Το 3ο Παγκρήτιο open πινγκ-πονγκ διοργανώνει ο Όμιλος Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Ρεθύμνου (ΕΠ.Α.Ρ) αυτό το Σαββατοκύριακο που θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 14ου Δημοτικού Σχολείου Ρεθύμνου. Το φετινό τουρνουά που τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου Ρεθύμνου είναι αφιερωμένο στη μνήμη των αείμνηστων μελών της ΕΠΣΡ, Κωνσταντίνου Βουρλάκη και Ευθύμιου Διγενάκη, που έφυγαν πρόωρα από τη ζωή.
Το τουρνουά απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Δημοτικών Σχολείων-Γυμνασίων-Λυκείων και σε ενήλικες και των δύο φύλων.
Πιο αναλυτικά οι κατηγορίες των αγώνων:
1. Ατομικά Παιδιών – Εφήβων, Ανεξάρτητων-Βετεράνων (ΠΟΦΕΠΑ) Ανδρών και Γυναικών.
2. Κατηγορία Ανεξάρτητων Μίνι Παμπαίδων – Μίνι Πανκορασίδων (Α’ έως και Δ’ Δημοτικού).
3. Κατηγορία Ανεξάρτητων Παμπαίδων – Πανκορασίδων (Ε’ και Στ’ Δημοτικού).
4. Κατηγορία Ανεξάρτητων Παίδων – Κορασίδων (Γυμνάσιο).
5. Κατηγορία Ανεξάρτητων Εφήβων – Νεανίδων (Λύκειο).
6. Ειδική κατηγορία Μίνι Παμπαίδων -Μίνι Πανκορασίδων και Παμπαίδων – Πανκορασίδων (Α’ έως Στ’ Δημοτικού) ενεργών αθλητών με δελτίο σε Αθλητικό Σωματείο.
7. Ειδική κατηγορία Παίδων – Κορασίδων και Εφήβων – Νεανίδων (Γυμνάσιο – Λύκειο) ενεργών αθλητών με δελτίο σε Αθλητικό Σωματείο.
8. Κατηγορία Ανεξάρτητων Ανδρών – Γυναικών, ανεξαρτήτως ηλικίας
9. Κατηγορία Βετεράνων – Π.Ο.Φ.ΕΠ.Α. Ανδρών – Γυναικών ανεξαρτήτως ηλικίας.
* Σε περίπτωση που οι συμμετοχές ανά κατηγορία δεν είναι αρκετές θα γίνει σύμπτυξη κατηγοριών. Η πρώτη φάση των αγώνων θα είναι σε ομίλους και η δεύτερη φάση νοκ-άουτ ματς.
Θα πρέπει να τονιστεί ότι η προσέλευση των παικτών-τριών θα πρέπει να γίνεται 10 λεπτά πριν από την έναρξη κάθε αγώνα. Σε περίπτωση καθυστέρησης πάνω από 15 λεπτά από την ώρα έναρξης, ο αγώνας θα κατακυρώνεται στον αντίπαλο.
Στους πρώτους νικητές θα απονεμηθούν κύπελλα και μετάλλια ενώ στους 2ους, 3ους και 4ους θα δοθούν μετάλλια. Σε όλους τους διαγωνιζόμενους θα δοθούν διπλώματα.