Στους 5 ποδοσφαιριστές έφτασε η λίστα -και ακόμα δεν έχει φύγει ο Μάιος- του ρόστερ της Επισκοπής.
Οι Ντέιβιντ Ματαραγκάσι, Βασίλης Φοβάκης έρχονται να πλαισιώσουν τους Κ. Γεωργούλη, Ν. Λουμπάκη και Στ. Νάκα με απώτερο στόχο την παραμονή ενός λογικού αριθμού παικτών από την ομάδα των πρωταθλητών προκειμένου να μη χαλάσει η χημεία.
Οι δύο ποδοσφαιριστές όπως σας είχαν ενημερώσει εγκαίρως τα «Ρ.Ν.» που, ως επί το πλείστον αγωνίζονται στα δύο «φτερά» της επίθεσης, έδωσαν τα χέρια εκ νέου με την κυανόλευκη διοίκηση και συμφώνησαν να συνεχίσουν σ’ ένα πρωτάθλημα σαφώς ανώτερο από το τοπικό.
Η ομάδα των «γυπαετών» χθες κοινοποίησε την ανακοίνωση που εξέδωσε αναφέροντας: «Ο ΑΟ Επισκοπής ανακοινώνει την συνέχιση της συνεργασίας με τους ποδοσφαιριστές, Ντέιβιντ Ματαραγκάσι και Βασίλη Φοβάκη. Οι δύο αθλητές είχαν ολιγόλεπτη συνομιλία κατ’ ιδίαν με τον πρόεδρό μας, κ. Μιχάλη Νικολιδάκη όπου και συμφωνήθηκε να παραμείνουν στο ρόστερ της ομάδας που θα λάβει μέρος τη σεζόν 2017-18 στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.
Ο σύλλογός μας τους εύχεται πολλές ομαδικές αλλά και προσωπικές επιτυχίες».
Οι διαφορετικές περιπτώσεις των «δυο»
Ο Ντέιβιντ Ματαραγκάσι που έχει αγωνιστεί και στην Σουπερ Λιγκ της Αλβανίας έχει επιστρέψει εδώ και τρία χρόνια στο Ρέθυμνο και αγωνίστηκε στις τοπικές κατηγορίες. Τα «θέλω» του ήταν για κάτι παραπάνω – και συμβάδισαν με την Επισκοπή.
Με την ΑΕΜ τη σεζόν 2016-17 είχε σημειώσει 14 γκολ, ενώ είχε βγάλει και 14 ασίστ. Στη σεζόν που μόλις ολοκληρώθηκε 2017-18, έφτασε τα 18 τέρματα έχοντας και 13 ασίστ!
Ο 28χρονος ακραίος επιθετικός μετά τη συμφωνία δήλωσε: «Ήθελα να ανανεώσω. Ήμουν ευχαριστημένος από τη χρονιά που πέρασε και νομίζω και η ομάδα από εμένα. Τώρα όμως οι απαιτήσεις μεγαλώνουν και το γνωρίζουμε όλοι. Ελπίζω να πετύχουμε τους στόχους μας και στο τέλος να χαμογελάμε».
Ο Βασίλης Φοβάκης είναι ένας ποδοσφαιριστής που συνεχίζει στην Επισκοπή για 4η χρονιά και αποτελεί τον πιο παλιό παίκτη της κι ας είναι μόλις 22 χρονών.
Ο Φοβάκης είχε έρθει από τις ακαδημίες του Εργοτέλη και είχε ενσωματωθεί στην Επισκοπή που τη σεζόν 2013-14 αγωνιζόταν στην Φούτμπολ Λιγκ Νέων. Την επομένη ο Κωστής Ανυφαντάκης τον προώθησε στους μεγάλους και μάλιστα είχε συμμετοχές σε μια χρονιά (2014-15) όμως όπου η Επισκοπή υποβιβάστηκε.
Την επομένη (2015-16) αγωνίστηκε στην Γ’ Εθνική και πέρυσι στην τοπική κατηγορία. Φέτος αν και δεν αγωνίστηκε σε πολλά παιγνίδια λόγω του ότι εκτελούσε την στρατιωτική του θητεία πρόλαβε να σκοράρει 5 τέρματα.
Ο ίδιος δήλωσε μετά τη σχετική συμφωνία: «Είμαι χαρούμενος που παρέμεινα. Ήταν άλλωστε η καλύτερη επιλογή που είχα να κάνω. Τους ξέρω και με ξέρουν εδώ. Θέλω να κάνουμε μια καλή πορεία φέτος και φυσικά να παραμείνουμε όσο πιο εύκολα μπορούμε. Η ομάδα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από κανέναν».
Πόστο γενικού αρχηγού ο Στ. Ξυνομηλάκης
Στο μεταξύ και ενόσω η Επισκοπή ψάχνει εντός και εκτός συνόρων του Ρεθύμνου αλλά και της Κρήτης για παίκτες, ένα δικό της παιδί, ο Στέλιος Ξυνομηλάκης ο οποίος μόλις άφησε την ενεργό δράση ετοιμάζεται να αναλάβει καθήκοντα γενικού αρχηγού. Από την Επισκοπή δεν υπάρχει ακόμα κάποια επίσημη ανακοίνωση ωστόσο του έχει γίνει η πρόταση και ενδέχεται να την μοιραστεί με τον «παλιό» Μιχάλη Βελονάκη.