Είναι από τις περιπτώσεις που ισχύει το γνωστό «ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς». Η μεταγραφική «βόμβα» που αναμένεται να ανακοινώσει -έχει κλείσει βέβαια ο Τ. Τριανταφύλλου– μέσα στις επόμενες ώρες ο Ερμής Ζωνιανών, δείχνει με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο τις προθέσεις του. Την άμεση επιστροφή του στις Εθνικές κατηγορίες. Ένας παίκτης με πλήθος εμπειριών από Πανελλήνιου βεληνεκούς πρωταθλήματα, με γκολ εναντίον του Ολυμπιακού για το κύπελλο Ελλάδας, αλλά και με παντός είδους διαπιστεύσεις για την εκτελεστική του δεινότητα, «προβάρει» ήδη την φανέλα της ομάδας των Ζωνιανών, δίνοντας μια διαφορετική δυναμική τόσο στην επιθετική τους γραμμή, όσο και στην εικόνα του Ρεθεμνιώτικου ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου. Και αν για κάποιους τα 39 χρόνια στα οποία βαδίζει ήδη ο έμπειρος φορ, είναι μια καλή αφορμή για επικριτικά σχόλια το παλμαρέ του, είναι μια επίσης καλή αφορμή για την σχετική αναθεώρηση απόψεων. Ο γεννημένος στις 11 Ιανουαρίου 1979 επιθετικός, είναι από τις περιπτώσεις εκείνες όπου τα άλογα «δεν τα σκοτώνεις όταν γεράσουν».
Μόνο στις δυο μεγάλες Εθνικές κατηγορίες και το Κύπελλο Ελλάδας έχει 158 συμμετοχές και 35 γκολ, πολλά εκ των οποίων καθοριστικά. Όμως και στην Γ’ Εθνική δεν πήγε πίσω, αποδεικνύοντας ότι έχει μια ιδιαίτερη σχέση με τις αντίπαλες εστίες. Έκανε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα στις Ακαδημίες του ΠΟ Ατσαλένιου το πολύ πριν το 2003, όταν και πήρε μεταγραφή για την Α’ Εθνική και τον ΟΦΗ. Από εκεί βρέθηκε στον Ιωνικό και τον Εθνικό Αστέρα, χωρίς όμως να εγκαταλείψει το κορυφαίο πρωτάθλημα της Ελλάδας. Η μεταγραφή του στον Διαγόρα τον Ιούλιο του 2007 θα αποτελέσει «σταθμό» στην καριέρα του, καθώς θα σκοράρει εναντίον του Ολυμπιακού, για τον θεσμό του κυπέλλου και στους δυο αγώνες που έδωσε η ομάδα της Ρόδου. Μετά από τέσσερα χρόνια παραμονής στην ιστορική ομάδα, θα μετακινηθεί στην «γειτονική» Καλλονή, όπου θα παραμείνει για μια σεζόν. Η άνοδος στην Αθηναϊκή Γλυφάδα, θα είναι σύντομη, καθώς θα επιστρέψει στην Κρήτη για λογαριασμό της Επισκοπής το καλοκαίρι του 2012.
Στους Ρεθεμνιώτες θα παραμείνει 13 μήνες και τον Αύγουστο του 2013 θα μετακινηθεί στα Ψαχνά Ευβοίας και τον τοπικό Ηρακλή. Η επιστροφή στην Κρήτη 6 μήνες μετά θα τον βρει να φοράει την φανέλα του Ρούβα και στην συνέχεια του ΠΑΟ Κρουσσώνα, πριν καταλήξει εκεί από όπου και είχε την πρώτη του επαφή με την μπάλα, τον Ατσαλένιο, στον οποίο πρόσφερε τις υπηρεσίες του την τριετία 2015-18. Σίγουρα η μεταγραφή αυτή αποτελεί αίσθηση για το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο του Ρεθύμνου και αναμένεται να δώσει μια ιδιαίτερη ισχύ στον Ερμή Ζωνιανών, που στοχεύει στην άμεση επιστροφή του στις Εθνικές κατηγορίες.
