Η ανάδειξη του ιστορικού κέντρου της πόλης του Ρεθύμνου μέσα από ήπιες παρεμβάσεις, που θα προστατεύον κατά κύριο λόγο την κατοικία, θα ενισχύουν το επιχειρείν, θα διαφυλάττουν τα μνημεία και την πολιτιστική κληρονομιά γενικότερα, αναβαθμίζοντας ταυτόχρονα την ποιότητα ζωής κατοίκων, επιχειρηματιών και επισκεπτών, αποτελούν τις στοχεύσεις του νέου διοικητικού συμβουλίου του Συλλόγου Κατοίκων Παλιάς Πόλης.
Το νέο Δ.Σ. φιλοδοξεί να διεκδικήσει ριζικές λύσεις σε ζητήματα που έχουν χρονίσει και που καθιστούν αφενός δύσκολη την καθημερινότητα των κατοίκων και των επιχειρηματιών και αφετέρου οδηγούν σε μαρασμό και υποβάθμιση ένα ιστορικό κέντρο, χαρακτηρισμένο ως πολιτιστικό μνημείο.
Σε σχετικές δηλώσεις του ο πρόεδρος του Συλλόγου Κατοίκων Παλιάς Πόλης, που επανεξελέγη μετά τις πρόσφατες εκλογές στον σύλλογο, Θωμάς Κρεβετζάκης, αναφερόμενος στη σημερινή εικόνα της παλιάς πόλης επεσήμανε πως τα τελευταία χρόνια της κρίσης οι περισσότεροι κάτοικοι εγκαταλείπουν τα σπίτια τους, ενώ πολλά ακίνητα εγκαταλελειμμένα μέχρι πρότινος πλέον αξιοποιούνται για τουριστικούς λόγους, μέσω της πλατφόρμας airbnb. Αυτό, όπως τόνισε, συγκαταλέγεται στα θετικά στοιχεία με δεδομένο ότι ακόμα και αν όλη αυτή η ιστορία με τις βραχυχρόνιες τουριστικές μισθώσεις κοπάσει, τα ακίνητα που έχουν ανακατασκευαστεί θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως στέγη για κατοίκους ή και φοιτητές. Μεταξύ άλλων τόνισε: «Τα προηγούμενα χρόνια υπήρχε μια σταθερά στον πληθυσμό με την έννοια ότι κάποιοι μόνιμοι κάτοικοι έφευγαν και έρχονταν κάποιοι άλλοι. Ωστόσο το τελευταίο διάστημα είναι περισσότεροι εκείνοι που εγκαταλείπουν την παλιά πόλη πάρα εκείνους που έρχονται. Επίσης έχει αυξηθεί και ο αριθμός των ακινήτων που πωλούνταν για εμπορική χρήση και κυρίως εκείνων που μισθώνονται μέσω airbnb. Αυτό σε ένα κομμάτι έχει λειτουργήσει θετικά γιατί κτίρια εγκαταλελειμμένα ανακατασκευάστηκαν και μισθώνονται σε τουρίστες και από την άλλη ακόμα και όταν όλη αυτή η ιστορία με το Airnbnb ξεπεραστεί, τα ακίνητα αυτά θα μπορούν χρησιμοποιηθούν ως στέγη για φοιτητές εκπαιδευτικούς ή και οικογένειες».
Αγαπώντας τον τόπο στον οποίο μεγάλωσαν και επέλεξαν, παρά τα όποια προβλήματα να συνεχίσουν να ζουν εκεί, απαιτούν ωστόσο από όλους τους αρμόδιους φορείς δήμο, αρχαιολογία, αστυνομία να ασχοληθούν συστηματικά, εντατικά και με ιδιαίτερη προσοχή για το ιστορικό κέντρο, το οποίο ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες κατακλύζεται από εκατοντάδες επισκέπτες που περπατούν στα σοκάκια, ξεναγούνται στη Φορτέτσα, στο Ενετικό λιμάνι και στα Βρυσάκια για να απαθανατίσουν τα ιστορικά μνημεία.
Τα ζητήματα που τους προβληματίζουν τείνουν να γίνουν χρόνια, μιας και παρά τις όποιες παρεμβάσεις και προτάσεις μέχρι στιγμής καμία επί της ουσίας δράση δεν έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα, ενώ η αναρχία σε ότι αφορά τις αυθαίρετες καταλήψεις δημόσιου χώρου, είτε από τραπεζοκαθίσματα, είτε από Ι.Χ. και δίκυκλα είναι πλέον το βασικό χαρακτηριστικό της περιοχής.
Οι κάτοικοι της παλιάς πόλης διεκδικούν τα αυτονόητα. Τάξη και ασφάλεια σε μια περιοχή που αποτελεί τη «βιτρίνα» ολόκληρης της πόλης. Αρχής γενομένης με μια νέα κανονιστική για την περιοχή τους -μιας και θεωρούν αναχρονιστική την υπάρχουσα (2009)- απαιτούν να δοθεί νέα αναπτυξιακή ώθηση στην περιοχή διατηρώντας πάντα την ιστορική φυσιογνωμία της.
