Ήταν η ημέρα που στην χώρα μας γιορτάζουμε το όνομα ενός προφήτη. Εκείνη επέλεξε να γιορτάσει την προσπάθειά της σε έναν χώρο που μπορεί να μην περιλαμβάνει μεγάλη επιφάνεια, όμως βρίσκεται… τόσο ψηλά, ψηλότερα από κάθε άλλο ανταγωνιστή της.
Η Σταυρούλα Ηλιάκη, φρόντισε ανήμερα του Προφήτη Ηλία να διοργανώσει την δική της γιορτή αρχικά με μια εκπληκτική κούρσα στην κατηγορία Κορασίδων του Πανελληνίου πρωταθλήματος Ορεινής ποδηλασίας (mountain bike) και στην συνέχεια με την παραλαβή, ενός από τα δύο μετάλλια που μετέφερε ως υπέρβαρο στις αποσκευές του ο Άτλαντας, επιστρέφοντας στο Ρέθυμνο, μετά από ακόμη μια αξιόλογη παρουσία στη σημαντική διοργάνωση της Λιβαδειάς.
Για το τριήμερο της «πρωτεύουσας» της Βοιωτίας, τα «κυανοκίτρινα» πεντάλ είχαν ήδη «σπείρει», με την πολύ καλή παρουσία τους μέχρι τώρα σε εγχώριες, αλλά και διεθνείς διοργανώσεις. Και απλά το τιμ των Γιώργου Βαρβεράκη και Ηρώ Μηλάκη ανέμενε να «θερίσει τους καρπούς» της φετινής προσπάθειας.
Εκεί, ο καλύτερος Έλληνας έφηβος, Γιάννης Δαβαρίας, έδωσε την δική του «μάχη» κόντρα στους Μαχητές Πευκών, καταλαμβάνοντας την 3η θέση και προσθέτοντας ένα ακόμη χάλκινο μετάλλιο στο πλούσιο παλμαρέ του. Ο ταλαντούχος ποδηλάτης του Άτλαντα, άρτι αφιχθέντας από την Ιταλία, όπου έλαβε μέρος με ιδιαίτερη επιτυχία σε 4 σημαντικές ευρωπαϊκές διοργανώσεις, πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση και με χρόνο 01:14.42, κατέλαβε την 3η θέση πίσω από τους συνονόματους Νικόλα Μουστακίδη και Νίκο Γεωργιάδη του ΑΣ Μαχητές Πευκών που πήραν τις πρώτες δύο θέσεις με 01:08.06 και 01:13.24 αντίστοιχα.
Σταυρούλα υψηλών επιδόσεων και… βάθρου
Δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί «αποκάλυψη», καθώς πολλοί γνωρίζουν το ταλέντο της. Όμως το να είσαι Πανελλήνια Κορασίδα στο mountain bike, δεν είναι και μικρό κατόρθωμα. Η Σταυρούλα Ηλιάκη, μετά από μια εντυπωσιακή κούρσα, υπερκέρασε και τις 11 αντιπάλους της και όταν λίγο μετά την απονομή του χρυσού μεταλλίου, κλήθηκε από τους διοργανωτές να κάνει τις σχετικές δηλώσεις, έδειχνε να έχει «ανάσες» για ακόμη μια κούρσα. Η νεαρή ποδηλάτισσα του Ρεθεμνιώτικου συλλόγου, ήταν το «κλου» των αγωνισμάτων του Σαββάτου, καθώς με επίδοση 00:52.32, πήρε μια μεγάλη νίκη κόντρα στις Μαριάνθη Παναγιωτίδου (Β.Α.Ο.) και Χριστίνα Καμπάνη (ΑΣ Ιερισσού) που με 00:53.03 και 00:64.14, την «συνόδευσαν» στον ειδικό χώρο των απονομών. Εκεί όμως η Σταυρούλα ανέβηκε πιο ψηλά αποδεικνύοντας ότι η προσπάθειά της έχει και τους ανάλογους «καρπούς».
Ελπιδοφόρα πλασαρίσματα…
Πέραν των μεταλλίων όμως, η αποστολή του Άτλαντα στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα της Λιβαδειάς, περιλάμβανε και αξιόλογα πλασαρίσματα στα αγωνίσματα, όπου εμφανίστηκαν τα «κυανοκίτρινα» πεντάλ. Στους Έφηβους, ο Μανώλης Μανιουδάκης τερμάτισε στην 6η θέση, καθιστώντας τον Ρεθεμνιώτικο σύλλογο, μαζί με τον πολυνίκη ΑΣ Μαχητές Πευκών, τους μοναδικούς, που είχαν δύο εκπροσώπους στην πρώτη «6αδα» του αγωνίσματος. Παράλληλα στην κατηγορία των Αντρών, ο Παναγιώτης Χιώτης κατάφερε σε κούρσα με «σκληρό» ανταγωνισμό να πάρει την 19η θέση, ενώ στους Παίδες ο Μανώλης Ρυακιωτάκης σε μια ιδιαίτερα σημαντική εμπειρία ανάμεσα σε πολλούς αθλητές της κατηγορίας κατέλαβε την 52η θέση, πραγματοποιώντας όμως μια ιδιαίτερα θετική παρουσία. Συνολικά πάντως η αποστολή του Άτλα στην Λιβαδειά μπορεί άνετα βάσει των αποτελεσμάτων να χαρακτηριστεί ως μια συνέχεια της πολύ καλής εικόνας που έχει μέχρι στιγμής φέτος στις εγχώριες διοργανώσεις και δη στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα.