Σε καρναβαλικούς ρυθμούς κινείται η πόλη του Ρεθύμνου, η οποία ήδη έχει φορέσει τα αποκριάτικά της αφού τα άρματα που είχαν κατασκευάσει πέρυσι οι ομάδες έχουν τοποθετηθεί σε διάφορα κομβικά σημεία, προδιαθέτοντας τους διερχόμενους οδηγούς και τους πεζούς για το άνοιγμα του Τριωδίου και για τις εκδηλώσεις που θα ακολουθήσουν.
Σαράντα τέσσερις θα είναι φέτος οι ομάδες που θα συμμετέχουν στη μεγάλη παρέλαση της Κυριακής, εκ των οποίων οι 32 θα έχουν και άρμα, το οποίο φτιάχνουν μόνοι τους οι ίδιοι οι καρναβαλιστές. Οι στολές των ομάδων εμπνευσμένες και φέτος από την οικονομικοπολιτική κατάσταση της χώρας, συνοδεύονται από το κατάλληλο μότο των καρναβαλιστών, που επιχειρούν μέσα από τη σάτιρα και τη διακωμώδηση των γεγονότων που σημειώθηκαν την περασμένη χρονιά, να προβάλλουν τα κακώς κείμενα, να τα καυτηριάσουν και μέσα από αυτά να διασκεδάσουν. Οι στολές κάνουν το γύρο του διαδικτύου, ενώ αρκετές από αυτές κοσμούν τα εμπορικά καταστήματα και τα καταστήματα εστίασης και αναψυχής. Οι ενδιαφερόμενοι αυτές τις ημέρες επιλέγουν την ομάδα στην οποία θα συμμετέχουν, ενώ δεν είναι λίγες και οι ομάδες, που όπως έχουν ανακοινώσει ήδη, συμπλήρωσαν το όριο των συμμετοχών -το οποίο έχει οριστεί στα 600 άτομα. Παράλληλα, οι ομάδες που έχουν άρματα ετοιμάζονται σιγά σιγά για την κατασκευή τους, ενώ από αύριο θα είναι στη διάθεσή τους και δύο αποθήκες στην περιοχή του κόμβου Ατσιποπούλου, κοντά στα σφαγεία.
Φέτος το καρναβάλι έχει ως κεντρικό μήνυμα τη φράση «Ζω, δρω, δημιουργώ», μέσα από το οποίο οι καρναβαλιστές φιλοδοξούν να αναδείξουν τα χαρακτηριστικά της διοργάνωσης που βασίζονται στον εθελοντισμό, τη συνεργασία, την προσωπική και ομαδική ενασχόλησή τους με τον θεσμό και πως αυτός επιδρά στην κοινωνική και πολιτιστική ζωή του τόπου.
Οι καρναβαλιστές δεν ξεχνούν τους κοινωνικούς σκοπούς, γι’ αυτό άλλωστε και στην πλειοψηφία τους οι ομάδες καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους διοργανώνουν εκδηλώσεις που αφορούν είτε συγκέντρωση τροφίμων, είτε εθελοντικές αιμοδοσίες είτε χρήματα, τα οποία διαθέτουν σε ιδρύματα και συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη. Για φέτος οι ομάδες επέλεξαν να κάνουν εκστρατεία ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τη δωρεά μυελού των οστών με σύνθημα «Γίνε κι εσύ εθελοντής μυελού των οστών».
Το Σάββατο στο ενετικό λιμάνι η τελετή έναρξης
Ο ντελάλης του Ρεθεμνιώτικου καρναβαλιού ολοκλήρωσε την περιοδεία του στα χωριά του Δήμου και την Παρασκευή στις 5:00 το απόγευμα, θα βρεθεί στο κέντρο της πόλης του Ρεθύμνου, ενώ για πρώτη φορά φέτος η τελετή έναρξης του Ρεθεμνιώτικου καρναβαλιού θα πραγματοποιηθεί Σάββατο. Οι διοργανωτές εμπλούτισαν και ανανέωσαν τη συγκεκριμένη εκδήλωση. Φέτος η πομπή του Βασιλιά Καρνάβαλου θα ξεκινήσει στις 7:00 το απόγευμα από τη Μεγάλη Πόρτα και ακολουθώντας τη διαδρομή μέσα από τα στενά της παλιάς πόλης και συγκεκριμένα από Εθνικής Αντιστάσεως, Παλαιολόγου, Αρκαδίου, πλατεία Αγνώστου Στρατιώτη και Ελευθερίου Βενιζέλου, θα φτάσει στην πλατεία Παρρέν Σιγανού, όπου θα γίνει η προσφώνηση του Βασιλιά Καρνάβαλου. Στην ίδια εκδήλωση οι ομάδες του καρναβαλιού θα παρουσιάσουν την αφίσα, που είναι μια έμπνευση του γνωστού, ταλαντούχου γραφίστα και εικαστικού υπεύθυνου του «Ρεθεμνιώτικου Καρναβαλιού 2016», Στέλιου Καλογεράκη. Ο δήμαρχος θα κηρύξει την έναρξη των εκδηλώσεων, ενώ θα ακολουθήσει συναυλία με τον Γιώργο Λιανό και τον Γιάννη Βαρδή.
Η αντιδήμαρχος Τουρισμού Πέπη Μπιρλιράκη και μέλος της οργανωτικής επιτροπής του καρναβαλιού, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» υποστήριξε ότι φέτος δίδεται ιδιαίτερη έμφαση στην τελετή έναρξης του ρεθεμνιώτικου καρναβαλιού μια εκδήλωση η οποία φιλοδοξεί να προσελκύσει επισκέπτες απ’ όλη την Κρήτη.
