Ακατάλληλο προς χρήση είναι το ζεστό νερό στο νοσοκομείο Ρεθύμνου το τελευταίο δεκαήμερο. Το ζεστό νερό εμφάνισε χρώμα κίτρινο, μη γνωρίζοντας κανείς σε τι οφείλεται αυτό, με αποτέλεσμα ο διοικητής του νοσηλευτικού ιδρύματος να αναλάβει την πρωτοβουλία και να ζητήσει από τις κλινικές να ενημερώσουν τους ασθενείς και τους συγγενείς τους να μην το χρησιμοποιούν.
Ο διοικητής του ΓΝΡ Γιώργος Φραγκιαδάκης μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ανέφερε ότι το κίτρινο χρώμα ενδεχομένως οφείλεται στις παλαιές σωληνώσεις, ωστόσο όπως υποστήριξε έχει ήδη σταλεί δείγμα σε εργαστήριο προκειμένου αυτό να αναλυθεί για να διαπιστωθεί τι ακριβώς συμβαίνει. Όπως είπε δεν είναι η πρώτη φορά που παρουσιάζεται το συγκεκριμένο φαινόμενο ενώ ανέφερε πως σε συνεργασία με την τεχνική υπηρεσία γίνονται εργασίες χλωρίωσης και καθαρισμού στους σωλήνες για να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο.
Ειδικότερα ανέφερε: «Το νερό το ζεστό έχει πρόβλημα στο νοσοκομείο εδώ και αρκετό καιρό. Φαίνεται ότι έχει το κίτρινο χρώμα λόγω των σωληνώσεων και των παλιών εγκαταστάσεων του νοσοκομείου στα μπόιλερ. Γι’ αυτό εμείς συστήσαμε προς τις κλινικές να περιορίσουν τη χρήση του μέχρι να κάνουμε τη χλωρίωση και κάποιες άλλες ενέργειες που κάνουμε σε συνεργασία με την τεχνική υπηρεσία (καθαρίζουμε δεξαμενές, κάνουμε κάποια θερμικά σοκ). Οι σωληνώσεις είναι 30 ετών. Στα πλαίσια αυτά μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες έχουμε συστήσει να μην το χρησιμοποιούν προληπτικά. Τις επόμενες μέρες που θα ολοκληρωθούν ο ενέργειες αυτές θα είναι πάλι κανονική η χρήση του αφού πρώτα γίνουν και οι αναλύσεις και σιγουρευτούμε ότι όλα είναι καλά».