Έκρυθμη είναι η κατάσταση στην Πανεπιστημιούπολη Γάλλου, λίγες ώρες μετά τη δημοσίευση του προσωρινού πίνακα με τα ονόματα των 49 υπαλλήλων που τίθενται σε διαθεσιμότητα, με βάση την εφαρμογή της Κοινής Υπουργικής Απόφασης του υπουργείου. Πρυτανεία, διοικητικοί και διδάσκοντες συγκλίνουν και συμφωνούν πως είναι αδύνατη η αποτελεσματική λειτουργία του ακαδημαϊκού ιδρύματος με την εφαρμογή του μέτρου, καθώς αυτό έρχεται να προστεθεί σε ένα ήδη αποδυναμωμένο, από άποψης προσωπικού, ίδρυμα, όπου οι συνταξιοδοτήσεις κανονικές και πρόωρες έχουν ήδη δημιουργήσει αρκετά προβλήματα σε ότι αφορά την αποτελεσματική λειτουργία του ανώτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος του νησιού. Με βάση τις εκτιμήσεις η αναλογία των διοικητικών υπαλλήλων που τίθενται σε διαθεσιμότητα είναι 17 (Ρέθυμνο)-32 (Ηράκλειο), ωστόσο όπως τόνιζαν οι διοικητικοί υπάλληλοι οι λίστες έχουν λάθη και παραλείψεις, ενώ δεν έχει διευκρινιστεί τι θα γίνει με εκείνους που δεν απογράφησαν, οι οποίοι είναι δέκα στον αριθμό σε όλο το Πανεπιστήμιο.
Η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Κρήτης στη διάρκεια της χθεσινής πολύωρης συνεδρίασής της συζήτησε τις τελευταίας εξελίξεις, με τα μέλη της να συγκλίνουν στο γεγονός ότι η εφαρμογή του μέτρου της διαθεσιμότητας θα αποτελέσει ένα ανεπανόρθωτο πλήγμα για το Πανεπιστήμιο Κρήτης.
Από την πλευρά τους οι ενιαίοι φορείς διδασκόντων ζήτησαν από την Σύγκλητο την παραίτηση των αιρετών οργάνων διοίκησης (κοσμητόρων, προέδρων σχολών και τμημάτων) ως ένα ύστατο μέσο πίεσης προς την κυβέρνηση για απόσυρση του μέτρου, ενώ στην επόμενη γενική τους συνέλευση (σήμερα ή αύριο) θα λάβουν αποφάσεις για δυναμικότερες κινητοποιήσεις, ενδεχομένως και για αποχή από τα μαθήματα του ακαδημαϊκού εξαμήνου.
Ειδικότερα σε σχετικές δηλώσεις του ο κ. Μύρων Αχείμαστος, πρόεδρος του Ενιαίου Φορέα Διδασκόντων της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών και εκπρόσωπος των άλλων δύο φορέων διδασκόντων, τόνισε: «Συνεδριάσανε τα Διοικητικά Συμβούλια και των τριών φορέων διδασκόντων μπροστά στην έκτακτη κατάσταση που αντιμετωπίζουμε, όχι πια σε θεωρίες αλλά στην πραγματικότητα. Αυτή τη στιγμή το Πανεπιστήμιο Κρήτης δεν μπορεί να λειτουργήσει. Δεν είναι μόνο οι 49 υπάλληλοι που απολύονται στην πράξη, αλλά παράλληλα δεν έχουμε φύλαξη, δεν έχουμε τεχνική υποστήριξη και ταυτοχρόνως φεύγει κόσμος σωρηδόν, δηλαδή συνάδελφοι από το Πανεπιστήμιο βγαίνουν στη σύνταξη, γιατί δεν μπορούν να αντέξουν αυτή την κατάσταση. Υπάρχουν άνθρωποι που θα διωχθούν, διοικητικοί υπάλληλοι που δεν απογράφηκαν με την τελευταία παράνομη διαδικασία, με αποτέλεσμα σημαντικές λειτουργίες του Πανεπιστημίου να μην μπορούν πλέον να γίνουν. Οι Ενιαίοι φορείς αποφάσισαν να παραστούν στη Σύγκλητο και να ζητήσουν την παραίτηση όλων των διοικητικών οργάνων ως ένα πρώτο μέτρο πίεσης, ώστε να πάρει πίσω το υπουργείο την απόφαση αυτή και να μπορέσει να λειτουργήσει στοιχειωδώς το Πανεπιστήμιο. Αυτή τη στιγμή το να γίνονται μαθήματα είναι πλασματική εικόνα. Στο πανεπιστήμιο δεν λειτουργεί καμιά υπηρεσία, σε λίγο δεν θα έχουμε ούτε μισθοδοσία με την απόσυρση του υπαλλήλου από την οικονομική υπηρεσία. Είναι αδύνατον να λειτουργήσει έτσι το Πανεπιστήμιο».
