Η ανάδειξη της χλωρίδας του δημοτικού κήπου του Ρεθύμνου, υπό την καθοδήγηση ειδικών επιστημόνων, η γνωριμία των ντόπιων και των επισκεπτών με την ιστορία των φυτών μέσα από ένα βοτανικό κήπο αποτελεί τον βασικό στόχο της συνεργασίας του δήμου Ρεθύμνου με το Πανεπιστήμιο Κρήτης, η οποία επισφραγίστηκε ήδη με την υπογραφή σχετικού πρωτοκόλλου, το οποίο έχει εγκριθεί από το δημοτικό συμβούλιο και από τη Σύγκλητο του Πανεπιστημίου Κρήτης.
Μια σύμπραξη που ουσιαστικά αφορά στον τομέα πρασίνου, σε μια ευρύτερη έννοια, αφού εκτός από το κομμάτι των βοτάνων θα υπάρξει συνεργασία με κοινωνιολόγους και ανθρωπολόγους, ώστε με την καθοδήγηση τους να γίνουν δράσεις και προγράμματα σε βοτανικά, οικολογικά και πολιτισμικά θέματα. Φορέας υλοποίησης θα είναι ο βοτανικός κήπος του πανεπιστημίου Κρήτης και ο δήμος θα συμβάλλει με υλικοτεχνική υποδομή ενώ η χρηματοδότηση των δράσεων θα είναι τόσο από πόρους του δήμου και του πανεπιστημίου όσο και από εξωτερική χρηματοδότηση δημόσια ή ιδιωτική, περιφερειακά, εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα.
Για τον συντονισμό των δράσεων θα οριστεί μια πενταμελής επιτροπή με τριετή θητεία, ενώ το πρωτόκολλο θα έχει ισχύ τα 10 χρόνια με δυνατότητα ανανέωσης.
Στόχος της δημοτικής αρχής μέσα και από αυτή τη συνεργασία είναι να αναδείξει τον πλούτο του δημοτικού κήπου, να τον αναβαθμίσει, ώστε αυτός να αποτελέσει μια κυψέλη δημιουργίας και πολιτισμού. Όπως έχει πολλές φορές τονιστεί μετά τη δημιουργία του αναψυκτηρίου, που ήταν η πρώτη υποδομή που «ζωντάνεψε» τον χώρο και στη συνέχεια η ολοκλήρωση της πρότυπης παιδικής χαράς, που αποτελεί έναν ασφαλή χώρο για τα δεκάδες παιδιά που καθημερινά απολαμβάνουν το παιγνίδι τους, ξεκίνησε σταδιακά η «αναγέννηση» του χώρου πρασίνου που βρίσκεται στην καρδιά της πόλης. Ωστόσο, στον δημοτικό κήπο πρέπει άμεσα να προχωρήσουν οι εργασίες για τον φωτισμό αλλά και την πυρασφάλεια του χώρου που αποτελούν δυο ουσιαστικές και ζωτικής σημασίας παρεμβάσεις.
Σε σχετικές δηλώσεις της στα «Ρ.Ν.» η αντιδήμαρχος τουρισμού και υπεύθυνη για θέματα πρασίνου του δήμου Πέπη Μπιρλιράκη μιλώντας για τη συνεργασία της δημοτικής αρχής με το πανεπιστήμιο υποστήριξε: «Θα ξεκινήσουμε δουλειά αμέσως μετά το Πάσχα. Ήδη σαν υπηρεσία πρασίνου δουλεύουμε τον κανονισμό λειτουργίας του δημοτικού κήπου στον οποίο θα εντάξουμε κάποια πράγματα που θα πρότεινε το πανεπιστήμιο και θα αφορούν το βοτανικό του κομμάτι. Θα μιλήσουμε και με τους ιστορικούς από το πανεπιστήμιο για να μπορέσουμε να κάνουμε κάποια καταγραφή της ιστορίας του κήπου, με φοιτητές που κάνουν την πρακτική τους αλλά και με τους καθηγητές και θα κάνουμε μια αποτύπωση-έκθεση της ιστορίας του κήπου. Εκτός δηλαδή από την αναγέννηση τη βοτανική θα ασχοληθούμε και με το ιστορικό κομμάτι. Ο στόχος από πλευράς δήμου είναι να ακολουθήσει την πρόταση του Πανεπιστημίου, ώστε να αναδειχτούν τα εδώδιμα βότανα της Κρήτης μέσα στον κήπο. Θα γίνουν γωνιές που θα έχουν τη μελέτη και τη φροντίδα του Βοτανικού Κήπου του Πανεπιστημίου Κρήτης και θα προσπαθήσουμε την ανάπλαση του κήπου που θα αφορά το βοτανικό κομμάτι και θα είναι υπό την καθοδήγηση των επιστημόνων. Ο ίδιος ο κ. Πυρίντσος έχει παρατηρήσει ότι η φύτευση μέσα στον κήπο αυτή τη στιγμή είναι επαναλαμβανόμενη και κάπως μονότονη. Εμείς θα προσπαθήσουμε να δώσουμε στον επισκέπτη που θα περπατά στον κήπο τη δυνατότητα και να βλέπει με σήμανση ποια είναι τα φυτά που υπάρχουν αλλά και να ανακαλύπτει θεματικές γωνιές με φυτά, που ενδεχομένως και εμείς οι ίδιοι να μην τα γνωρίζουμε. Ο στόχος μας είναι να αποκτήσουμε έναν κήπο που θα αναπτύξει όλες του τις δυνατότητες τις βοτανικές και από την άλλη να έχει και εκπαιδευτικό χαρακτήρα».
