Το ντέρμπι της Δυτικής Κρήτης ανάμεσα στον Ερμή και το ΙΝΚΑ μεταφέρεται μία ημέρα νωρίτερα εν αντιθέσει με τους υπόλοιπους αγώνες της 19ης αγωνιστικής που θα πραγματοποιηθούν την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου.
Ο λόγος είναι προφανής και έχει να κάνει με τα δρώμενα των πολιτιστικών εκδηλώσεων που θα πραγματοποιηθούν στην περιοχή των Ζωνιανών.
Ο επίσημος Ερμής γνωστοποίησε εγκαίρως πώς έχει η κατάσταση και φυσικά αφού έλαβε την συγκατάθεση από τη χανιώτικη ομάδα και το «οκ» της ΕΠΟ, αποφασίστηκε το ματς να πραγματοποιηθεί το Σάββατο 11 Φεβρουαρίου.
Την συγκεκριμένη απόφαση έκανε γνωστή μέσω της ανακοίνωσης που εξεδόθη μέσω του επίσημου site του συλλόγου το οποίο αναφέρει αναλυτικά: «Ο Α.Ο. Ερμής Ζωνιανών με ανακοίνωσή του έκανε γνωστό ότι το παιχνίδι με την ΑΕΕΚ-ΙΝΚΑ που αφορά την 19η αγωνιστική θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 11 Φεβρουαρίου και ώρα 15.00 αντί Κυριακής όπως είχε προγραμματιστεί εξαιτίας των Τοπικών Πολιτιστικών Εκδηλώσεων που θα λάβουν χώρα στο γήπεδο στις 12 Φεβρουαρίου».
Βολεύει και τους δυο
Μια τέτοια απόφαση στην ουσία, βολεύει αρκετούς φίλους και των δύο ομάδων, αφενός για να δώσουν το «παρών» στα Ζωνιανά αφετέρου να γίνουν πρωταγωνιστές ή να παρακολουθήσουν από κοντά τα δρώμενα του χωριού.
Επιπροσθέτως και σ’ ότι αφορά το αγωνιστικό σκέλος, συρρικνώνεται κατά μια μέρα η προετοιμασία των δύο ομάδων, πράγμα όμως που δεν αλλάζει τα δεδομένα τα οποία είναι πολύ συγκεκριμένα.
Αμφότεροι γνωρίζουν το αγωνιστικό πλάνο του αντιπάλου και ο στόχος τους είναι να μπορέσει (ο καθένας από την πλευρά του) να επιβάλλει τον τρόπο παιγνιδιού και φυσικά να φτάσει στο τρίποντο.
Το κίνητρο της νίκης
Ο Ερμής έχει το κίνητρο για την συγκομιδή βαθμών που θα τον φέρουν σε κοντινή απόσταση από την κορυφή. Από την πλευρά της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ, ούτε λόγος για ήττα. Οι Χανιώτες έχουν ξεκινήσει μια αντεπίθεση η οποία όμως δεν μπορεί να βρει παλμό και να γίνει διαρκείας. Χρόνος υπάρχει και μάλιστα άπλετος για την ώρα. Αν βέβαια κυλήσουν οι αγωνιστικές δίχως νίκες, τότε θα υπάρξει πρόβλημα, σοβαρό και το χειρότερο για τους ερυθρόλευκους, ορατό.
Στα Ζωνιανά αυτό που κυνηγούν είναι να επέλθει ισορροπία. Η λέξη αυτή μεταφράζεται σε α) κανονική ροή αγώνων που τόσο της έλειψαν από τις 6 Νοέμβρη 2016 έως και τις 18 Ιανουαρίου του 2017, β) σταθερή απόδοση ει δυνατόν και στα δύο ημίχρονα και γ) φυσικά θετικά αποτελέσματα.
Η ρεθεμνιώτικη ομάδα μετράει μέσα στο 2017 τρεις ήττες (Κηφισιά, Εργοτέλης, Προοδευτική) και μία νίκη (Ηλυσιακός).
Ερμής: «Κατώτερος των περιστάσεων ο κ. Κουκούλας»
Πάντως η διοίκηση του συλλόγου δεν άφησε στο απυρόβλητο τον διαιτητή από τη Λέσβο κ. Κουκούλα. Ο επίσημος Ερμής εξέδωσε και δεύτερη ανακοίνωση η οποία βέβαια, δεν είχε καμία σχέση με το ύφος και τον τρόπο της προηγούμενης που αφορούσε το ματς με το ΙΝΚΑ αναφέροντας τα εξής: «Σαν ομάδα ο Ερμής Ζωνιανών πρεσβεύει τα αθλητικά ιδεώδη και το «ευ αγωνίζεσθαι». Το σωματείο μας τα δυο τελευταία δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με τη διαιτησία, διότι πραγματικά θεωρεί ότι το επίπεδο της είναι υψηλό χωρίς αμφιβολία. Παρ’ όλα αυτά, την προηγούμενη Κυριακή το συγκεκριμένο γεγονός δεν επαληθεύτηκε στο ματς με την Προοδευτική και αυτό διότι ο κ. Κούκουλας αποδείχθηκε κατώτερος των προσδοκιών. Ελπίζουμε ο συγκεκριμένος διαιτητής να βρέθηκε σε άσχημη ημέρα και να θεωρηθεί σαν μια άτυχη στιγμή η συμπεριφορά του, αφού δεν μας επέτρεψε να διεκδικήσουμε το παιχνίδι με τις αποφάσεις του. Ο Ερμής Ζωνιανών έχει αμέριστη εμπιστοσύνη στη διαιτησία και θα συνεχίσει να το κάνει μέχρι το τέλος».
Το νέο «αίμα» και η επιστροφή του Β. Πλουσή
Στο μεταξύ, κι ενώ καλώς βαίνει η προετοιμασία για το Σαββατιάτικο ματς, το νέο «αίμα» που μπήκε στις φλέβες της ομάδας, αναμένεται να δώσει, έστω και σταδιακά, το κάτι παραπάνω, πολύ περισσότερη ταχύτητα ανάπτυξης.
Στο ματς του Σαββάτου, σε θέση για να αγωνιστούν θα είναι τόσο ο Ρουσσάκης, όσο και οι Μυρθιανός, Κουσσίδης. Ο τελευταίος διακρίνεται για την ταχύτητά του αλλά και για το γεγονός ότι μπορεί να εγκλιματιστεί πολύ γρήγορα. Ο Ζαν Κούρτι δείχνει κι εκείνος να βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση.
Τέλος, το πιο σημαντικό είναι ότι, επιστρέφει ο Βασίλης Πλουσής ο οποίος εξέτισε την ποινή της μίας αγωνιστικής λόγω καρτών.