Κλείνει και Θωμά Μπιμπίρη
Αναμφίβολα λοιπόν πρόκειται για μία πολύ μεγάλη κίνηση όπως σπουδαία κίνηση είναι αυτή για τα μετόπισθεν όπου θα τοποθετηθεί ο Θωμάς Μπιμπίρης. Ο Κοζανίτης κεντρικός αμυντικός έρχεται από το Ηράκλειο και τον Γιούχτα προκειμένου να ενταχθεί στο τμήμα των Ζωνιανων. Σύμφωνα με πληροφορίες του rethymnosports.gr ο Μπιμπίρης είναι «κλεισμένος» ενώ πίσω του έχει ένα πολύ καλό βιογραφικό. Είναι 33 χρονών και έχει σημαντικές εμπειρίες από Σούπερ Λιγκ αλλά και από ευρωπαϊκούς αγώνες!
Όντας παίκτης του Ακράτητου όπου τότε αγωνιζόταν στην Σούπερ Λιγκ, αγωνίστηκε στους αγώνες του Ιντερτότο. Ακολούθησαν ομάδες όπως ο Βύζαντας Μεγάρων, ο Αίαντας Σαλαμίνας, ο Απόλλων Σμύρνης, ο Αστέρας Μαγούλας, ο Μεσσηνιακός, η Κοζάνη, οι Πόντιοι Βατολάκου και πέρυσι ο Γιούχας με τον οποίο κατάκτησε το πρωτάθλημα στην Α1 ΕΠΣΗ.
Πολύ ψηλό επίπεδο
Ο Ερμής λοιπόν μπαίνει πολύ δυναμικά στις μεταγραφές αφού εκτός των δύο παραπάνω ποδοσφαιριστών δεν θα πρέπει να ξεχνάμε τις παραμονές παικτών που είναι επιπέδου Γ’ Εθνικής όπως, ο Β. Πλουσής, ο Γιακουμάκης, ο Σκουτέλης, ο Ρουμπάκης, ο Πρωτογεράκης, και ο Γεμιστός ενώ έχει αποκτηθεί ο Βασίλης Μήτρου όπου θα υπερασπίζεται την πράσινη εστία.
Τα φιλικά
Ο Ερμής ήδη ανακοίνωσε και την έναρξη προετοιμασίας όπου αυτή θα είναι η 30η Ιουλίου. Οι προπονήσεις θα γίνονται στο γήπεδο της Τυλίσσου.
Σε μια προσπάθεια μάλιστα να δώσει αγωνιστικό ρυθμό στην ομάδα του ενόσω θα την μοντάρει, ο προπονητής της ομάδας, Αντώνης Λεκάκης έχει ήδη προγραμματίσει κάποιους φιλικούς αγώνες. Δεν είναι πολλοί στον αριθμό ωστόσο αναμένονται δυνατοί. Ο Ερμής θα αντιμετωπίσει κατά σειρά τους, Ζαρό, Ρωμανό και ΠΑΝΟΜ. Μετά τον ΠΑΝΟΜ (28 Αυγούστου) ακολουθεί το Σούπερ Καπ με την Επισκοπή στο ΔΑΚ Γάλλου στις 2 Σεπτεμβρίου. Ο Λεκάκης ψάχνει φυσικά να παίξει και κόντρα σε ομάδες του Ρεθύμνου οπότε, το παρακάτω πρόγραμμα δεν έχει ολοκληρωθεί. Όλοι οι αγώνες όμως, θα διεξαχθούν στην έδρα των αντιπάλων του Ερμή.
Το πρόγραμμα:
11 Αυγούστου: Ζαρός – Ερμής Ζ.
22 Αυγούστου: Ρωμανός – Ερμής Ζ.
28 Αυγούστου: ΠΑΝΟΜ – Ερμής Ζ.