Αποτελεσματικές λύσεις για την άμεση εγκατάσταση μηχανημάτων υποδοχής τραπεζικών καρτών αναζητούν τα μέλη του Σωματείου Μισθωτών Κυλικείων Δημόσιων Σχολείων Χανίων – Ρεθύμνης σε συνάντηση που είχαν χθες το απόγευμα στο γραφείο της Ομοσπονδίας Επαγγελματιών, Βιοτεχνών και καθώς η προθεσμία που έχει θέσει το υπουργείο για την εγκατάστασης POS λήγει στις 11 Μαρτίου.
Μπροστά στο ενδεχόμενο ελέγχων και επιβολής τσουχτερών προστίμων οι κυλικάρχες συζήτησαν χθες εναλλακτικές προτάσεις για την εγκατάσταση των τερματικών στα κυλικεία.
«Πλέον είναι υποχρεωτική η εγκατάσταση μηχανήματος POS καθώς δυστυχώς τα σχολικά κυλικεία δεν εξαιρέθηκαν από αυτή τη διαδικασία. Έχουμε κάνει προσφορές σε τράπεζες, σε εταιρείες για να δούμε πως θα κινηθούμε και πως θα απαλείψουμε τα τεχνικά προβλήματα. Μην ξεχνάτε ότι τα κυλικεία δεν έχουν καν τηλέφωνα ή ιντερνέτ. Ταυτόχρονα δεν υπάρχει ο χρόνος για να εξυπηρετήσουμε έναν ενήλικα που θα θέλει να πληρώσει με κάρτα την ίδια στιγμή που τα ποσά είναι πολύ μικρά. Όλη η διαδικασία αυτή είναι εξαιρετικά δύσκολη. Άλλωστε οι κάρτες είναι για ενήλικες και όχι για τα παιδιά τα οποία απαγορεύεται να έχουν κάρτες γιατί είναι κάτω των 18 ετών και οι κάρτες είναι προσωπικών δεδομένων. Ο χρόνος έκδοσης της απόδειξης είναι τεράστια καθυστέρηση, καταλαβαίνετε τι καθυστέρηση θα υπάρχει αν πρέπει να κτυπάμε κάρτα» δήλωσε ο πρόεδρος του Σωματείου κ. Γιάννης Παυλάκης.