Παντού οργώνει την αγορά η Επισκοπή προκειμένου να βρει τα κομμάτια του παζλ, το οποίο παραμένει ανοικτό σε πολλά σημεία του. Κάτι όχι παράλογο, αφού βρισκόμαστε μόλις στις αρχές του Ιουνίου.
Αυτό βέβαια που αρχικά έψαχναν οι άνθρωποι των «γυπαετών» -τις ανανεώσεις από το προϋπάρχουσα ομάδα- το βρήκαν και μάλιστα φρόντισαν να κρατήσουν 11 ποδοσφαιριστές.
Με δεδομένο λοιπόν ότι η ρεθεμνιώτικη ομάδα θα κάνει άνοιγμα στην αγορά του νομού με τους παίκτες που αναφέραμε στο χθεσινό μας φύλλο (Μακρυδάκης Γ. (Τάλως Μελιδονίου), Νίκολι (Κ20 Πλατανιάς), Μανωλακάκης Δ. (Ρεθυμνιακός), Π. Παπιομίτογλου (Κ17 Πλατανιάς) και Κωστάκης (Λιβάδια), θα πρέπει να θεωρούνται δεδομένες 8-10 μεταγραφές από το νησί ή και μακριά απ’ αυτό για να συμπληρωθεί ένας αριθμός 24-26 ποδοσφαιριστών.
Πριν απ’ αυτές όμως -μια και υπάρχει μεγάλο χρονικό περιθώριο- θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι οι παραπάνω νεαροί ποδοσφαιριστές των οποίων οι ηλικίες κυμαίνονται από 16 ως 18 χρονών, δεν είναι οι μόνοι. Στη λίστα της Επισκοπής υπάρχουν κι άλλα ονόματα τα οποία ωστόσο δεν έχουν γίνει γνωστά. Αλήθεια είναι όμως ότι οι παραπάνω είναι οι επικρατέστεροι μέχρι στιγμής.
Ψάχνουν σχεδόν σε όλες τις θέσεις
Προχωρώντας σε πιο ειδικά θέματα, στην Επισκοπή, αν εξαιρέσει κανείς την δεξιά πτέρυγα στα μπακ, ψάχνουν παίκτες σε κάθε θέση και είναι λογικό… Ψάχνουν δηλαδή ποδοσφαιριστές πρώτης γραμμής αλλά δεν παραβλέπουν στο γεγονός ότι οι παίκτες που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην ομάδα μπορούν κάλλιστα να αποτελέσουν βασικές επιλογές.
Από την άλλη, όταν ανεβαίνεις κατηγορία, είναι λογικό να διερευνάς υποθέσεις για κάποιους παίκτες σε θέσεις-«κλειδιά» που θα κάνουν και τη διαφορά. Τέτοιες είναι όλες αυτές που αφορούν τον άξονα (τερματοφύλακας, στόπερ, κεντρώος, επιθετικός).
Ο Γιώργος Λυρώνης θέλει έναν επιθετικό που να «κάνει τη δουλειά» τόσο μέσα στο «τετράγωνο» όσο και έξω από αυτό, ενώ έχει ανοίξει τη λίστα με τα «οχταροδεκάρια» -ας μας επιτραπεί η έκφραση- για να δει πως θα συμπληρώσει την επιθετική τριάδα ή το κουαρτέτο (ανάλογα αν θα παίζει με ρόμβο ή όχι)…
Επιπροσθέτως, σ’ ό,τι αφορά τα μετόπισθεν, οι Γεωργούλης, Λουμπάκης είναι παίκτες που σηκώνουν την κατηγορία όμως η λογική αναφέρει ότι θα πρέπει να περιμένουμε τουλάχιστον έναν ποδοσφαιριστή ακόμα στα στόπερ.
Από την Επισκοπή είναι γνωστό επίσης ότι θέλει να φέρει κι έναν τερματοφύλακα έμπειρο, πλην όμως, όχι μεγάλο ηλικιακά.
Χρειάζεται χρόνος για Τοπούζη-Μανουσάκη
Οι περιπτώσεις των Θανάση Τοπούζη και Δήμου Μανουσάκη ασφαλώς και υφίστανται ως περιπτώσεις που ενδιαφέρον άμεσα την Επισκοπή αλλά που θα πάρουν λίγο χρόνο για να τελεσφορήσουν ή να αποκλειστούν.
Ενδιαφέρον εκφράστηκε και για τον Γιώργο Νικόλτση που αγωνίστηκε στην Επισκοπή στη Φούτμπολ Λιγκ τη σεζόν 2014-15 και αμέσως μετά στον Πανθρακικό (Σούπερ Λιγκ) όμως φαίνεται πως ο ίδιος επιλέγει τα Χανιά και το ΣΥΝΚΑ καθώς εκεί θα είναι ο μόνιμος τόπος διαμονής του.
Κοντολογίς θα πρέπει να πούμε ότι, το χρονικό σημείο που βρισκόμαστε δεν είναι και το πιο καλό ως τάιμινγκ γιατί συνήθως οι παίκτες περιμένουν λίγο μήπως και βρουν την καλύτερη δυνατή τιμή. Αυτό βέβαια ενέχει κινδύνους γι’ αυτούς καθώς καμιά φορά μπορεί να μην βρουν τίποτε από τα δύο (ούτε ομάδα της αρεσκείας τους, ούτε την τιμή που επιζητούν).