Τα οινοποιεία της Κρήτης ανοίγουν τις πόρτες τους για το κοινό σήμερα και αύριο (Σαββατοκύριακο), καλώντας όλους όσους θέλουν, οινόφιλους και μη, να τα επισκεφθούν. Για να εξερευνήσουν τις γεύσεις και τα αρώματα των Κρητικών κρασιών, να ενημερωθούν για την τέχνη της οινοποιίας.
Σύμφωνα με το Δίκτυο Οινοποιών Κρήτης (Wines of Crete),οι επισκέπτες θα έχουν την δυνατότητα να ξεναγηθούν στους χώρους της παραγωγής του κρασιού, στους αμπελώνες τους και σαφώς να δοκιμάσουν τις τοπικές ποικιλίες των επώνυμων κρασιών του νησιού.
Τα οινοποιεία του Δικτύου, έχουν ετοιμάσει για το οινόφιλο κοινό εκδηλώσεις και ιδιαίτερες γευσιγνωσίες. Όλο το πρόγραμμα με τα οινοποιεία που συμμετέχουν, το ωράριο και τις εκδηλώσεις είναι αναρτημένο στην επίσημη ιστοσελίδα του Wines of Crete www.winesofcrete.gr.
«Σας καλούμε να αποτυπώσετε με φωτογραφίες την οινοτουριστική σας εμπειρία, και να συμμετέχετε και στον φωτογραφικό διαγωνισμό, ανεβάζοντάς τες στα social media με hashtag #winesofcrete και #opendoors16. Βρείτε τους όρους του διαγωνισμού στην ιστοσελίδα μας.
Ακολουθήστε τις οινοτουριστικές προτάσεις των οινοποιείων της Κρήτης και περιηγηθείτε στην πανέμορφη ενδοχώρα της Κρήτης, μέσα σε αμπελώνες και ελαιώνες. Δοκιμάστε τη μεγάλη ποικιλία κρασιών των οινοποιών του τόπου και απολαύστε ένα υπέροχο ανοιξιάτικο Σαββατοκύριακο», αναφέρει στην πρόσκλησή του το Δίκτυο Οινοποιών Κρήτης.
Στο Νομό Ρεθύμνου το Οινοποιείο, μέλος του Δικτύου που μπορεί να επισκεφθεί το κοινό, είναι το «Οινοποιείο Κλάδος» και βρίσκεται στον Κόμβο Πανόρμου.
Η είσοδος είναι δωρεάν σε όλα τα Οινοποιεία.