Έληξε το Σάββατο η προθεσμία που είχαν στη διάθεση τους οι δήμοι, προκειμένου να καταλήξουν στον αριθμό των φορέων διαχείρισης στερεών αποβλήτων, που θα δημιουργηθούν στο νησί.
Τα δημοτικά συμβούλια του νησιού πήραν αποφάσεις και, σύμφωνα με τις πληροφορίες, ποσοστό δημοτικών συμβουλίων του νησιού που ξεπερνά το 70%, ομόφωνα αποφάσισαν τη παραμονή τους στον ΕΣΔΑΚ, κάτι που βάσει νόμου συνεπάγεται τη διατήρηση του ως ένας φορέας διαχείρισης στερεών αποβλήτων.
Οι αποφάσεις αυτές βρίσκονται στα χέρια της συντονίστριας της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Κρήτης Μαρία Κοζυράκη, από το Σάββατο, η οποία θα κληθεί να λάβει την τελική απόφαση.
Υπενθυμίζεται ότι η ΔΕΔΙΣΑ Χανίων πληροί τα κριτήρια και τις προϋποθέσεις που θέτει ο νόμος για την παραμονή τους ως αυτόνομο σύστημα διαχείρισης απορριμμάτων, όπως επίσης και το ποσοστό των δήμων που θέλουν να παραμείνουν στον ΕΣΔΑΚ, βάσει των προδιαγραφών του νόμου μπορεί να συνεχίσει τη λειτουργία του ως έχει.
Η συντονίστρια καλείται να λάβει υπόψη της τα δεδομένα αυτά, αλλά και τις αποφάσεις των δημοτικών συμβουλίων ανατολικής Κρήτης, που διεκδικούν τη δημιουργία ενός τρίτου ΦΟΔΣΑ για την περιοχή τους και να καταλήξει στην οριστική απόφαση, κάτι που κατά πληροφορίες θα είναι γνωστό στον επόμενο μήνα.