Ειδικότερα, η κυρία Μπιρλιράκη είπε: «Η τελετή έναρξης, με υπεύθυνο τον Νίκο Μαρκαντωνη που μαζί με την ομάδα του έχουν αναλάβει τη διοργάνωση, αυτής της εκδήλωσης και η οργανωτική επιτροπή και οι υπηρεσίες του Δήμου είναι στο πλευρό τους και βοηθούν. Τα τελευταία χρόνια έχουμε προσπαθήσει να αναδείξουμε την τελετή έναρξης σε μια από τις κυριότερες εκδηλώσεις του καρναβαλιού σε συνδυασμό με τη μεγάλη αλλά και τη νυχτερινή παρέλαση. Αργά και σταθερά με την πάροδο των ετών έχουμε εμπλουτίσει τις εκδηλώσεις της έναρξης, με αποκορύφωμα τη φετινή χρονιά, όπου οι διοργανωτές έχουν αποφασίσει να εμπλέξουν ολόκληρη την παλιά πόλη. Γι’ αυτό τον λόγο, η ομάδα που οργανώνει την τελετή, έχει σχεδιάσει για φέτος και μικρή παρέλαση μέσα στην πόλη, που θα οδηγήσει τους συμμετέχοντες στο τελικό σημείο όπου θα γίνει η τελετή έναρξης. Στη διαδικασία αυτή έχουμε εντάξει και το βασικό κομμάτι που σχετίζεται με την προσφώνηση και αντιφώνηση του Βασιλιά Καρνάβαλου που φέτος είναι γραμμένη από τον έγκριτο ποιητή και δικηγόρο Κώστα Καλλέργη.
Θεωρούμε πως η συγκεκριμένη εκδήλωση είναι ένα από τα σημαντικότερα κομμάτια του καρναβαλιού. Αυτό το κομμάτι είναι έμπνευση των υπεύθυνων της έναρξης, ενώ στην ίδια εκδήλωση θα παρουσιαστεί μια δημιουργία που θα προέρχεται από όλες τις καρναβαλικές ομάδες που θα προβάλει το πνεύμα της συνδημιουργίας που είναι και το βασικό θέμα της φετινής χρονιάς. Παράλληλα, στόχος φέτος είναι η τελετή έναρξης να προσεγγίσει ακόμη περισσότερα άτομα και ευελπιστούμε να προσεγγίσει επισκέπτες και από τους γειτονικούς νομούς. Αρωγοί της εκδήλωσης είναι και οι επιχειρηματίες της περιοχής».
Από την πλευρά του ο πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής του Καρναβαλιού Στέλιος Σαμψών ανέφερε: «Το πρώτο και το βασικότερο στο οποίο αποσκοπεί η φετινή τελετή έναρξης, είναι να προσεγγίσουμε τους Ρεθεμνιώτες επιχειρηματίες, και να καταλάβουν τα τεράστια οικονομικά οφέλη τα οποία έρχονται στην πόλη από τη διεξαγωγή του Καρναβαλιού. Γίνονται μεγάλες προσπάθειες, ενώ υπάρχει ανταπόκριση και από τους επαγγελματικούς συλλόγους που ανταποκρίνονται στο κάλεσμά μας και συμμετέχουν στην εκστρατεία «Έλα και εσύ». Αναφορικά με την τελετή έναρξης οι επιχειρηματίες της περιοχής, με τα μέχρι τώρα δεδομένα θα προσφέρουν τα μέγιστα».
Σε ικανοποιητικούς ρυθμούς οι κρατήσεις
Εν τω μεταξύ, σε ικανοποιητικούς ρυθμούς κινούνται οι κρατήσεις για την Αποκριά, καθώς τόσο σύμφωνα με την αντιδήμαρχο Τουρισμού όσο και με τον πρόεδρο των Τουριστικών Πρακτόρων του νομού, φαίνεται πως σε σχέση με την αντίστοιχη περσινή περίοδο είναι αυξημένες. Ειδικότερα, ήδη τα ενοικιαζόμενα δωμάτια και τα μικρά ξενοδοχεία πέριξ της πόλης που διαθέτουν κλίνες σε χαμηλές τιμές είναι σχεδόν γεμάτα, ωστόσο πρόκειται για κρατήσεις που αφορούν μια διανυκτέρευση (του Σαββάτου 12 Μαρτίου -παραμονή της παρέλασης) ενώ αυξημένη είναι η ζήτηση για κρατήσεις και στα ξενοδοχεία εντός πόλεως.
Ο πρόεδρος των Τουριστικών Πρακτόρων του νομού Στράτος Μπερετής μιλώντας στα «Ρ.Ν.» είπε: «Πάμε αρκετά καλά σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο πέρυσι. Η ζήτηση είναι αυξημένη, ωστόσο κατά κύριο λόγο μιλάμε για μονοήμερες διανυκτερεύσεις. Παρατηρούμε ότι οι επισκέπτες φροντίζουν να εξασφαλίσουν ένα δωμάτιο σε χαμηλή τιμή και αυτός είναι ο λόγος που έκαναν έγκαιρα την κράτησή τους. Οι τιμές είναι στα ίδια επίπεδα με πέρυσι και θεωρώ ότι οι κρατήσεις θα είναι λίγο περισσότερες από πέρσι».
Από την πλευρά της η κυρία Μπιρλιράκη, είπε: «Τα τουριστικά πακέτα για το καρναβάλι του Ρεθύμνου είναι πολλά και φέτος. Η πληροφόρηση που έχουμε από τους ξενοδόχους είναι εξαιρετικά ενθαρρυντική, καθώς από τα μέχρι τώρα δεδομένα η ζήτηση αλλά και η κρατήσεις είναι σε καλύτερα επίπεδα σε σχέση με πέρσι την ίδια περίοδο».