Με επιστολή του προς τον δήμαρχο Αγίου Βασιλείου, ο εκλεγμένος δημοτικός σύμβουλος με την παράταξη της αντιπολίτευσης, του Ηλία Λουλούδη, Δημοσθένης Σαρτζετάκης, ενημερώνει ότι θέτει εαυτόν εκτός του συνδυασμού «Ενωτική Προοδευτική Κίνηση» και ανεξαρτητοποιείται.
Η επιστολή, που δόθηκε χθες στη δημοσιότητα, φέρει ημερομηνία 1 Σεπτεμβρίου, γεγονός που σημαίνει ότι αποχώρησε από την παράταξή του την ημέρα ανάληψης των καθηκόντων της νέας δημοτικής αρχής υπό τον Γιάννη Ταταράκη.
Η παραπάνω εξέλιξη ήταν αναμενόμενη, καθώς προηγήθηκε ο ορισμός του κ. Σαρτζετάκη σε θέση εντεταλμένου δημοτικού συμβούλου και η ανάθεση σε αυτόν αρμοδιοτήτων από τον κ. Ταταράκη, για θέματα καθαριότητας του Δήμου. Θέση και αρμοδιότητες που έγιναν αποδεκτές από τον δημοτικό σύμβουλο αν και εκλεγείς με τον συνδυασμό της αντιπολίτευσης. Το γεγονός αυτό βρήκε αντίθετο τόσο τον επικεφαλής Ηλία Λουλούδη, όσο και συναδέλφους του στην παράταξη με την οποία εξελέγη.
Βέβαια, ο κ. Ταταράκης μιλώντας στα «Ρ.Ν.» πριν επίσημα ανακοινώσει την ανάθεση αρμοδιοτήτων στον κ. Σαρτζετάκη, είχε επικαλεστεί για την απόφασή του αυτή λόγους αγαστής συνεργασίας, σύμπνοιας και ομοψυχίας που επιθυμεί να διέπουν τη συμπολίτευση και την αντιπολίτευση στο Δημοτικό Συμβούλιο και στην από κοινού προσπάθεια για την ανάπτυξη του Δήμου και ως εκ τούτου επέλεξε να δώσει αρμοδιότητες και σε σύμβουλο της αντιπολίτευσης. Είχε μάλιστα χαρακτηρίσει πρωτοποριακή και καινοτόμα την ενέργειά του αυτή.
Από την άλλη πλευρά, η παράταξη του κ. Λουλούδη κάθε άλλο παρά συμμερίζεται τις αιτιάσεις του δημάρχου κι έκανε λόγο για παρασκηνιακές διεργασίες μεταξύ του κ. Ταταράκη και του δημοτικού συμβούλου Δημοσθένη Σαρτζετάκη, με απώτερο στόχο την αποχώρηση του δεύτερου από την παράταξη με την οποία εξελέγη και πως αν επρόκειτο για μια μεγαλόψυχη κίνηση του νεοεκλεγμένου δημάρχου να παραχωρήσει αρμοδιότητες στην αντιπολίτευση, αυτό έπρεπε να το κάνει μιλώντας με τον επικεφαλής της παράταξης και όχι κατ’ ιδίαν με τον δημοτικό σύμβουλο. Κι επιπλέον, μέλη της παράταξης του κ. Λουλούδη έχουν την κάθετη άποψη ότι ο κ. Σαρτζετάκης όφειλε να ενημερώσει άμεσα τον συνδυασμό του και τον επικεφαλής του για την «προσφορά» Ταταράκη και να συναποφασιστεί η απάντηση προς τον δήμαρχο.
Ο δημοτικός σύμβουλος Δημοσθένης Σαρτζετάκης, στην επιστολή αποχώρησης από τον συνδυασμό με τον οποίο εξελέγη, κάνει λόγο για παραπληροφόρηση του κοινού για το θέμα μέσω του ίντερνετ, από άτομα της αντιπολίτευσης (της ομάδας δηλαδή στην οποία ανήκε και ο ίδιος μέχρι προχθές), για συκοφαντίες και διασυρμούς προσώπων. Αναφέρει δε στην επιστολή ότι για την πρόταση Ταταράκη είχε ενημερώσει τον επικεφαλής του συνδυασμού με τον οποίο εξελέγη, δηλαδή τον κύριο Ηλία Λουλούδη και τελούσε εν αναμονή σύγκληση της Δημοτικής Ομάδας, προκειμένου να συζητηθεί το θέμα κάτι που αφήνει να εννοηθεί ότι δεν έγινε. Εμμέσως πλην σαφώς, ο κ. Σαρτζετάκης αυτά επικαλείται και ως λόγους αποχώρησης από τον συνδυασμό «Ενωτική Προοδευτική Κίνηση» και την ανεξαρτητοποίησή του.
