Την έντονη αντίδρασή τους στην ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ εκφράζουν οι εργαζόμενοι στον Σταθμό Παραγωγής Ατμοηλεκτρικού Σταθμού (ΑΗΣ) Χανίων και οι εργαζόμενοι του Ομίλου ΔΕΗ Κρήτης.
Σε κοινή τους ανακοίνωση, απευθυνόμενοι στους καταναλωτές, ζητώντας τη στήριξή τους, αναφέρουν μεταξύ άλλων:
«Η συγκυβέρνηση Ν.Δ.-ΠΑΣΟΚ, αφού έκλεισε τη βουλή φέρει προς ψήφιση στο πρώτο θερινό τμήμα το νομοσχέδιο για την πώληση της «μικρής ΔΕΗ» (30% της παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος). Με αυτό το σχέδιο νόμου εκποιείται η μεγαλύτερη επιχείρηση της χώρας. Επιχείρηση στρατηγικού χαρακτήρα, η οποία για 60 χρόνια αποτελούσε τον μοχλό ανάπτυξης της οικονομίας. Αποφάσεις σαν αυτές δεν νομιμοποιούνται να λαμβάνονται από μια υποτελή μειοψηφική κυβέρνηση που μόνο κριτήριο έχει την εξυπηρέτηση του ιδιωτικού κεφαλαίου, παραβλέποντας τα συμφέροντα της χώρας και των καταναλωτών.
Με το σχέδιο νόμου παραδίδονται στους ιδιώτες τα υγιή κομμάτια της επιχείρησης έναντι πινακίου φακής:
– Οι πλέον σύγχρονες λιγνιτικές Μονάδες παραγωγής.
– Τα μεγαλύτερα υδροηλεκτρικά εργοστάσια.
– Τεράστιες εκτάσεις γης που καταλαμβάνουν τα ορυχεία και μάλιστα ορισμένες εξ αυτών στα βόρεια σύνορα της χώρας.
– Η διαχείριση των νερών για την παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος.
Με απλά λόγια η κυβέρνηση επαναφέρει τη χώρα σε φεουδαρχικό καθεστώς.
• Ξεπουλιέται ο υδάτινος και ορυκτός πλούτος της χώρας. Και σαν δώρο στους «επενδυτές», πέρα από κάθε νεοφιλελεύθερη λογική, δίδονται και 2.000.000 πελάτες της ΔΕΗ!
Η ιδιωτικοποίηση στο όνομα της απελευθέρωσης της παραγωγής ενέργειας είναι προσχηματική:
• Οι ιδιώτες παραγωγοί ελέγχουν ήδη το 35% της παραγόμενης με συμβατικές μονάδες ενέργειας και το 90% των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας.
Οι Εργαζόμενοι του ομίλου ΔΕΗ ενημερώνουν και προειδοποιούν όλους τους καταναλωτές ηλεκτρικής ενέργειας, τους ελεύθερους επαγγελματίες, τους ξενοδόχους, τους αγρότες και τους φορείς του τουρισμού της Κρήτης:
• Η ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ θα επιφέρει υπερβολικές αυξήσεις στο ηλεκτρικό ρεύμα. Χαρακτηριστικά είναι τα παραδείγματα κατακόρυφης αύξησης του ρεύματος στις χώρες όπου έγινε ιδιωτικοποίηση των κρατικών εταιρειών, όπως στην Γερμανία, την Βουλγαρία, την Τσεχία, την Πορτογαλία κλπ.».
Και η ανακοίνωση καταλήγει ως εξής:
«Ζητούμε τη συμπαράσταση όλης της κοινωνίας, όλων των φορέων της Κρήτης σε αυτή την κρίσιμη μάχη. Με συμμετοχή στις επικείμενες κινητοποιήσεις μας, με ανακοινώσεις στον τύπο, με ψηφίσματα προς τη βουλή των Ελλήνων να βοηθήσουν στην αποτροπή του ξεπουλήματος της περιουσίας του ελληνικού λαού.
Καλούμε όλους τους βουλευτές του Νησιού και όλα τα πολιτικά κόμματα να ταχτούν ενάντια στο ξεπούλημα της μεγαλύτερης επιχείρησης της χώρας και να καταψηφίσουν το νομοσχέδιο».