Η ΜΙΚΤΗ ΑΜΠΑΔΙΑΣ ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ ΤΗΣ ΛΟΧΡΙΑΣ ΜΕ 4-3 (2-2) ΣΤΟ 4ο ΑΜΑΡΙΩΤΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ
Ήταν η καλύτερη διοργάνωση
Του ΛΕΥΤΕΡΗ ΚΡΥΟΒΡΥΣΑΝΑΚΗ
Στην ιστορία πέρασε το «4ο Αμαριώτικο τουρνουά» ποδοσφαίρου 2015, το οποίο ήταν αφιερωμένο στον αείμνηστο διεθνή Ρεθεμνιώτη και Αμαριώτη ποδοσφαιριστή Κώστα Λινοξυλάκη.
Μάλιστα, μέλος της οικογένειας του τιμώμενου προσώπου έλαβε πλακέτα από τους διοργανωτές και το Δήμαρχο κ. Μουρτζανό.
Η διαφορά ήταν στο γεγονός ότι φέτος ήταν με διαφορά, η καλύτερη και πιο οργανωμένη ποδοσφαιρική εκδήλωση του Αμαρίου. Πολλές ομάδες, αρκετοί φίλαθλοι με τους μικρούς και τους μεγάλους να δίνουν, άλλοτε αμφίρροπες κι άλλοτε άνισες κόντρες μεταξύ τους.
Αποκορύφωμα ήταν όμως, ο μεγάλος τελικός που έγινε ανάμεσα στην “πρωτάρα” Μικτή Αμπαδιάς (από ποδοσφαιριστές από 5 χωριά, από το σύνολο των 13, τα Πλάτανος, Αγ. Ιωάννης, Κουρούτες, Αποδούλου, Νίθαυρη) και τη Λοχριά που παίρνει μέρος και στους 4 τελικούς.
Η Λοχριά προηγήθηκε δύο φορές με Πολύχρονο και Καρπουζάκη, για να ισοφαρίσει η Αμπαδιά (στην οποία ανήκει και η Λοχριά) με τους Λαντζούρη και Μπριλάκη (ένα λεπτό πριν το φινάλε) και ο αγώνας να λήξει ισόπαλος 2-2.
Ακολούθως είχαμε τη διαδικασία των πέναλτι όπου οι παίκτης της Αμπαδιάς αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι:
Τα πέναλτι:
Λοχριά
Πολύχρονος (δοκάρι)
Τσικολιδάκης 0-1
Αλεξάκης 1-2
Χαριτάκης 2-3
Καρπουζάκης (απόκρουση Κωνστανταράκης)
Μικτή Αμπαδιάς
Στεφανάκης (δοκάρι)
Λαντζούρης 1-1
Μπριλάκης 2-2
Μπαλίου 3-3
Πέτρος Ζέζα 3-4
Αμπαδιά: Κωνστανταράκης, Χανιωτάκης, Γ. Στεφανάκης, Λαντζούρης, Ζέξα, Μπαλίου, Μπριλάκης, Στεφανάκης.
Λοχριά: Ι. Μανουσάκης, Αντ. Χαριτάκης, Κ. Πολύχρονος, Στ. Μ. Τσικολιδάκης, Ν. Αλεξάκης, Ι. Καρπουζάκης, Ν. Στ. Ι. Κρυοβρυσανάκης, Στ. Τσικολιδάκης.
Η τελική κατάταξη του «4ου Αμαριώτικου τουρνουά ποδοσφαίρου Κ. Λινοξυλάκης»
1. Μικτή Αμπαδιάς
2. Λοχριά
3. Θρόνος
4. Άνω Μέρος
5. Νίθαυρη
-. Πλατάνια
-. Φουρφουράς
-. Νέοι Φουρφουρά
9. Απόστολοι
-. Μέρωνας
-. Πετροχώρι
Όλοι οι τελικοί του Aμαριώτικου τουρνουά
2011: Λοχριά-Φουρφουράς 4-3
2012: Φουρφουράς-Λοχριά 2-0
2013: Φουρφουράς-Λοχριά 6-5 πεν. (4-4)
2015: Μικτή Αμπαδιάς-Λοχριά 4-3 πεν. (2-2)
Το φίλμ του 4ου Aμαριώτικου τουρνουά ποδοσφαίρου «Κ. Λινοξυλακης»
Α’ Φάση-Ομίλων
Τετάρτη 8 Ιουλίου
Φουρφουράς-Μ. Αμπαδιάς 1-4
Λοχριά-Θρόνος 2-0
Άνω Μέρος-Μέρωνας 5-3
Πέμπτη 9 Ιουλίου
Πετροχώρι-Νίθαυρη 0-5
Φουρφουράς-Μέρωνας 5-3
Απόστολοι-Πλατάνια 4-5
Δευτέρα 13 Ιουλίου
Μέρωνας-Μ. Αμπαδιάς 1-5
Ν. Φουρφουρά-Πλατάνια 6-3
Λοχριά-Πετροχώρι 5-1
Τετάρτη 15 Ιουλίου
Ν. Φουρφουρά-Απόστολοι 6-5
Άνω Μέρος-Μ. Αμπαδιάς 2-1
Θρόνος-Νίθαυρη 2-2
Πέμπτη 16 Ιουλίου
Θρόνος-Πετροχώρι 5-0
Λοχριά-Νίθαυρη 1-1
Φουρφουράς-Άνω Μέρος 1-3
Οι βαθμολογίες
