Της ΕΛΠΙΔΑΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΟΥ
Οι καταλήψεις κοινόχρηστου χώρου από τραπεζοκαθίσματα στο ιστορικό κέντρο της πόλης που δημιουργούν σοβαρό πρόβλημα στη διέλευση των πεζών εμποδίζοντας ταυτόχρονα την πρόσβαση οχημάτων ανάγκης όπως η πυροσβεστική και τα ασθενοφόρα, αποτελούν μεγάλο «αγκάθι» για την Παλιά Πόλη του Ρεθύμνου. Ένα πρόβλημα που έχει εξελιχθεί σε διαχρονικό, αφού κάθε καλοκαίρι τα παράπονα τόσο από τους ίδιους τους κατοίκους οι οποίοι πολλές φορές αδυνατούν να μπουν ακόμα και στα σπίτια τους αφού οι είσοδοί τους είναι κατειλημμένες από τραπέζια, καρέκλες ακόμα και ταμπέλες, όσο και από περαστικούς ντόπιους και ξένους που αδυνατούν να απολαύσουν την βόλτα τους, καθώς δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος και αναγκάζονται να στριμώχνονται και να ακροβατούν ανάμεσα στα τραπεζοκαθίσματα. Την ίδια ώρα η αστυνόμευση της αυθαίρετης ανάπτυξης τραπεζοκαθισμάτων αποτελεί ζητούμενο, ενώ μετά την κατάργηση της δημοτικής αστυνομίας την εποπτεία του χώρου έχει αναλάβει η ΕΛ.ΑΣ.
Η αναρχία αυτή σε αρκετά στενά και σοκάκια της πόλης συμπληρώνεται από την πλημμελή εφαρμογή του δακτυλίου που έχει ως αποτέλεσμα ανεξέλεγκτα ΙΧ και δίκυκλα να ξεπροβάλλουν από κάθε στενό του ιστορικού κέντρου, παρεμποδίζοντας τη βόλτα των επισκεπτών αλλά και δημιουργώντας σοβαρά προβλήματα ηχορρύπανσης ιδίως τις νυχτερινές ώρες.
Βασικό ζητούμενο για τους κατοίκους της παλιάς πόλης είναι να διατηρηθεί η φυσιογνωμία του ιστορικού κέντρου. Όπως επισημαίνουν δεν είναι εναντίον της ανάπτυξης του επιχειρείν, τονίζουν ωστόσο ότι πρέπει να υπάρχει τάξη και νομιμότητα ως ένδειξη σεβασμού στο πολιτιστικό μνημείο που αποτελεί σήμα κατατεθέν του Ρεθύμνου και βρίσκεται σε όλους τους χάρτες και τους τουριστικούς οδηγούς. Σαν σύλλογος έχουν καταθέσει σειρά προτάσεων στη δημοτική αρχή, οι οποίες ωστόσο μένουν αναξιοποίητες, ενώ εκφράζεται και μια δυσαρέσκεια καθώς στην κανονιστική της παλιάς πόλης η διαβούλευση της οποίας ξεκινά με τους φορείς, δεν περιλαμβάνεται τίποτα περισσότερο από την ανάπτυξη των τραπεζοκαθισμάτων στο ιστορικό κέντρο.
Σημειώνεται ότι πάγιο αίτημα του συλλόγου κατοίκων Παλιάς Πόλης είναι η εφαρμογή του μέτρου του Δακτυλίου και η περιφρούρησή του καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους, κάτι που εκτιμούν ότι αποτελεί βασική προϋπόθεση για να περιοριστεί η οχλαγωγία και η αναρχία που δημιουργείται από την κυκλοφοριακή συμφόρηση. Επανειλημμένως οι ίδιοι έχουν ζητήσει ένα μητρώο των καταστημάτων που υπάρχουν στην περιοχή, έτσι ώστε να διατίθενται σε ειδικό αρχείο συγκεντρωμένα τα στοιχεία της κάθε επιχείρησης και θα αφορούν τόσο την άδεια λειτουργίας όσο και τα τραπεζοκαθίσματα που δικαιούται να έχει εκτιμώντας ότι το μητρώο αυτό θα μπορούσε να αποτελέσει ένα χρήσιμο εργαλείο στα χεριά του Δήμου αλλά και της ΕΛ.ΑΣ.
Ο Θωμάς Κρεβετζάκης, πρόεδρος του Συλλόγου Κατοίκων Παλιάς Πόλης μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ανέφερε: «Η κανονιστική εκτός από τα θέματα των τραπεζοκαθισμάτων θα έπρεπε να αναφέρεται και σε άλλα πράγματα τα οποία σαν σύλλογος τα έχουμε επανειλημμένως θέσει υπ’ όψιν του Δήμου. Έχουμε ζητήσει εδώ και τρία χρόνια ένα μητρώο μόνιμων κατοίκων. Επίσης θα έπρεπε να γίνεται η ίδια διαδικασία σε θέματα που αφορούν το κυκλοφοριακό και σε ζητήματα ελεγχόμενης στάθμευσης και το δακτύλιο μέτρο, που κατά την άποψή μας πρέπει να εφαρμόζεται όλο τον χρόνο -για ένα τετράμηνο να είναι μικρότερη η διάρκειά του- να ξεκινά για παράδειγμα από το απόγευμα μέχρι τις 3:00 το πρωί. Βέβαια κάποιος πρέπει να αναλαμβάνει όλον αυτόν τον έλεγχο. Δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για επέκταση των τραπεζοκαθισμάτων από τη στιγμή που δεν μπορούν να ελέγξουν ούτε τον χώρο τον οποίο καταλαμβάνουν ούτε τον τρόπο λειτουργίας των καταστημάτων. Θα πρέπει στο πλαίσιο της διαβούλευσης να τοποθετηθούν όλοι οι φορείς αστυνομία, πυροσβεστική, κάτοικοι και αρχαιολογία και να καταθέσει ο καθένας τις δικές του προτάσεις και πάνω σε αυτό να συμπληρώσει και να προχωρήσει ο δήμος στην οποία τροποποίηση της κανονιστικής».
