Στην δημιουργία μη κερδοσκοπικού αλληλέγγυου συνεταιριστικού οπωροπαντοπωλείου, προχώρησε το Δίκτυο Αλληλεγγύης Ρέθυμνου – Χωρίς Μεσάζοντες.
Το παντοπωλείο «το δίκτυο» βρίσκεται στην Καλλιθέα, στη γωνία των οδών Σβάιτσερ και Παπαναστασίου, απέναντι από το ξενοδοχείο Κρήτη και σύντομα θα ξεκινήσει την λειτουργία του. Σήμερα, Τσικνοπέμπτη, το παντοπωλείο θα είναι ανοικτό από τις 10 το πρωί έως τις 7 το απόγευμα προκειμένου οι ενδιαφερόμενοι πολίτες να ενημερωθούν για την διάθεση των προϊόντων, αλλά και για την διάθεση κουπονιών προαγοράς προϊόντων.
Σε ανακοίνωση του, το Δίκτυο Αλληλεγγύης Ρεθύμνου – Χωρίς Μεσάζοντες, απευθυνόμενο στους πολίτες, αναφέρει:
«Τους τελευταίους μήνες με την σύμφωνη γνώμη και την οικονομική υποστήριξη των εκατοντάδων φίλων και των αλληλέγγυων παραγωγών, μέλη και παραγωγοί του Δικτύου Αλληλεγγύης Ρεθύμνου – Χωρίς Μεσάζοντες προσπαθούμε να δημιουργήσουμε ένα μη κερδοσκοπικό αλληλέγγυο συνεταιριστικό οπωροπαντοπωλείο.
Κόντρα στους καιρούς, χωρίς δικά μας κεφάλαια, χωρίς δάνεια, αλλά με πολύ αλληλεγγύη και πολύ εθελοντική δουλειά φθάσαμε πολύ κοντά στην ολοκλήρωσή του.
Ένα από τα σημαντικότερα που απομένουν, είναι ο επαρκής εφοδιασμός του για το πρώτο διάστημα με τα απαραίτητα προϊόντα. Για να καλύψουμε αυτό το κόστος σκεφθήκαμε να απευθυνθούμε σε όλους και όλες που στηρίζουν και θα στηρίζονται σ’ αυτή τη προσπάθεια.
Με τη διάθεση κουπονιών δημιουργούμε έναν αλληλέγγυο μηχανισμό αγοράς προϊόντων και αποφεύγουμε το δανεισμό.
Τα κουπόνια προαγοράς 5ευρώ θα γίνουν τρόφιμα αξίας 5ευρώ σε λίγες βδομάδες που θα ανοίξει το παντοπωλείο.
Η προμήθειά τους είναι μια μικρή πράξη αλληλέγγυας οικονομίας.
Τη Τσικνοπέμπτη 16/2 από 10 π.μ. μέχρι 7μ.μ. το παντοπωλείο θα είναι ανοικτό.
Καλούμε όλους τους πολίτες που συνεργάζονται ή θέλουν να συνεργασθούν με το δίκτυο να περάσουν για λίγο να ενημερωθούν για τα προϊόντα και τη διάθεση των κουπονιών».
Πληροφορίες
Τηλέφωνο: 6987172643
Email: info@dareth.gr
Url: www.dareth.gr