Η σχετική άδεια δημοπράτησης έχει εγκριθεί και από την αρμόδια υπηρεσία και είναι πλέον θέμα χρόνου η έναρξη των εργασιών.
Ο προϋπολογισμός των έργων φτάνει το 1.220.000 ευρώ και αφορούν στα χωριά Μελάμπων, Σακτουρίων και Ακουμίων, καθώς και στα χωριά του Κέδρους και ειδικότερα σε Πλατανέ, Κρύα Βρύση και Ορνέ, όπου προβλέπονται αναπλάσεις πλατειών, δημιουργία εκθεσιακών και πολιτιστικών κέντρων, ορειβατικό καταφύγιο, καθώς και τουριστική προβολή της περιοχής γενικότερα.
Ειδικότερα τα έργα που προβλέπεται να υλοποιηθούν στον Δήμο Αγ. Βασιλείου μέσω του ΟΣΑΠΥ είναι:
– Βελτίωση βατότητας δρόμου κατά μήκος της διαδρομής Κισσός-Κεντροχώρι-Πλατανές-Κρύα Βρύση-Ορνέ (κατασκευή χώρων στάθμευσης σε επιλεγμένες θέσεις, δημιουργία υποδομών υγιεινής, υποδομές προστασίας του περιβάλλοντος).
– Διαμόρφωση μονοπατιού περιήγησης στα μιτάτα και στα σημεία αξιόλογων μνημείων της περιοχής ή περιοχών ιδιαίτερου φυσικού κάλλους, καθώς και στο αναρριχητικό πεδίο Γρε Δάφνης.
– Μετατροπή του παλαιού δημοτικού κτιρίου Πάνω Κρύας Βρύσης σε ορειβατικό καταφύγιο.
– Δημιουργία περιπτέρων θέας και ανάπαυσης επισκεπτών σε επιλεγμένες περιοχές περιμετρικά του δάσους του Κισσού και σε επιλεγμένα σημεία του όρους Κέδρους, κατασκευή παρατηρητηρίου Γυπαετού (ταΐστρες).
– Δημιουργία και διανομή τουριστικού οδηγού για την περιοχή.
– Αναστύλωση μιτάτων Κρύας Βρύσης.
– Ανάπλαση πλατειών στους οικισμούς Κισσού, Κεντροχωρίου, Πλατανέ, Κρύας Βρύσης και Ορνέ.
– Μετατροπή παλαιών δημοτικών κτιρίων Κάτω Κρύας Βρύσης, Κεντροχωρίου και Πλατανέ σε εκθεσιακά και πολιτιστικά κέντρα.
Εν τω μεταξύ, όπως ανέφερε μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ο δήμαρχος Αγίου Βασιλείου Γιάννης Πιπεράκης στην τελευταία πρόσκληση του υπουργείου Εσωτερικών κατατέθηκε και η ολοκληρωμένη μελέτη ανάπλασης της εισόδου του Πλακιά διεκδικώντας ευρωπαϊκή χρηματοδότηση ύψους 3,5 εκ. ευρώ. Παράλληλα, έχει προκηρυχθεί και το έργο του βιολογικού του Πλακιά, το οποίο θα έχει δημοπρατηθεί μέχρι το τέλος του χρόνου για να ξεκινήσουν άμεσα οι εργασίες. Πρόκειται ουσιαστικά για δυο υποέργα, εκ των οποίων το πρώτο αναφέρεται στο εξωτερικό δίκτυο μεταφοράς οικισμών ευρύτερης περιοχής Πλακιά (προϋπολογισμός 4.216.524,42 ευρώ) και το δεύτερο υποέργο στα εσωτερικά δίκτυα συλλογής λυμάτων οικισμών ευρύτερης περιοχής Πλακιά (προϋπολογισμός 5.109.080,24 ευρώ).
Τα δύο αυτά υποέργα θα επιβλέπονται από τη Διεύθυνση Τεχνικών Έργων της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης.
Η σημασία του έργου είναι τεράστια για την παραλιακή ζώνη του Δήμου Αγίου Βασιλείου και ο βιολογικός καθαρισμός αποτελεί μια αναγκαιότητα για την τουριστική περιοχή.
Υπενθυμίζεται ότι ο συνολικός προϋπολογισμός του έργου φτάνει τα 14 εκ. ευρώ, καθώς περιλαμβάνει δίκτυα μήκους 24 χλμ. και η εκτέλεσή του θα δώσει άλλη όψη στα χωριά, που μέχρι σήμερα δεν διέθεταν βιολογικούς με ότι αυτό συνεπάγεται για το περιβάλλον.
Παράλληλα με ευρωπαϊκά χρήματα από το ΕΣΠΑ θα χρηματοδοτηθούν οι αναπλάσεις για παιδικές χαρές στα χωριά Ασώματος και Λευκόγεια συνολικού προϋπολογισμού 122.000 ευρώ.