Ανάστατοι είναι και οι διοικητικοί υπάλληλοι της Πανεπιστημιούπολης Γάλλου, οι οποίοι βρίσκονταν σε κινητοποιήσεις για έξι και πλέον εβδομάδες. Σε νέα τους γενική συνέλευση θα κληθούν να αποφασίσουν αν θα ακολουθήσουν την γραμμή της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας τους για 48ωρες επαναλαμβανόμενες απεργίες μέχρι την Παρασκευή ή αν θα προχωρήσουν σε άλλου τύπου κινητοποίηση. Η γενική τους συνέλευση θα πραγματοποιηθεί εκτός απροόπτου σήμερα. Η πρόεδρος του Συλλόγου Διοικητικών Υπαλλήλων των σχολών του Ρεθύμνου Μαρία Πετρουλάκη, σε δηλώσεις της ανέφερε: «Είμαστε σε ένα σημείο μηδέν ξανά. Οι λίστες βγήκαν, μένει να οριστικοποιηθούν από μια ειδική επιτροπή και τώρα σαν ακαδημαϊκή κοινότητα καλούμαστε να επανατοποθετηθούμε έχοντας ως υπόβαθρο αυτά που λέγαμε από παλιά, ότι δηλαδή το Πανεπιστήμιο δεν μπορεί να λειτουργήσει με αυτά τα δεδομένα».
Αγωνιούν και οι φοιτητές
Προβληματισμένοι και ανήσυχοι με την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί στο ακαδημαϊκό ίδρυμα του νησιού εμφανίζονται και οι φοιτητές, οι οποίοι παρακολουθούν τις εξελίξεις με αγωνία. Οι ίδιοι στηρίζουν τον αγώνα των διοικητικών υπαλλήλων, εκφράζουν τις επιφυλάξεις τους για το μέλλον του ιδρύματος, δεν κρύβουν όμως και την ανησυχία τους για το ακαδημαϊκό εξάμηνο: «Υπάρχει μια μεγάλη σύγχυση αλλά εμείς είμαστε φοιτητές και κοιτάμε το καλύτερο για εμάς. Στηρίζουμε και τους υπαλλήλους μέσω των παρατάξεων αλλά συλλογικά. Κάποιοι είναι υπέρ και κάποιοι όχι» μας ανέφερε ο Γιάννης, φοιτητής Οικονομικού, ενώ ο Γιώργος μας είπε: «Είναι λίγο περίεργα τα πράγματα λόγω της οικονομικής κατάστασης. Απολύεται πολύς κόσμος, αλλά δεν φταίμε εμείς να την πληρώνουμε χωρίς λόγο. Πάνε πίσω τα μαθήματα, κάποια τμήματα σε άλλα Πανεπιστήμια χάνουν το εξάμηνο, εμείς ευτυχώς το σώσαμε, αλλά είναι περίεργα με τα μαθήματα που χάσαμε».