Δακτύλιος, ηχορρύπανση και καθαριότητα αποτελούν θέματα αιχμής, τα οποία παραμένουν άλυτα εδώ και χρόνια. Ο Θωμάς Κρεβετζάκης, μιλώντας για τις στοχεύσεις του νέου Δ.Σ. του Συλλόγου Κατοίκων, τόνισε: «Θα ξεκινήσει μια σειρά επαφών με αρμόδιους φορείς, δήμο, αρχαιολογία, αστυνομία, σύλλογο αρχιτεκτόνων, όπου τα πάγια και διαχρονικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η παλιά πόλη του Ρεθύμνου θα μπουν σε συγκεκριμένες βάσεις, όπου η διάθεση και η θέληση του συλλόγου, που όλα αυτά τα χρόνια μέσα από συνεργασία ζητά δραστικές λύσεις στα πλαίσια πάντα όσων προβλέπει ο νόμος. Άρα, θα συζητήσουμε για μια ανανέωση της κανονιστικής της παλιάς πόλης με αναπτυξιακά κριτήρια και θα εξετάσουμε κατά πόσο θα μπορούσαν να χρηματοδοτηθούν από προγράμματα διάφορες δράσεις και παρεμβάσεις, ώστε παραλείψεις του παρελθόντος να διορθωθούν και να αναδειχθεί στο σύνολο της η παλιά πόλη. Να αναδειχθεί πάντα με σεβασμό στην κατοικία, τήρηση της νομοθεσίας για τις επιχειρήσεις υγειονομικού ενδιαφέροντος, με περιορισμό καταλήψεων δημόσιου χώρου και ανάδειξη της φυσιογνωμίας παλιάς πόλης. Άλλωστε ο τουρισμός έχει ως επίκεντρο την παλιά πόλη. Και στην ποιοτικοποίηση του τουρισμού στην οποία στρέφεται η Ευρώπη, το Ρέθυμνο δεν το προσφέρει και δεν θα μπορεί να προσεγγίσει τους τουρίστες αν δεν αλλάξουν κάποια πράγματα».
Αυστηρότερη αστυνόμευση και δακτύλιος όλο τον χρόνο
Τα προβλήματα που παρατηρούνται κάθε καλοκαίρι στην παλιά πόλη του Ρεθύμνου και αφορούν κατά κύριο λόγο την παραβίαση του μέτρου του δακτυλίου από δίκυκλα και Ι.Χ. θα προσπαθήσει με τη συνδρομή της δημοτικής αρχής να αντιμετωπίσει ο Σύλλογος Κατοίκων.
Ειδικότερα, σχετικά με τον δακτύλιο, ο κ. Κρεβετζάκης σημείωσε: «Είναι κάτι το οποίο θα συζητηθεί άμεσα ώστε να υπάρξουν αλλαγές με τη νέα τουριστική περίοδο με αυστηρότερη αστυνόμευση και την επέκταση των καρτών ελεγχόμενης στάθμευσης και στα υπόλοιπα σημεία της παλιάς πόλης, καθώς σκανδαλωδώς η μισή πόλη έχει δικαίωμα χρήσης της ελεγχόμενης στάθμευσης και η υπόλοιπη δεν έχει χωρίς να υπάρχει μια δικαιολογία που να στέκει. Επίσης εμμένουμε στο αίτημα μας για την οριοθέτηση περιοχών, όπου θα γίνεται η στάθμευση των μονίμων κατοίκων του ιστορικού κέντρου».
Ψηφιακοί αισθητήρες για μετρήσεις ηχορρύπανσης
Σε ότι αφορά το έτερο μεγάλο ζήτημα που απασχολεί τους κατοίκους του ιστορικού κέντρου της πόλης, που είναι η ηχορρύπανση, διεκδικούν από τον δήμο να αποδεχτεί και να υιοθετήσει την πρόταση του ΤΕΙ Κρήτης και συγκεκριμένα του τμήματος Μουσικής Ακουστικής Τεχνολογίας, που αφορά στην εγκατάσταση ψηφιακών αισθητήρων, οι οποία θα καταγράφουν την ηχορρύπανση σε διάφορα σημεία της παλιάς πόλης. «Αυτό που θέλουμε είναι να προωθήσει και να υιοθετήσει ο δήμος την εφαρμογή του ΤΕΙ Κρήτης του τμήματος Μουσικής Ακουστικής και Τεχνολογίας για την εγκατάσταση ψηφιακών καταγραφέων ηχορρύπανσης, οι οποίοι θα έχουν τη δυνατότητα καταγραφής και της πηγής της ηχορρύπανσης όχι μόνο της παράβασης. Θέλουμε η εφαρμογή να εγκατασταθεί και στην παλιά πόλη του Ρεθύμνου, καθώς θεωρούμε ότι θα είναι πολύ χρήσιμο για να αντιμετωπιστεί ένα σοβαρό πρόβλημα, καθώς η αστυνομία μας λέει ότι δεν διαθέτει τα μέσα για να κάνει μετρήσεις. Με το σύστημα αυτό οι μετρήσεις θα γίνονται από τους καταγραφείς και βάσει αυτού ο δήμος θα μπορεί να επιβάλλει πρόστιμα και να επιβάλλει τη νομιμότητα» τόνισε ο κ. Κρεβετζάκης.
Σε ότι αφορά την καθαριότητα ανέφερε πως θα ζητηθούν να χρησιμοποιούνται σε συγκεκριμένα σημεία του ιστορικού κέντρου μικρά πιεστικά, ώστε να γίνονται πλύσεις στο οδόστρωμα όπου πολλές φορές η δυσωδία είναι αφόρητη σε συγκεκριμένα σημεία του ιστορικού κέντρου, ειδικά την καλοκαιρινή περίοδο.
Αναφορικά με τα μνημεία θα πραγματοποιηθεί μια συνάντηση με την αρχαιολογική υπηρεσία, προκειμένου να συζητηθούν δράσεις για την προστασία καθώς και να υιοθετηθούν πολιτικές ανάδειξης τους.
ΕΛΠΙΔΑ ΑΡΙΣΤΕΙΔΟΥ