Τι περιλαμβάνει το πρωτόκολλο συνεργασίας
Το παρόν πρωτόκολλο αποτελεί εξειδίκευση συνεργασίας μεταξύ του Δήμου Ρεθύμνου που εκπροσωπείται από τον Δήμαρχο κ. Γεώργιο Μαρινάκη και του Πανεπιστημίου Κρήτης που εκπροσωπείται από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Κρήτης Καθηγητή Οδυσσέα Ζώρα.
Άρθρο 1
Αντικείμενο της συνεργασίας αποτελεί η ανάπτυξη κοινών δράσεων σχετικών με τη διαχείριση του Δημοτικού Κήπου Ρεθύμνης για την οργάνωση και ανάδειξη του χώρου μέσω της επιστημονικής έρευνας, μελέτης και τεκμηρίωσης σε βοτανικά, οικολογικά καθώς και πολιτισμικά θέματα που αφορούν στον κόσμο των φυτών. Επίσης αντικείμενο αποτελούν κοινές δράσεις στην ευρύτερη περιοχή εντός των ορίων του Δήμου Ρεθύμνης, οι οποίες θα πραγματοποιούνται μετά από κοινή συμφωνία των δύο μερών.
Άρθρο 2
Φορέας υλοποίησης της συνεργασίας εκ μέρους του Πανεπιστημίου Κρήτης ορίζεται ο Βοτανικός Κήπος του Πανεπιστημίου Κρήτης, ο οποίος εκπροσωπείται από τα μέλη που θα ορίσει η διοικούσα επιτροπή του Βοτανικού Κήπου σύμφωνα με το άρθρο 5 του παρόντος πρωτοκόλλου.
Άρθρο 3
Για την υλοποίηση των κοινών δράσεων ο Δήμος Ρεθύμνου θα συμβάλλει με την απαραίτητη υλικοτεχνική υποδομή, ο Βοτανικός Κήπος του Πανεπιστημίου Κρήτης θα συμβάλλει υποστηρίζοντας επιστημονικά τον συνολικό σχεδιασμό και τις επιμέρους δράσεις, ενώ και οι δύο φορείς θα συμβάλλουν με το διαθέσιμο προσωπικό.
Άρθρο 4
Η χρηματοδότηση των δράσεων θα προκύπτει από πόρους του Δήμου Ρεθύμνου και του Πανεπιστημίου Κρήτης μετά από αποφάσεις των αρμόδιων συλλογικών οργάνων, από εξωτερική χρηματοδότηση δημόσια ή ιδιωτική, από περιφερειακά, εθνικά και ευρωπαϊκά χρηματοδοτικά μέσα καθώς και από διεθνείς οργανισμούς.
Άρθρο 5
Για τον συντονισμό των κοινών δράσεων θα συσταθεί πενταμελής επιτροπή με τριετή θητεία, η οποία θα αποτελείται από δύο εκπροσώπους του Δήμου Ρεθύμνου, δύο εκπροσώπους του Βοτανικού Κήπου του Πανεπιστημίου Κρήτης και ένα μέλος εκ περιτροπής από κάθε φορέα. Για την πρώτη θητεία της Επιτροπής ορίζεται το πέμπτο μέλος της Επιτροπής να εκπροσωπεί τον Δήμο Ρεθύμνου. Από τους εκπροσώπους του Δήμου Ρεθύμνου στην πενταμελή επιτροπή το ένα μέλος θα είναι εργαζόμενος της Υπηρεσίας Πρασίνου. Η Επιτροπή προγραμματίζεται να συνεδριάζει σε μηνιαία βάση και όσες άλλες φορές κρίνεται απαραίτητο. Οι αποφάσεις της Επιτροπής θα λαμβάνονται με ενισχυμένη πλειοψηφία τεσσάρων πέμπτων (4/5) και θα τηρούνται πρακτικά των συνεδριάσεων στα θέματα που κρίνεται απαραίτητο. Οι αποφάσεις της Επιτροπής δεν μπορεί να αφορούν επιστημονικά θέματα για τα οποία αποκλειστικό λόγο και επιστημονική ευθύνη έχει ο Βοτανικός Κήπος του Πανεπιστημίου Κρήτης.
Άρθρο 6
Στον Δημοτικό Κήπο θα τοποθετηθεί μαζί με τη σήμανση του Δήμου Ρεθύμνης και σήμανση του Βοτανικού Κήπου του Πανεπιστημίου Κρήτης.
Άρθρο 7
Η διάρκεια του παρόντος πρωτοκόλλου ορίζεται καταρχήν σε δέκα (10) έτη με δυνατότητα ανανέωσης μετά από απόφαση του δημοτικού συμβουλίου του Δήμου Ρεθύμνης και της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Κρήτης.