Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, θα πραγματοποιηθεί φέτος στα Γουλεδιανά Ρεθύμνου, συνάντηση φορέων οι οποίοι θα συζητήσουν το ζήτημα της ανάδειξης του αρχαιολογικού χώρου της Ονιθές, αλλά και το θέμα της ανάπτυξης της ευρύτερης περιοχής των Γουλεδιανών.
Η περσινή συνάντηση είχε πραγματοποιηθεί με πρωτοβουλία του περιοδικού Αρχαιολογία και Τέχνες. Φέτος διοργανώνεται από κοινού με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Ρεθύμνου και τον Εκπολιτιστικό Σύλλογο Γουλεδιανών «Η Ονυθέ».
Στην διάρκεια της συνάντησης θα αξιολογηθούν τα αποτελέσματα της περσινής συνάντησης και παράλληλα θα τεθούν νέοι στόχοι για το μέλλον.
Η συνάντηση θα γίνει την Παρασκευή 21 Απριλίου 2017, ανήμερα της γιορτής της Ζωοδόχου Πηγής, στον προαύλιο χώρο του Παλαιού Δημοτικού Σχολείου Γουλεδιανών, μετά την τέλεση της λειτουργίας στον Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής στην Κερά Ονιθές και θα έχει τη μορφή ανοιχτής συζήτησης, σύμφωνα με ανακοίνωση των διοργανωτών.
Θα συμμετάσχουν ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ.κ. Ευγένιος, ο δήμαρχος Ρεθύμνου κ. Γιώργης Μαρινάκης, η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου κ. Μαρία Λιονή, ο πρόεδρος του Σωματείου Επαγγελματιών Ξεναγών Κρήτης και Σαντορίνης κ. Ευάγγελος Αλεφαντινός και ο πρόεδρος του Συλλόγου Ξενοδόχων Ρεθύμνου κ. Εμμανουήλ Τσακαλάκης.
Σύμφωνα πάντα με τους διοργανωτές, αυτή τη φορά θα συμμετέχουν στη συζήτηση, άτομα διαφόρων ειδικοτήτων, τα οποία μοιράζονται την επιθυμία να συνεισφέρουν στην ανάδειξη του αρχαιολογικού χώρου της Ονιθές αλλά και στην ανάπτυξη των Γουλεδιανών και της ευρύτερης περιοχής. Οι παρευρισκόμενοι θα είναι οι αρχαιολόγοι κ. Κυριάκος Ψαρουδάκης, κυρία Ίρις Τζαχίλη και κυρία Λίλιαν Καραλή, η γλύπτρια κ. Ασπασία Παπαδοπεράκη, η γεωπόνος κ. Κατερίνα Ροβύθη, ο ειδικός στα μονοπάτια κ. Φοίβος Τσαραβόπουλος και ο χαρτογράφος Σπύρος Σταρίδας.
Οι διοργανωτές απευθύνουν πρόσκληση όχι μόνο στην τοπική κοινωνία των Γουλεδιανών αλλά και σε όλους όσοι ενδιαφέρονται για την ανάπτυξη της περιοχής, να παρευρεθούν σε αυτή την ανοιχτή συζήτηση.
«Σας καλούμε να παρευρεθείτε στη συζήτηση αυτή, καθώς το πιο σημαντικό στοιχείο αυτής της συνάντησης είναι η φωνή όσων διαμένουν στα Γουλεδιανά και στην ευρύτερη περιοχή και ενδιαφέρονται για την ευημερία του τόπου. Μέσα από την κατάθεση των ιδεών κάθε ενδιαφερόμενου και τον εποικοδομητικό διάλογο, θα οδηγηθούμε σε αποφάσεις που θα είναι ωφέλιμες για τον τόπο» αναφέρουν στην πρόσκληση τους ο Εκπολιτιστικός Σύλλογος Γουλεδιανών, η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ρεθύμνου και το Περιοδικό «Αρχαιολογία και Τέχνες».
Σχετικά με την πρωτοβουλία, τον σκοπό της και ορισμένες ιδέες που υπάρχουν ως προς την ανάδειξη του αρχαιολογικού χώρου της Ονιθές αλλά και την αναπτυξιακή προοπτική της ευρύτερης περιοχής των Γουλεδιανών, δηλώνουν:
Ο Κυριάκος Ψαρουδάκης, δρ αρχαιολόγος: «Αξίζει να υπογραμμιστούν η σπουδαία ιστορική και αρχαιολογική σημασία του χώρου, τα ιδιαίτερα φυσιογνωμικά του χαρακτηριστικά και οι αναπτυξιακές του προοπτικές».
Η Ίρις Τζαχίλη, υπεύθυνη των ερευνών του Πανεπιστημίου Κρήτης για το ιερό Κορυφής του Βρύσινα: «Χρειάζεται μία λεπτομερής διαχρονική καταγραφή σε G.I.S. (Geographic Information System – Σύστημα Γεωγραφικών Πληροφοριών) των μνημείων του Ονιθέ σε συνδυασμό με μία αρχαιολογική επιφανειακή έρευνα και σε συνεργασία με την Εφορεία Ρεθύμνου».
