ΒΑΤΗ ΚΛΗΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΕΣ ΤΟΥ ΝΟΡ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ
Ανοιχτός ο δρόμος της 4άδας
Του ΝΙΚΟΥ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ
Η κληρωτίδα «χαμογέλασε» στον Ναυτικό Όμιλο Ρεθύμνου και συγκεκριμένα στο παιδικό τμήμα πόλο. Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη έχει προκριθεί στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος και πλέον στοχεύει στην είσοδο στην πρώτη 4άδα.
Η τελική φάση της εν λόγω κατηγορίας θα διεξαχθεί στις 26-28 Ιουνίου στην Αθήνα και οι 10 ομάδες είναι χωρισμένες σε δύο ομίλους. Ο ΝΟΡ κληρώθηκε στον Β’ όμιλο και θα αντιμετωπίσει τους ΝΟ Πατρών, ΑΣ Απόλλο, Ολυμπιακό και ΝΟ Λάρισας. Όλα είναι ανοιχτά για τα 2 προνομιούχα εισιτήρια και οι Ρεθεμνιώτες θα εξαντλήσουν όλα τα περιθώρια για να «σφραγίσουν» ένα εξ αυτών. Στον έτερο όμιλο κληρώθηκαν οι Παλαιό Φάληρο, ΠΑΟΚ, ΝΟ Βουλιαγμένης, Εθνικός Πειραιά, Νηρέας Χαλανδρίου.
Τελική φάση παίδων
26-28 Ιουνίου
Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Παλαιό Φάληρο, ΠΑΟΚ, ΝΟ Βουλιαγμένης, Εθνικός Πειραιά, Νηρέας Χαλανδρίου.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ Πατρών, ΝΟ Ρεθύμνου, ΑΣ Απόλλο, Ολυμπιακός, ΝΟ Λάρισας.
Δύσκολος όμιλος για τους μίνι παίδες
Αρκετά δύσκολο έργο έχουν οι μίνι παίδες του ΝΟΡ στην ημιτελική φάση (19-21 Ιουνίου) του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Οι Ρεθεμνιώτες κληρώθηκαν στον Γ’ όμιλο Αθήνας και θα αντιμετωπίσουν τους ΝΟ Χανίων, ΑΝΟ Γλυφάδας, Παλαιό Φάληρο, Ολυμπιακό και Ηλυσιακό. Στα τελικά προκρίνονται οι 2 πρώτοι του βαθμολογικού πίνακα, με το έργο των «κιτρίνων» να κρίνεται πολύ δύσκολο. Η τελική φάση (10 ομάδες) είναι προγραμματισμένη για τις 17-19 Ιουλίου.
Ημιτελική φάση μίνι παίδων
(19-21 Ιουνίου)
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ: Παναθηναϊκός, ΝΟ Πατρών, ΝΟ Χίου, Νηρέας Χαλανδρίου, Νηρέας Γέρακα, Νικητής Μπαράζ, Ιωνικός Νίκαιας – Τρίτων Αμαρουσίου. Προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ: ΝΟ Βουλιαγμένης, Πανιώνιος, ΓΣ Περιστερίου, ΓΣ Ηλιούπολης, ΝΕ Πατρών, ΠΑΣ Φοίβος. Προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες.
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΘΗΝΑΣ: ΝΟ Χανίων, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Ρεθύμνου, Παλαιό Φάληρο, Ολυμπιακός, Ηλυσιακός. Προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες.
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ: Νηρέας Λαμίας, ΝΕ Λάρισας, Νίκη Βόλου, ΝΟ Λάρισας, ΚΕ Κοζάνης, Πανσερραϊκός. Προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες.
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΠΑΟΚ, ΑΣ Απόλλο, ΝΟ Καβάλας, ΕΑΤΕ Κολλεγίου, ΣΑΠΚ Νεάπολης, ΧΑΝΘ. Προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες
Λ.1
Την πρόκριση στις 4 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας θα επιδιώξουν οι παίδες του ΝΟΡ