Συνεργεία της Δημόσιας Επιχείρησης Ηλεκτροφωτισμού έχουν ήδη πιάσει δουλειά στο νότιο μέτωπο (δηλαδή στο τέρμα της Κουρμούλη), ενώ ο εργολάβος του έργου αναμένεται να ξεκινήσει τις εργασίες παρέμβασης αισθητικής και λειτουργικής αναβάθμισης σε δέκα περίπου ημέρες.
Οι εργασίες θα γίνονται ταυτόχρονα σε δύο μέτωπα -βόρειο και νότιο. Στο νότιο τμήμα θα ξεκινήσουν από το τέρμα της οδού Κουρμούλη μέχρι τη συμβολή της με την οδό Κονδυλάκη.
Στη διάρκεια των εργασιών αυτών ενδεχομένως η οδός Κουρμούλη να μονοδρομηθεί για να μπορέσει να κατασκευαστεί ο αγωγός ομβρίων υδάτων, εξυπηρετώντας μόνο την άνοδο των οχημάτων. Η κάθοδος του όγκου των οχημάτων θα γίνεται από άλλες οδούς, οι οποίες θα γνωστοποιηθούν τις επόμενες μέρες μετά την συνεργασία της Τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου με τον εργολάβο. Παράλληλα, από το βόρειο μέτωπο, οι εργασίες θα ξεκινήσουν από την οδό Δημητρακάκη.
Υπενθυμίζεται ότι το έργο ανάπλασης της οδού Κουρμούλη αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα της πόλης, συνολικού προϋπολογισμού 4,5 εκ. ευρώ, το οποίο έχει εξασφαλίσει ευρωπαϊκή χρηματοδότηση από το ΕΣΠΑ.
Η ολοκλήρωσή του σε είκοσι περίπου μήνες αναμένεται να αναβαθμίσει σημαντικά μια περιοχή παραμελημένη από πλευράς υποδομών και η ανάπλασή της θα γίνει στα ίδια πρότυπα με τις αναπλάσεις των κεντρικών δρόμων του Ρεθύμνου με μεγάλα πεζοδρόμια, ποδηλατοδρόμους, δενδροφύτευση, φωτισμό και άλλο αστικό εξοπλισμό.
Ειδικότερα, σύμφωνα με τη μελέτη, το πλάτος του δρόμου θα κυμαίνεται από εξίμισι έως οκτώ μέτρα, η στάθμευση των οχημάτων θα γίνεται από τη μια πλευρά, ενώ θα δημιουργηθούν ασφαλείς συνθήκες στις διαβάσεις των πεζών.
Το μεγάλο αυτό για τον Δήμο έργο, αφορά στην οδό Δημητρακάκη από τη συμβολή της με την οδό Μοάτσου και την οδό Κουρμούλη, έως και το ύψος της στροφής, που βρίσκονται οι τελευταίες πολυκατοικίες της περιοχής.
Πρόκειται για ένα δρόμο μήκους 2,5 χλμ., σε μια πυκνοκατοικημένη περιοχή, με επικίνδυνο οδόστρωμα από πλευράς κλίσεων και ορατότητας και βασικό χαρακτηριστικό την έλλειψη πεζοδρομίων. Η ανάπλαση της οδού Κουρμούλη, που αποτελεί μια βασική αρτηρία για την πόλη, καθώς πρόκειται για την είσοδο και έξοδο των οχημάτων τόσο από τον Αγιοβασιλειώτικο δρόμο, όσο και της εθνικής οδού, θα γίνει στα ίδια πρότυπα με τις αναπλάσεις σε όλους τους κεντρικούς δρόμους.