Τα ζητήματα ασφαλείας σε ό,τι αφορά την πρόσβαση των μαθητών στο νέο Γυμνάσιο Ατσιποπούλου, που θέτουν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου σε συνδυασμό με τη αδυναμία του ΚΤΕΛ να προχωρήσει σε αλλαγή των σχολικών δρομολογίων για δέκα μέρες -πράγμα που δεν επιτρέπεται με βάση τη σύμβαση που έχει υπογράψει με την Περιφέρεια για τη μεταφορά των μαθητών- δημιουργούν νέο αδιέξοδο στη λειτουργία του νέου σχολικού συγκροτήματος.
Την ίδια ώρα σε κατάληψη βρίσκεται από τη Δευτέρα το 2ο Επαγγελματικό Λύκειο με τους μαθητές αν διαμαρτύρονται έντονα για την καθυστέρηση που έχει παρατηρηθεί ως προς τη μεταφορά τους στο κτίριο του κόμβου Ατσιποπούλου. Οι μαθητές έχουν επανειλημμένως επισημάνει τις ασφυκτικές συνθήκες διδασκαλίας τους σε δανεικές αίθουσες διδασκαλίας του 1ου ΕΠΑΛ και του Πειραματικού Γυμνασίου και ζητούν τουλάχιστον να δώσουν εξετάσεις στο νέο κτίριο.
Η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί είναι ασφυκτική και η σχολική κοινότητα δεν έχει καταφέρει ακόμα να δώσει λύση παρά τις διαδοχικές συσκέψεις που έχουν πραγματοποιηθεί το τελευταίο διάστημα.
Αύριο μάλιστα έχει προγραμματιστεί νέα σύσκεψη στην Αντιπεριφέρεια παρουσία της αντιπεριφερειάρχη, του προϊσταμένου της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, του αρμόδιου αντιδημάρχου Παιδείας, του υπεύθυνου του ΚΤΕΛ των Συλλόγων Εκπαιδευτικών και των Συλλόγων Γονέων των δυο σχολείων.
Ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α. Ταξάκης, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» τόνισε πως καταβάλλονται προσπάθειες απ’ όλες τις πλευρές, ώστε να βρεθεί μια λύση και να καταστεί εφικτή η μεταφορά των μαθητών στα νέα κτίρια αμέσως μετά το Πάσχα. Μεταξύ άλλων, ο κ. Ταξάκης ανέφερε: «Θα έχουμε μια ακόμη συνάντηση όλοι μαζί οι φορείς, προκειμένου να βρεθεί μια λύση και οι μαθητές του ΕΠΑΛ να δώσουν εξετάσεις στο νέο κτίριο. Το σχολείο τελεί ξανά υπό κατάληψη και καθημερινά οι μαθητές ζητούν από τον δήμαρχο να δώσει λύσεις και θέλουν να συναντηθούν με τον περιφερειάρχη. Δεν ξέρω τι θα γίνει γιατί την ίδια ώρα στο Γυμνάσιο Ατσιποπούλου γονείς και μαθητές εκφράζουν επιφυλάξεις ως προς την πρόσβασή τους στο νέο σχολικό συγκρότημα.
Η αλήθεια είναι ότι κάτι πρέπει να γίνει για αυτό, γιατί στην στροφή του Αστιποπούλου προς το σχολείο υπάρχει πρόβλημα, έτσι και στη σύσκεψη έχει κληθεί και ο διοικητής της Τροχαίας γιατί το θέμα αυτό πρέπει να λυθεί.
Θέλω να πιστεύω ότι θα βρεθεί μια λύση σύντομα, γιατί και οι μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ δεν μπορούν να δώσουν εξετάσεις στον χώρο που φιλοξενούνται. Ο στόχος μας είναι μετά το Πάσχα να γίνει η μεταφορά των μαθητών στα νέα σχολεία. Είναι βέβαια δύσκολο γιατί κάποιος πρέπει να πάρει την απόφαση.
Την ευθύνη για τη μεταφορά των παιδιών έχει η Αντιπεριφέρεια. Αν όμως η Αντιπεριφέρεια δεν κάνει αναπροσαρμογή της σύμβασης, το ΚΤΕΛ φοβάται να αναλάβει. Θα προσπαθήσουμε να βρούμε μια κοινή λύση».