Στην πρόσφατη έγγραφη πρόταση που κατέθεσε ο Σύλλογος Ενεργών Πολιτών ΣΥΝΠΟΛΙΣ προς τον Δήμο Ρεθύμνου για ανακύκλωση ειδών ρουχισμού, απαντά ο αντιδήμαρχος καθαριότητας – καθημερινότητας Δημήτρης Λελεδάκης, ο οποίος σε επιστολή του αναφέρει τα εξής:
«Αγαπητοί μας πρόεδρε και μέλη του ΣΥΝΠΟΛΙΣ
Σας ευχαριστούμε για την εξαιρετική πρόταση που μας καταθέσατε σχετικά με την ανακύκλωση φθαρμένου ρουχισμού στο Ρέθυμνο. Είναι μια δυνατότητα την οποία έχουμε ήδη εξετάσει και δρομολογήσει. Θα θέλαμε, λοιπόν, να γνωρίζετε πως κατόπιν διερεύνησης που κάναμε, έχουμε ήδη καταλήξει σε συνεργασία με μια αθηναϊκή εταιρία, την Recycom, η οποία είναι πιστοποιημένος φορέας στην ανακύκλωση ρούχων.
Με τη συγκεκριμένη εταιρία θα συνάψουμε σύμβαση, η οποία θα τεθεί προς συζήτηση στο Δημοτικό Συμβούλιο. Εφόσον εγκριθεί, η εταιρία θα τοποθετήσει τους κάδους σε θέσεις που θα της υποδείξει ο Δήμος και η Υπηρεσία Καθαριότητάς του.
Ευχαρίστως θα λάβουμε υπόψη μας στο σχεδιασμό, τις θέσεις που μας προτείνετε στην επιστολή σας.
Έχει αξία ν’ αναφερθεί πως σύμφωνα με τους όρους της σύμβασης αλλά και την πρακτική που υιοθετεί η εν λόγω εταιρία σε άλλες πόλεις με τις οποίες συνεργάζεται, σε αντάλλαγμα των προς ανακύκλωση ειδών που θα αποκομίσει, θα προσφέρει είδη για την ενίσχυση του Κοινωνικού Παντοπωλείου Ρεθύμνης, η λειτουργία του οποίου, θα περιέλθει σύντομα στο Δήμο.
Παρακαλώ να θεωρήσετε δεδομένη την πρόθεση μας για συνεργασία σε κάθε τομέα που μπορεί να διευκολύνει τις λειτουργίες της πόλης μας και ν’ αναβαθμίσει την ποιότητα ζωής μας.
Με την ευκαιρία θα ήθελα να σας συγχαρώ για τις εμπνευσμένες ιδέες και πρωτοβουλίες που επιβεβαιώνουν το ενδιαφέρον σας και την αποτελεσματικότητά σας ως ενεργοί πολίτες του Ρεθύμνου».