώ και τρία χρόνια. Πιστεύω ότι έχουν μπει ήδη γερές βάσεις. Μάλιστα είναι αξιοσημείωτο ότι η Ακαδημία θα κατεβάσει για πρώτη φορά ομάδα στην παμπαιδική κατηγορία του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ. Οι προπονήσεις γίνονται τρεις φορές την εβδομάδα στο σχολείο του Άδελε και στο ανοικτό γήπεδο στον Πρίνο. Σ’ όποια φιλικά έχουμε αγωνιστεί μέχρι σήμερα, τα παιδιά έχουν δώσει πολύ καλά δείγματα.
Πέρα από τα αγωνιστικά τμήματα όμως, υπάρχουν και τα προαγωνιστικά που αριθμούν 25 παιδιά. Τέλος, μπορώ να πω, οι γονείς συμβάλλουν στο να τελεστεί το πρόγραμμά μας».
Tμήμα Ρεθύμνου: Κ. Μίχας (προπονητής τζούνιορ και παμπαίδων)
Ο κ. Μίχας έχει δύο τμήματα και έχει αυξημένη δουλειά καθώς προπονεί παιδιά ηλικίας 9-10 ετών και παράλληλα δημιουργεί την ομάδα των παμπαίδων.
«Όσον αφορά το Άδελε, ασχολούμαστε με παιδιά Γ’ και Δ’ Δημοτικού. Το τμήμα αριθμεί 14 άτομα και ασχολούμαστε στο να τους μάθουμε τις βασικές αρχές ομαδικότητας και φυσικά το μπάσκετ σαν άθλημα μέσα από το παιγνίδι. Το τμήμα μας απαρτίζεται από 14 άτομα, παιδιά Α’ και Β’ γυμνασίου. Σ’ αυτή την περίπτωση τους μαθαίνουμε τα βασικά –στους αρχάριους- και κάποιες προχωρημένες ασκήσεις- γι’ αυτά που βρίσκονται ένα στάδιο πιο μπροστά.
Οι προπονήσεις γίνονται στο 2ο γυμνάσιο-λύκειο αλλά και στο κλειστό του 1ου Ενιαίου Λυκείου.
Υπάρχει συνεργασία με τους γονείς αλλά εδώ πρέπει να σημειώσουμε ότι τα παιδιά βρίσκονται σε στάδιο όπου μπορούν και φτιάχνουν από μόνα τους το πρόγραμμά τους».
Τμήμα Σπηλίου: Παντελής Παπαδογιαννάκης (προπονητής)
Ο Παντελής Παπαδογιαννάκης δουλεύει στα τμήματα του Σπηλίου τα τελευταία 2 χρόνια. Τα προβλήματα που συναντά έχουν να κάνουν κυρίως με τις ανύπαρκτες υποδομές στο Δήμο Αγίου Βασιλείου. «Έχουμε 16 παιδιά στην Ακαδημία. Οι προπονήσεις γίνονται στο γήπεδο που υπάρχει μέσα στο Δεσποτικό. Το γήπεδο, δεν είναι ό,τι το καλύτερο αλλά το άλλο που βρίσκεται στον αύλειο χώρο του Δημοτικού σχολείου έχει άσφαλτο και οι πτώσεις των παιδιών κρύβουν μεγάλη επικινδυνότητα. Ευτυχώς οι γονείς συνεργάζονται άψογα μαζί μας».
Τμήματα: Πέραμα – Μπαλί
Ειρήνη Μαστοράκη (προπονήτρια τζούνιορ)
Η Ειρήνη Μαστοράκη είναι η νέα προπονήτρια σε περιοχές όπως το Μπαλί και το Πέραμα.
Η ίδια δείχνει μεγάλο ζήλο, αλλά τα παιδιά είναι αυτά που δείχνουν το δρόμο…
«Έχω μόλις ένα δεκαήμερο συνεργασίας με την ομάδα στο τμήμα του Περάματος και του Μπαλίου. Κάνω όπως όλα τα παιδιά (προπονητές) μια προσπάθεια για την ανάπτυξη και σωστή κοινωνικοποίηση των μικρών αθλητών. Πιστεύω ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα μπορούμε να παρουσιάσουμε μεγάλη βελτίωση. Δουλεύουμε μέχρι στιγμής με 14 παιδιά στο 2ο Δημοτικό Περάματος και στο Δημοτικό σχολείο του Μπαλίου προπονώντας 17 παιδιά.
Αυτό που θα ήθελα να πω είναι ότι περιμένω μεγαλύτερη ανταπόκριση από τους γονείς».
Το Δ.Σ. της Ακαδημίας
Οι άνθρωποι που απαρτίζουν το διοικητικό συμβούλιο της Ακαδημίας: Ανδρέας Λαδάκης, Ζαχαρίας Βαρδάκης, Κώστας Αγγελάκης, Κώστας Κασάπας αλλά και οι νεοεισελθόντες όπως είναι ο Στέλιος Σπανουδάκης, ο Άρης Σιβαρόπουλος που είναι κι ο γιατρός της ομάδας και ο Γιάννης Νικολιδάκης.