Το πλήρες περιεχόμενο της επιστολής του ανεξάρτητου πλέον δημοτικού συμβούλου, έχει ως εξής:
«Κύριε Δήμαρχε,
Στα πλαίσια της θεσμικής λειτουργίας που είχα όλο το προηγούμενο διάστημα των επτά μηνών ως αντιδήμαρχος του Δήμου μας, είχα την θεσμική υποχρέωση να σας ενημερώσω για τα προβλήματα του τομέα καθαριότητας και ειδικότερα των μηχανικών μέσων μεταφοράς (απορριμματοφόρα).
Στις τέσσερις θεσμικές συναντήσεις που είχαμε στο Δημαρχείο, μου ζητήσατε να σας βοηθήσω συνδράμοντας με τις γνώσεις μου, ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση στον τομέα καθαριότητας, με βάση το συγκεκριμένο σχέδιο που εσείς ως νέα δημοτική αρχή έχετε και συγκεκριμένα να προβείτε στην αγορά δύο απορριμματοφόρων, νέων, σύγχρονων και προσαρμοσμένων στις απαιτήσεις του Δήμου μας.
Η απάντησή μου ήταν ξεκάθαρη προς εσάς: ότι εγώ μπορεί να εκλέχτηκα με το συνδυασμό της μειοψηφίας, αλλά ως πρόσωπο δεν υποτάσσομαι άβουλα και άκριτα σε πολιτικές ενέργειες αν δεν με εκφράζουν. Αντίθετα θεωρώ πως πρωτίστως «αναφέρομαι» στους πολίτες που με πίστεψαν και με εμπιστεύτηκαν και αυτούς οφείλω να «υπηρετώ» με τις γνώσεις και την εμπειρία μου. Πιστεύω ότι όλοι οι Δημοτικοί Σύμβουλοι έχουμε την ηθική υποχρέωση να προσφέρουμε ότι γνωρίζουμε προς το καλό των Δημοτών και την επίλυση των προβλημάτων της καθημερινότητάς τους, ειδικότερα σ’ αυτή την εποχή της οικονομικής κρίσης, χωρίς όρους, προαπαιτούμενα και κανενός είδους ανταλλάγματα.
Την τιμητική πρόταση που μου κάνατε για τη θέση του Εντεταλμένου Συμβούλου σε θέματα καθαριότητας την γνωστοποίησα στον επικεφαλής του συνδυασμού που εκλέχτηκα, ενώ περίμενα σύγκληση Δημοτικής Ομάδας, προκειμένου να συζητηθεί το θέμα. Η συγκεκριμένη θέση είναι θέση ευθύνης, σκληρής δουλειάς και άμισθη, όπως άμισθη ήταν και η θέση του αντιδημάρχου που κατείχα. Με λύπη μου όμως διαπίστωσα πως η παραπάνω ενέργεια είχε ως αποτέλεσμα αρνητικά σχόλια, που δημιουργούν παραπληροφόρηση μέσω συγκεκριμένου μέσου κοινωνικής δικτύωσης. Θεωρώ πως ο θεσμικός ρόλος της αντιπολίτευσης είναι να έχει ουσιαστική παρουσία στην επίλυση των προβλημάτων της καθημερινότητας των δημοτών μας και όχι να συμμετέχει σε συκοφαντίες και διασυρμούς προσώπων. Τελικά πώς αντιλαμβάνονται την τοπική αυτοδιοίκηση ορισμένοι; Σαν μια κοινή προσπάθεια όλων των δημιουργικών δυνάμεων του τόπου ή κινούνται στη λογική της στείρας αντιπαράθεσης, της σύγκρουσης, των αποκλεισμών και της περιχαράκωσης πίσω από πρόσωπα ή κόμματα;
Εγώ προσωπικά επιθυμώ να κοινοποιήσω πως δεν πρόκειται να ακολουθήσω τέτοιου είδους πρακτικές και δηλώνω ότι αποχωρώ από τον συνδυασμό που εκλέχτηκα, παραμένοντας στο Δημοτικό Συμβούλιο ως ανεξάρτητος και λειτουργώντας με βάση τη συνείδηση και τον όρκο που έδωσα.
Κύριε Δήμαρχε θα ήθελα να σας παρακαλέσω, την επιστολή μου αυτή να τη θέσετε υπ’ όψιν του Προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου που θα εκλεγεί το επόμενο διάστημα, προκειμένου ο ίδιος να τη γνωστοποιήσει στο Σώμα, όπως ο νόμος ορίζει».