Α’ όμιλος
ΟΜΑΔΑ Β. ΑΓ. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ
1. Άνω Μέρος 9 3 3-0-0 10-5
2. Μικτή Αμπαδιάς 6 3 2-0-1 10-4
3. Φουρφουράς 3 3 1-0-2 7-10
4. Μέρωνας 0 3 0-0-3 7-15
Β’ όμιλος
ΟΜΑΔΑ Β. ΑΓ. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ
1. Λοχριά 7 3 2-1-0 8-2
2. Νίθαυρη 5 3 1-2-0 8-3
3. Θρόνος 4 3 1-1-1 7-4
4. Πετροχώρι 0 3 0-0-3 1-15
Γ’ όμιλος
ΟΜΑΔΑ Β. ΑΓ. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ
1. Νέοι Φουρφουρά 6 2 2-0-0 12-8
2. Πλατάνια 3 2 1-0-1 8-10
3. Απόστολοι 0 2 0-0-2 9-11
Τα χιαστί παιχνίδια
Προημιτελικοί
Δευτέρα 20 Ιουλίου
Μικτή Αμπαδιάς-Νίθαυρη 4-1
Άνω Μέρος-Πλατάνια 4-2 πεν. (2-2)
Τετάρτη 22 Ιουλίου
Λοχριά-Φουρφουράς 3-2
Νέοι Φουρφουρά-Θρόνος 2-3
Ημιτελικοί
Δευτέρα 27 Ιουλίου
Μικτής Αμπαδιάς-Θρόνος 3-0
Άνω Μέρος-Λοχριά 4-5 πεν. (2-2)
Τελικοί
Τετάρτη 29 Ιουλίου
Μικρός Τελικός
Θρόνος-Άνω Μέρος 3-2
Μεγάλος Τελικός
Μικτής Αμπαδιάς-Λοχριά 4-3 πεν. (2-2)
Εκδήλωση στη μνήμη του Κώστα Λινοξυλάκη-Απονομές
Το Πανόραμα του παιδικού τουρνουά
Δευτέρα 20 Ιουλίου
Φουρφουράς-Μέρωνας 6-1
Τετάρτη 22 Ιουλίου
Απόστολοι-Νίθαυρη 2-3
Δευτέρα 27 Ιουλίου
Μικρός Τελικός
Μέρωνας-Απόστολοι Δ.Ε.
Τετάρτη 29 Ιουλίου
Μεγάλος Τελικός
Φουρφουράς-Νίθαυρη 1-6
Το τουρνουά αφιερωμένο στη μνήμη Κώστα Λινοξυλάκη
Ο Κώστας Λινοξυλάκης απεβίωσε την στις 3 Δεκεμβρίου του 2014 σε ηλικία 81 ετών, προκαλώντας μεγάλη θλίψη στην οικογένεια του Παναθηναϊκού και στο ελληνικό ποδόσφαιρο.
Υπήρξε ένας από τους κορυφαίους αμυντικούς της εποχής του με καταγωγή από το Άνω μέρος και πραγματικός «ογκόλιθος» στην άμυνα σε Παναθηναϊκό και Εθνική Ελλάδας. Συγκαταλέγεται μάλιστα ανάμεσα στα πέντε κορυφαία σέντερ μπακ και αποτέλεσε ίνδαλμα για χιλιάδες φιλάθλους. Ο «Λίνος» όπως τον αποκαλούσαν πίστευε στην αξία του ΠΑΟ και πορευόταν με τις αρχές του συλλόγου.
Αρχηγός για πολλά χρόνια κέρδισε την εκτίμηση των συμπαιχτών του και των παραγόντων της ομάδας.
Στην υπερομάδα του 1960
Υπήρξε μέλος της υπερομάδας του ’60 και αγωνίστηκε στον Παναθηναϊκό για 13 ολόκληρα χρόνια.
Η παρουσία του γίγαντα Λινοξυλάκη στην άμυνα, ενίσχυσε αφάνταστα το «τριφύλλι» και το οδήγησε σε εγχώριες και σημαντικές ευρωπαϊκές επιτυχίες. Πρωταθλήματα Ελλάδας, Κύπελλα, συμμετοχές σε ιστορικές αναμετρήσεις με τους «πράσινους» και την Εθνική Ομάδα της χώρας είναι μερικά από τα επιτεύγματά του στο τεράστιο διάβα της καταξιωμένης καριέρας του. Υπήρξε ο πιο δημοφιλής και ο πιο αγαπητός ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού της δεκαετίας του ’60. Οι οπαδοί της ομάδας συνήθιζαν να τον παίρνουν στους ώμους μετά το πέρας των σπουδαίων συναντήσεων και ο «Λίνος» ανταπέδιδε τη λατρεία με το πλατύ χαμόγελό του. Ήταν αρχοντικός σε όλα του και αποτελεί μέχρι σήμερα ζωντανό κομμάτι της ένδοξης ιστορίας του Παναθηναϊκού.
