Τα νέα τρέχουν με ιλιγγιώδη ταχύτητα στο τοπικό ποδοσφαίρου του Ρεθύμνου. Είναι φορές που θαρρείς πως μοιάζει με πρωτάθλημα άλλης κατηγορίας στα τρέχοντα ζητήματα.
…Και δεν είναι λίγα αυτά που συμβαίνουν καθημερινά.
Αποχώρηση Δελήμπαση από τον ΑΟΨ
Στον Ψηλορείτη, μετά και την 5η σερί ήττα του, ο προπονητής Χάρης Δελήμπασης υπέβαλλε την παραίτησή του και λίγο μετά, το σωματείο την έκανε δεκτή. Η ανακοίνωση του σωματείου αναφέρει: «Ο Α.Ο. Ψηλορείτης ανακοινώνει ότι ο προπονητής κ. Χάρης Δελήμπασης υπέβαλε την παραίτησή του μετά τον αγώνα της ομάδας μας με τον Αετό Ανωγείων, η οποία και έγινε αποδεκτή. Το Δ.Σ. τον ευχαριστεί για την προσφορά του στο σωματείο μας και του εύχεται ό,τι καλύτερο τόσο σε προσωπικό όσο και σε επαγγελματικό επίπεδο. Το σωματείο μας από σήμερα βρίσκεται σε διαδικασία ανεύρεσης νέου προπονητή».
Ο 39χρονος κόουτς παρέμεινε ακριβώς έναν χρόνο στον πάγκο της ομάδας κερδίζοντας πέρυσι άνετα την παραμονή στην κατηγορία.
Αποχώρησαν «δυο» από την Επισκοπή
Στην Επισκοπή μετά το άκουσμα της συνεργασίας του Αστέρα με τον Χρήστο Βασιλείου, αποχώρησαν άλλοι δύο ποδοσφαιριστές. Ο Δημήτρης Γιαπεντζάκης που δεν μπόρεσε να μπει ποτέ στο βασικό σχήμα και ο Γιάννης Κολοβάκης που μέχρι να τραυματιστεί στον προσαγωγό βρισκόταν στις πρώτες επιλογές των προπονητών του. Η ανακοίνωση έγινε γνωστή από το σωματείο αναφέροντας επιγραμματικά τα εξής: «Ο ΑΟ Επισκοπής ανακοινώνει τη λύση συνεργασίας με τους ποδοσφαιριστές Γιάννη Κολοβάκη, Δημήτρη Γιαπεντζάκη και τους εύχεται καλή σταδιοδρομία στο υπόλοιπο της καριέρας τους».
Στην Επισκοπή δοκιμάζεται αυτές τις μέρες ο 23χρονος επιθετικός ύψους 1.80, Ασημακόπουλος που είχε έρθει αρχικά στην ΑΕΜ.
Στον Εργοτέλη ο Γ. Μπακόπουλος
Συμφωνία με τον Εργοτέλη σύναψε ο Γιάννης Μπακόπουλος. Ο έμπειρος προπονητής θα αναλάβει την εκγύμναση των τερματοφυλάκων του Εργοτέλη δίπλα στον Τάκη Γκώνια, ενώ σύμφωνα με πληροφορίες, θα συνεχίσει να επιβλέπει τους πορτιέρο του Ρεθυμνιακού.
Μάλιστα η ρεθεμνιώτικη ομάδα ανέβασε στο λογαριασμό που διατηρεί στο fb την ακόλουθη ανακοίνωση: «Ο Ρεθυμνιακός Α.Ο. θέλει να συγχαρεί τον προπονητή τερματοφυλάκων της ομάδας Γιάννη Μπακόπουλο για την πρόσληψη του στην ομάδα της Football League τον Εργοτέλη. Η ομάδα μας αισθάνεται υπερήφανη και χαρούμενη κάθε φορά που αθλητής η προπονητής της επιβραβεύεται για τον κόπο και το ταλέντο του με αναβάθμιση σε μεγαλύτερες κατηγορίες».
Εκτός Αρμένων ο Ντιμιτρόφ
Στους Αρμένους παρελθόν αποτελεί ο Τσβετάν Ντιμιτρόφ. Η ρεθεμνιώτικη ομάδα προχώρησε στη λύση της συνεργασίας αναφέροντας τα εξής: «Ο ΟΦ Αρμένων ανακοινώνει την κοινή συναινέσει λύση της συνεργασίας του με τον ποδοσφαιριστή Τσβετάν Ντιμιτρόφ. Ευχαριστούμε τον «Τσε» για την προσφορά του στην ομάδα μας και του ευχόμαστε καλή συνέχεια στην ποδοσφαιρική του καριέρα και στην προσωπική του ζωή. Η πόρτα του ΟΦ Αρμένων, θα είναι ανοικτή για αυτόν».
Ο ίδιος ο Ντιμιτρόφ, αμέσως μετά προχώρησε στην ακόλουθη δήλωση: «Μετά από δύο όμορφα χρόνια αποχωρώ από την οικογένεια του ΟΦ Αρμένων γεμάτος και κάνοντας μόνο φίλους. Θα ήθελα να ευχαριστήσω την διοίκηση και ιδιαίτερα τον πρόεδρο κ. Στέλιο Μπικάκη, τους προπονητές με τους οποίους συνεργάστηκα αυτή την διετία, όπως φυσικά και όλους τους συμπαίκτες μου, για την άψογη συνεργασία που είχαμε. Εύχομαι στην ομάδα καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα και να επιτύχει τους στόχους της».