Η Λίλιαν Καραλή, καθηγήτρια Προϊστορικής και Περιβαλλοντικής Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών: «Η επιστημονική έρευνα προς το παρόν θα μπορούσε να στραφεί στον εντοπισμό των διόδων επαφής με τον θαλάσσιο κόσμο, την επαφή με το «εξωτερικό», όπως αυτό ανα-νοηματοδοτείται ανά χρονική περίοδο και τις σχέσεις των κατοίκων με τα ζώα, τα φυτά και τα παράλια των γειτονικών ακτών».
Η Κατερίνα Ροβύθη, γεωπόνος: «Σκοπός της έρευνας είναι αφενός η διάσωση των γηγενών ποικιλιών οσπρίων, σιτηρών και κηπευτικών που καλλιεργούνται στην περιοχή κατά παράδοση και αφετέρου η προοπτική επανένταξής τους σε προγράμματα καλλιέργειας διαχειριζόμενα από ντόπιους αγρότες. Απώτερος σκοπός είναι η ανάπτυξη της γεωργικής παραγωγής στη συγκεκριμένη περιοχή, θεμελιωμένη πάνω στις αρχές της αγροοικολογίας, της προστασίας του περιβάλλοντος και της διατήρησης των τοπικών παραδόσεων».
Η Κλαίρη Παλυβού, δρ αρχιτέκτων, ομότιμη καθηγήτρια του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης: «Στόχος είναι η καταγραφή και η διάσωση των παραδοσιακών τεχνικών δόμησης, καθώς επίσης και η σύνταξη τεύχους οδηγιών για επεμβάσεις σε παραδοσιακά κτίσματα».
Ο Φοίβος Τσαραβόπουλος, ιδρυτής της Κοινωνικής Συνεταιριστικής Επιχείρησης «Paths of Greece»: «Θα συμμετάσχουμε στην αναζήτηση των παλαιών μονοπατιών της περιοχής της Ονιθές, και θα διατυπώσουμε τις προτάσεις μας για τη σύνδεση των πολιτιστικών μνημείων μέσω πεζοπορικών διαδρομών».
Ο Σπύρος Σταρίδας, ιδρυτής της εταιρείας «Staridas Geography»: «Προτείνουμε τη χρήση καινοτομικών τεχνολογιών WebGIS για τη διαδραστική παρουσίαση και εικονική περιήγηση εντός αρχαιολογικών χώρων, μέσω φιλικών προς το χρήστη εφαρμογών, όπως με το παράδειγμα της Αρχαίας Θήρας».
Ονιθέ: Ανθρώπινη παρουσία από την Νεολιθική Εποχή
Η Ονιθέ, αποτελεί τόπο με διαχρονική ανθρώπινη παρουσία για πάνω από τέσσερις χιλιετίες, καθώς οι πρώτες μαρτυρίες της χρονολογούνται στη Νεολιθική Εποχή (4η χιλιετία). Κατά την πρώιμη ιστορική περίοδο (8 – 6ος αι. π.Χ.) ο χώρος φαίνεται να αποτέλεσε το ισχυρότερο οικιστικό κέντρο της επικράτειας που αργότερα ήλεγχε η αρχαία Ρίθυμνα. Κινητά και ακίνητα μνημεία σκιαγραφούν μια ιδιαίτερα σημαντική πόλη, καθόλη τη διάρκεια της ελληνικής αρχαιότητας. Η πόλη παρέμεινε ισχυρή και στα πρώιμα βυζαντινά χρόνια, όπως αποδεικνύει η ανακάλυψη μιας παλαιοχριστιανικής Βασιλικής (6ος αι. μ.Χ.), που αποτελεί τη μοναδική έως σήμερα ανασκαμμένη Βασιλική στην επαρχία Ρεθύμνης. Τέλος, εξαιρετικό παράδειγμα επαρχιακής αρχιτεκτονικής των νεώτερων χρόνων αποτελεί και ο οικισμός των ενετικών – οθωμανικών χρόνων, που αναπτύχθηκε στο βορειοανατολικό τμήμα του οροπεδίου.
Το οροπέδιο της Ονιθές βρίσκεται σε εξαιρετικά ευνοημένο σημείο, γεγονός που αιτιολογεί τη χρονικά αδιάλειπτη χρήση του, ενώ αποτελεί αντιπροσωπευτικό δείγμα αυθεντικού κρητικού τοπίου. Η θέση, παρά τις σύγχρονες επεμβάσεις, παραμένει σε μεγάλο βαθμό αλώβητη, τόσο όσον αφορά το φυσικό τοπίο, όσο και τις παραδοσιακές της δομές.