Ανοίγει ο δρόμος για τη δημοπράτηση του μεγάλου έργου κατασκευής του εργοστασίου στο ΧΥΤΑ Αμαρίου, μετά και τη δημοσίευση σε ΦΕΚ της έγκρισης του περιφερειακού σχεδιασμού για τη διαχείριση απορριμμάτων στο νησί. Η υπογραφή του αρμόδιου υπουργού Περιβάλλοντος, ανάβει ουσιαστικά το «πράσινο φως», ώστε να προχωρήσουν οι τεχνικές διαδικασίες που έχουν απομείνει για να προκηρυχτεί ο διαγωνισμός για το μεγάλο έργο που αφορά στο σύνολο του νομού Ρεθύμνου, καθώς ο ΧΥΤΑ Αμαρίου δέχεται τα απορρίμματα και των πέντε Δήμων.
Πλέον, απομένει μια τελευταία συνάντηση με τη Διαχειριστική Αρχή του υπουργείου για να δοθούν οι τελικές κατευθύνσεις και να διευθετηθούν οι όποιες εκκρεμότητες υπάρχουν, ώστε το έργο να εξασφαλίσει τη χρηματοδότηση από το τομεακό πρόγραμμα του υπουργείου και ο διεθνής διαγωνισμός να βγει στον αέρα.
Υπενθυμίζεται ότι το μεγάλο έργο, συνολικού προϋπολογισμού 40 εκατ. ευρώ, που θα δώσει περιβαλλοντική «ανάσα» στον νομό, έχει εξαγγελθεί εδώ και δυο περίπου χρόνια με τις παράλληλες δεσμεύσεις για εξασφαλισμένη χρηματοδότησή του, μαζί με το αντίστοιχο έργο της Χερσονήσου.
Με βάση τη μελέτη που έχει γίνει ο ΧΥΤΑ θα δέχεται περίπου:
– 7.300 τόνους προδιαλεγμένου οργανικού που θα οδηγείται προς κομποστοποίηση.
– 8.800 τόνους προδιαλεγμένων αποβλήτων συσκευασίας που θα οδηγούνται προς μηχανική διαλογή.
– 35.600 τόνους σύμμεικτων ΑΣΑ που θα οδηγούνται προς μηχανική διαλογή και βιολογική επεξεργασία.
Επειδή πρόκειται για ένα πολύ μεγάλο έργο η διαδικασία δημοπράτησής του μπορεί να διαρκέσει ακόμα και ένα χρόνο και δεν αποκλείεται ο εργολάβος να εγκατασταθεί τον Σεπτέμβριο του 2017.
Σημειώνεται ωστόσο ότι επειδή η σημερινή λειτουργία του ΧΥΤΑ Αμαρίου είναι ήδη οριακή, αφού ο υπάρχων χώρος έχει κορεστεί προβλέφτηκαν προσωρινές παρεμβάσεις για την αποτελεσματική διαχείριση των απορριμμάτων του νομού. Τα συμπληρωματικά έργα σύμφωνα με τον προγραμματισμό που έχει γίνει, έχουν «χρόνο ζωής» δυόμιση χρόνια, διάστημα που κρίνεται αρκετό ώστε να έχει ολοκληρωθεί ωστόσο το μεγάλο έργο, και να μη βρεθεί ο νόμος προ αδιεξόδου στο θέμα των απορριμμάτων.
Ειδικότερα, το έργο της προσωρινής παρέμβασης αφορά στην επέκταση του υπάρχοντος κυττάρου, με προϋπολογισμό ύψους 1,5 εκατ. ευρώ, κονδύλια τα οποία εξασφάλισε η Περιφέρεια.
Με το έργο της προσωρινής παρέμβασης που σύμφωνα με τον δήμαρχο το χρονοδιάγραμμά του είναι τρεις μήνες από την στιγμή που θα ξεκινήσει ο ανάδοχος, ο ΧΥΤΑ θα μπορέσει να συνεχίσει να λειτουργεί απρόσκοπτα για τα επόμενα 2,5 χρόνια. Το έργο αυτό θα γίνει βάσει της σχετικής έρευνας που ανέθεσε ο Δήμος Αμαρίου στο Μετσόβιο Πολυτεχνείο, ενώ η μελέτη έγινε από την Περιφέρεια.
