Το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Μυλοποτάμου διοργάνωσε την Τετάρτη 17 και την Πέμπτη 18 Απριλίου 2019, κατόπιν αιτήματος του Συλλόγου Διδασκόντων του Γυμνασίου Περάματος, ενημερωτική δράση με θέμα «Αλκοόλ και Νέοι», η οποία απευθυνόταν στους 90 μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου με στόχο την παροχή ενημέρωσης και την πρόληψη των εξαρτήσεων από το αλκοόλ.
Μέσα από την εισήγηση, η οποία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο υλοποίησης της θεματικής εβδομάδας του σχολείου κατά τις 2 αυτές ημέρες, οι μαθητές κατανεμημένοι σε 4 ομάδες (2 ανά ημέρα) είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τους κινδύνους από την κατανάλωση αλκοόλ στην εφηβεία και να θέσουν τα ερωτήματά τους.
Η εισήγηση έγινε από τα ειδικά εκπαιδευμένα στελέχη της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας Π.Ε. Ρεθύμνου, μέλη του Δικτύου Συνεργαζόμενων Υπαλλήλων με την 7η ΥΠΕ στην ενότητα «Αλκοόλ και Νέοι».
Ο Δήμος Μυλοποτάμου ευχαριστεί θερμά την Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας Π.Ε. Ρεθύμνου για την συνεργασία, καθώς και τα στελέχη της, κ. Ευσταθία Τζεμοπούλου -επισκέπτρια Υγείας, κ. Ειρήνη Χαμηλάκη -κοινωνιολόγο και κα. Ειρήνη Πενθερουδάκη -νομικό με MSc στην «Δημόσια Υγεία», για την πολύτιμη και χρήσιμη ενημέρωση που παρείχαν.
Το Κέντρο Κοινότητας χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο στο Πλαίσιο των Περιφερειακών Επιχειρησιακών προγραμμάτων του ΕΣΠΑ 2014-2020.