Εντός έδρας ήττα για την Ακαδημία Ρεθύμνου, με 42-51 από την Πεδιάδα, που τώρα θέλει μόνο νίκη στο ντέρμπι με την Μεσσαρά για να «σφραγίσει» την 1η θέση στην κανονική διάρκεια. Η ομάδα του Βαγγέλη Θεοδωρουλάκη δεν έπιασε τα συνηθισμένα στάνταρτ απόδοσης και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και μπήκαν γερά… στο κόλπο της 4άδας.
Από την άλλη, οι Γυναίκες του Αρκαδίου πανηγύρισαν σπουδαίο «διπλό» στην Αλικαρνασσό. Το ντέρμπι με τον Ηρόδοτο κρίθηκε στην παράταση (49-49 η κανονική διάρκεια), όπου οι Ρεθεμνιώτισσες έφτασαν στη νίκη με 51-53.
Όσο αφορά τα πρωταθλήματα υποδομής της ΕΚΑΣΚ, το Ρέθυμνο BC επικράτησε της Ακαδημίας με 80-30, στο τοπικό ντέρμπι των Εφήβων. Για την Α’ κατηγορία Παίδων, το Ρέθυμνο BC έκαμψε την αντίσταση του Κύδωνα με 69-56. Οι Κορασίδες του Αρκαδίου πέρασαν από το ΒΑΚ με 39-43 επί του ΟΦΗ. Τέλος, η Ακαδημία Ρεθύμνου γνώρισε την ήττα με 62-40 από τον Ανδρογέα.
Τα αποτελέσματα των ρεθεμνιώτικων ομάδων στην ΕΚΑΣΚ
Ανδρών: Ακαδημία Ρεθύμνου – Πεδιάδα 42-51
Γυναικών: Ηρόδοτος – Αρκάδι 51-53 (49-49 κ.α.)
Εφήβων: Ακαδημία Ρεθύμνου – Ρέθυμνο BC 30-80
Κορασίδων: ΟΦΗ – Αρκάδι 39-43
Παίδων Α’: Ρέθυμνο BC – Κύδων 69-56
Παίδων Β’: Ανδρογέας – Ακαδημία Ρεθύμνου 62-40
Οι Ρεθεμνιώτισσες ηττήθηκαν με 2-3 σετ από την Άθλεση
Στις λεπτομέρειες λύγισε το Αρκάδι
Στο τάι μπρέικ κρίθηκε το ντέρμπι των Γυναικών της ΕΣΠΕΚ. Το Αρκάδι προηγήθηκε με 2-1 σετ, αλλά η Άθλεση έστειλε το ματς στο 5ο σετ. Οι Ρεθεμνιώτισσες έφτασαν κοντά στη νίκη και στο δίποντο, αλλά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες με 2-3 σετ.
Από κει και πέρα, στις νίκες επέστρεψαν οι Κορασίδες του ΟΠΕΡ, με 3-0 απέναντι στον Άνεμο Χανίων. Επίσης, το Αρκάδι πανηγύρισε στο τοπικό ντέρμπι των Παγκορασίδων, επικρατώντας με 3-1 σετ του Νέου ΟΠΕΡ. Οι «κυανοκίτρινες» έκαμψαν την αντίσταση του Κύδωνα 2 με 3-0 σετ. Τέλος, οι Παμπαίδες του Αρκαδίου γνώρισαν εντός έδρας ήττα με 2-3 σετ από τον ΣΦΠ Χανίων.
Τα αποτελέσματα των ρεθεμνιώτικων ομάδων στην ΕΣΠΕΚ
Γυναικών: Αρκάδι – Άθλεση 2-3
Κορασίδων: Ν. ΟΠΕΡ – Άνεμος Χανίων 3-0
Παγκορασίδων: Αρκάδι – Ν. ΟΠΕΡ 3-1, Ν. ΟΠΕΡ – Κύδων2 3-0
Παμπαίδων: Αρκάδι – ΣΦΠ Χανίων 2-3