Η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαρία Λιονή, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» για την έγκριση του περιφερειακού σχεδιασμού για τα απορρίμματα ανέφερε: «Η εξέλιξη αυτή σημαίνει ότι ο σχεδιασμός του νησιού αποτελεί μέρος του εθνικού σχεδιασμού γα τη διαχείριση των αποβλήτων και από δω και στο εξής μπορούν οι φορείς διαχείρισης να κυνηγήσουν ένταξη έργων στο ΕΣΠΑ. Έτοιμα είναι αυτήν την ώρα το έργο της Χερσονήσου και του Αμαρίου, τα οποία πλέον είναι θέμα χρόνου να δημοπρατηθούν και για μας στο Ρέθυμνο είναι πολύ σημαντικό να προχωρήσουν γρήγορα οι διαδικασίες οι τεχνικές που έχουν απομείνει, να διευθετηθούν οι τελικές λεπτομέρειες και να προχωρήσουμε γρήγορα στη δημοπράτηση του έργου, μιας και η κατασκευή του νέου εργοστασίου θα δώσει λύση σε ένα μεγάλο περιβαλλοντικό ζήτημα που απασχολεί το νομό μας. Τώρα θα πρέπει να τρέξουν οι φορείς, να έρθουν σε επαφή με τη Διαχειριστική Αρχή του υπουργείου Περιβάλλοντος για να δούμε ξανά τους φακέλους και να προχωρήσουν οι δημοπρατήσεις. Ωστόσο ο περιφερειακός σχεδιασμός περιλαμβάνει σειρά άλλων έργων, για τα οποία θα πρέπει οι φορείς να ετοιμάσουν τις αντίστοιχες μελέτες για να προωθήσουν την ένταξη των έργων που απαιτούνται».
«Πράσινο φως» για τη διαχείριση των αποβλήτων στο νησί
Την ικανοποίησή της για τη δημοσίευση σε ΦΕΚ του περιφερειακού σχεδιασμού Κρήτης, εκφράζει με ανακοίνωσή της η Περιφέρεια Κρήτης, στην οποία αναφέρει μεταξύ άλλων:
«Είναι ιδιαίτερα σημαντικό το γεγονός ότι η Περιφέρεια Κρήτης βρέθηκε ξανά στην πρωτοπορία σε ζητήματα προστασίας και διαχείρισης του περιβάλλοντος μεταξύ όλων των Περιφερειών της χώρας, αποδεικνύοντας στην πράξη το ενδιαφέρον και την ευαισθησία της για το μοναδικό περιβάλλον του νησιού μας. Η σύγχρονη και ορθολογική διαχείριση των απορριμμάτων, που λόγω τουρισμού παρουσιάζει ιδιαίτερες απαιτήσεις, είχε αναδειχθεί ως κυρίαρχο ζήτημα από την Περιφέρεια Κρήτης, ως αιρετή Περιφέρεια.
Ο εγκεκριμένος ΠΕΣΔΑΚ ικανοποιεί τη σημαντικότερη αιρεσιμότητα για τη δυνατότητα ένταξης έργων και χρηματοδότησής τους από τα διάφορα προγράμματα του νέου ΕΣΠΑ 2014 – 2020, ορισμένα εκ των οποίων ήδη έχουν προκηρύξει τις ανάλογες προσκλήσεις. Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι οι φορείς διαχείρισης αλλά και οι δημοτικές αρχές της Κρήτης, έχουν τη δυνατότητα να υποβάλλουν μελέτες και να χρηματοδοτηθούν για έργα διαχείρισης που προβλέπονται στα τοπικά διαχειριστικά τους σχέδια, τα οποία ενσωματώθηκαν στον νέο ΠΕΣΔΑΚ.
Ιδιαίτερη αναφορά στη συμβολή της ΠΕΔ Κρήτης, η οποία συνεργάστηκε αρμονικά με την Περιφέρεια Κρήτης για την επιτυχία του δύσκολου αυτού εγχειρήματος, αποδεικνύοντας ακόμα μια φορά ότι όταν οι φορείς της Κρήτης συνεργάζονται, κανένας στόχος δεν θεωρείται ανέφικτος, και καμιά δυσκολία δεν είναι ανυπέρβλητη».