Ο πιο θεαματικός αμυντικός
Ο εντυπωσιακός και θεαματικός αμυντικός κατέκτησε τρόπαια και διακρίσεις με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Αποκτήθηκε από τους «πράσινους» το 1950 και το 1953 κατέκτησε το πρώτο του τρόπαιο με τον ΠΑΟ. Ήταν η τρίτη σεζόν του Χάρι Γκέιμ στον πάγκο του «τριφυλλιού», με τον Λινοξυλάκη να πρωταγωνιστεί σε όλα τα ματς της αγωνιστικής περιόδου.
Φόρεσε 28 φορές τη φανέλα της εθνικής
Ο Κ. Λινοξυλάκης ήταν προικισμένος με σπάνια ποδοσφαιρικά χαρίσματα ενίσχυσε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα και τον ΠΑΟ σε όλες της εντός και εκτός έδρας δοκιμασίες. Έλαβε μέρος σε 101 αγώνες πρωταθλήματος Α’ Εθνικής σημειώνοντας συνολικά 7 τέρματα. Σε αγώνες Κυπέλλου σημείωσε 5 γκολ, ενώ αγωνίστηκε σε 5 ευρωπαϊκά ματς. Με την εθνική ομάδα συμμετείχε σε 28 επίσημες συναντήσεις, ενώ σκόραρε και ένα γκολ. Βασικό στέλεχος της αμυντικής γραμμής, ηγήθηκε με την παρουσία του στην ορθή λειτουργία των μετόπισθεν. Ήταν ο στυλοβάτης, ο «ογκόλιθος» του Παναθηναϊκού και της Ελλάδας, ενώ αγωνιζόταν ακόμη και τραυματίας στην προσπάθεια ενίσχυσης της ομάδας.
O Λινοξυλάκης σε φιλικό παιχνίδι στις 19-8-1955
Αστέρας Ρεθύμνου-Πάλμερ 3-2
Η ομάδα Πάλμερ αποτελείτο από ποδοσφαιριστές μαθητευόμενους με ειδικότητα τεχνικού του ΟΤΕ.
Αναφέρουμε τι έγραψε ο Ρεθυμνιώτικος τύπος για το παιχνίδι εκείνο: «Συναρπαστικός, πλούσιος εις φάσεις με κύριον χαρακτηριστικόν τον δυναμισμόν ήτο ο αγών των δύο συγκροτημάτων – Πάλμερ και της πρωταθλήτριας ομάδας Ρεθύμνης Αστέρας. Κατά το πρώτον ημίχρονο πλήρη πρωτοβουλία είχε η ομάδα του Αστέρος, η οποία με επικινδύνους καθόδους απειλούσε την αντίπαλον εστίαν την οποίαν υπεράσπιζε ο διεθνής γκολκίπερ του Ολυμπιακού, Καραπατής. Η ομάς του Αστέρος έπαιζε μετρημένα και θεαματικά. Τεχνικοί συνδυασμοί, ωραίες σέντρες και πολυάριθμα σουτ, έφεραν σε διαρκή αναστάτωση την άμυνα της Πάλμερ, η οποία ηγωνίζετο απεγνωσμένα να συγκρατήση τους αντιπάλους, πράγμα το οποίον τελικά δεν κατόρθωσε. Στο 12 λεπτό ένα θεαματικότατον σουτ του νεαρού Τζαγκαράκη έκανε τον Καραπατή να κοιτά έκπληκτος την μπάλα μέσα στα δίχτυα του. Μετά από δυο λεπτά ο Τσακάλης (Κούντης), αναβιβάζει το σκορ εις 2-0. Εις το σημείον αυτό εντελώς αδικαιολογήτως ο Καραμπατής εγκατέλειψε την εστίαν του δηλώνοντας ότι δεν ανεχόταν να δεχτεί δυο γκολ από μια τόση ασήμαντη ομάδα. Έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο με 2-0. Εις την επανάληψη ο αγών έλαβε δραματικόν χαρακτήρα.
Οι της Πάλμερ κατόρθωσαν να επιτύχουν δύο τέρματα επί ενός (1) του Αστέρος, και ο αγών να λήξη με 3-2 υπέρ του Αστέρος. Διεκρίθηκαν εκ της Πάλμερ οι Λινοξυλάκης, Παπάζογλου, Μοσχολιός, Σοφιανός και Κοπανάκης.
ΑΣΤΕΡΑΣ: Αν. Μακρυδάκης, Καλπουρτζής, Μιχ. Καρνής, Κορωνάκης, Κλαψινός, Δ. Κλειδαράς, Ν. Τσαγκαράκης, Γ. Σταγάκης, Γαβαλάς, Τ. Τσακάλης, Παπαλεξάκης».