Προβληματική η πρόσβαση των πυροσβεστικών οχημάτων στο ιστορικό κέντρο
Προβληματική χαρακτηρίζει την πρόσβαση των πυροσβεστικών οχημάτων στο ιστορικό κέντρο της πόλης ο διοικητής της Π.Υ Ρεθύμνου Μανόλης Ακουμιανάκης. Ο ίδιος μάλιστα χθες στο πλαίσιο των επισκέψεων που πραγματοποιεί με φορείς του τόπου, συναντήθηκε με τον δήμαρχο με τον οποίο μεταξύ άλλων συζήτησαν για το θέμα αυτό. Σύμφωνα με τον κ. Ακουμιανάκη μέσα στο μήνα θα ολοκληρωθεί τεχνική έκθεση της υπηρεσίας με τα προβληματικά σημεία όπου υπάρχουν τραπεζοκαθίσματα, τέντες ή άλλα αντικείμενα που παρεμποδίζουν την κυκλοφορία των οχημάτων και η οποία θα παραδοθεί στον δήμο, προκειμένου σε συνεργασία με τους επιχειρηματίες να φροντίσουν για την απελευθέρωση του χώρου. Ταυτόχρονα θα γίνει και ο έλεγχος για τη λειτουργία των πυροσβεστικών κρουνών.
Σε σχετικές δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.» ο κ. Ακουμιανάκης ανέφερε: «Η πρόσβαση των πυροσβεστικών οχημάτων στην Παλιά Πόλη αποτέλεσε βασικό θέμα στη συζήτηση που είχαμε με τον δήμαρχο. Εμείς θα ενημερώσουμε τη δημοτική αρχή σε ποιές οδούς τα αυτοκίνητά μας έχουν πρόβλημα διέλευσης λόγω τεντών, τραπεζοκαθισμάτων και παράλληλα θα ζητήσουμε να έχουμε άμεση πρόσβαση και από τις πύλες του ιστορικού κέντρου, όπου υπάρχουν μπάρες. Σε κάθε περίπτωση θα προσπαθήσουμε να λύσουμε το πρόβλημα σε συνεννόηση και με τους ανθρώπους που έχουν τα καταστήματα.
Αντιλαμβανόμαστε ότι και αυτοί πρέπει να δουλέψουν, όμως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αποκλείεται η πρόσβαση των οχημάτων, διότι είναι πολύ επικίνδυνο. Υπάρχουν συγκεκριμένοι δρόμοι γύρω από τον Πλάτανο και τα στενά μέχρι τη Μικρή Παναγία, αλλά και στην Εθνικής Αντιστάσεως τα οποία είναι προβληματικά. Εγώ θα κάνω μια έκθεση την οποία θα τη στείλω μετά από αυτοψία που θα κάνει αξιωματικός για τις ακριβείς οδούς στον Δήμο, ο οποίος με τη σειρά του θα πρέπει να καλέσει τους επιχειρηματίες για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε. Στο ίδιο πλαίσιο μέσα στον Απρίλιο ελέγχουμε τους πυροσβεστικούς κρουνούς και στη συνέχεια παραδίδουμε τον έλεγχο των υδροστομίων στον Δήμο που είναι και υπεύθυνος για την αποκατάστασή τους».
Τη Δευτέρα η διαβούλευση για την κανονιστική
Εν τω μεταξύ τη Δευτέρα στις 15:00, στην αίθουσα του Δημαρχείου Ρεθύμνης, θα διεξαχθεί διαβούλευση ενόψει της έκδοσης νέας τοπικής κανονιστικής απόφασης για τις καταλήψεις κοινοχρήστων χώρων στην Παλιά Πόλη.
Ο Δήμος με ανακοίνωσή του καλεί όσους ενδιαφέρονται να προσέλθουν για ανταλλαγή απόψεων και διατύπωση προτάσεων επί του παραπάνω θέματος.
Μιλώντας στα «Ρ.Ν.» για την κανονιστική ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων,Μίνως Αλεφαντινός ανέφερε: «Αυτές τις ημέρες μπαίνει σε διαβούλευση η κανονιστική της Παλιάς Πόλης για την επικαιροποίηση και συμπλήρωσή της. Η κανονιστική απόφαση έγινε από το Γραφείο Παλιάς Πόλης και η διαβούλευση αφορά τους φορείς και τους κατοίκους. Ακολούθως, η κανονιστική θα πρέπει να εγκριθεί από την Επιτροπή Ποιότητας Ζωής και στη συνέχεια από το δημοτικό συμβούλιο. Θα κάνω τα αδύνατα δυνατά για να ολοκληρωθεί η διαδικασία στο επόμενο 20ήμερο».