Το τουρνουά πόλο «Γ. Φραγάκης» είναι θεσμός για τα αθλητικά δρώμενα της πόλης και αφιερωμένο στη μνήμη του πρώτου προέδρου του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου, Γεωργίου Φραγάκη. Πραγματοποιείται για 6η φορά στο κολυμβητήριο του ΝΟΡ, ο οποίος θα φιλοξενήσει τους ΟΦΗ, ΝΟ Χανίων και ΝΟ Βουλιαγμένης.
Όπως τα προηγούμενα χρόνια, έτσι και φέτος, το επίπεδο του τουρνουά είναι υψηλό και οι νεαροί πολίστες θα έχουν την ευκαιρία να μετρήσουν δυνάμεις σε αμφίρροπα και συναρπαστικά παιχνίδια. Μπορεί να μην έχει διεθνή χαρακτήρα, αλλά με την παρουσία των ΝΟ Χανίων και ΝΟ Βουλιαγμένης, τα ντέρμπι είναι εγγυημένα.
Στο φετινό τουρνουά δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι αθλητές- γεννηθέντες το 2001. Ουσιαστικά αφορά την κατηγορία των Παίδων και ο Κώστας Φιτσανάκης θα έχει τη δυνατότητα να δοκιμάσει και αρκετούς μικρότερους σε ηλικία αθλητές.
Μάλιστα, οι φίλοι του υγρού στίβου έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν αγώνες στο κολυμβητήριο της πόλης. Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει σε πρωταθλήματα Εθνικών κατηγοριών και η ευκαιρία μοιάζει ιδανική. Οι αγώνες θα πραγματοποιηθούν το τριήμερο 27-29 Ιουλίου.