Η αντιπυρική προστασία και η διαχείριση της προστατευόμενης περιοχής του φοινικοδάσους Πρέβελη, θα είναι το θέμα ευρείας σύσκεψης που θα πραγματοποιηθεί σήμερα στο Ηράκλειο, με πρωτοβουλία της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Κρήτης, υπό την αιγίδα της συντονίστριας της Μαρίας Κοζυράκη και με συμμετοχή υπηρεσιακών στελεχών και στελεχών της Τοπικής Αυτοδιοίκησης.
Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, η Αποκεντρωμένη Διοίκηση Κρήτης αποδίδει τη μέγιστη σημασία στην ανάληψη πρωτοβουλιών και στην υλοποίηση δράσεων για τη διαρκή αντιπυρική προστασία και τη συνετή διαχείριση του φοινικοδάσους Πρέβελη, καθώς πρόκειται για μια περιοχή σημαντικής βιοποικιλότητας, η οποία χρήζει προστασίας και ανάδειξης.
«Είναι επιβεβλημένη για τη διαχείριση του φοινικοδάσους Πρέβελη η θεσμοθέτηση συγκεκριμένων χρήσεων γης και ζωνών προστασίας, η οποία θα δώσει λύσεις περαιτέρω και σε θέματα διαχείρισης και ανάπτυξης της περιοχής. Σχετικά δε με την αντιπυρική προστασία, η Αποκεντρωμένη Διοίκηση, σε συνέχεια των μέτρων που έχουν ληφθεί στην περιοχή μετά την καταστροφική πυρκαγιά του 2010, θα προωθήσει στο μέγιστο βαθμό τη συνεργασία των εμπλεκομένων φορέων αφενός κατά την αρμοδιότητα των Υπηρεσιών τους και την ευαισθητοποίηση των πολιτών αφετέρου σ’ ό,τι αφορά την πραγμάτωση δράσεων πρόληψης πυρκαγιών και προστασίας του μοναδικού κάλλους και ταυτόχρονα ευάλωτου οικοσυστήματος της περιοχής Πρέβελη» επισημαίνεται στην ανακοίνωση.
Η σύσκεψη θα πραγματοποιηθεί στις 11:00 το πρωί στα Κεντρικά Γραφεία της Αποκεντρωμένης Διοίκησης.
Έχουν κληθεί και θα συμμετέχουν υπηρεσιακά στελέχη από τις συναρμόδιες Υπηρεσίες της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Κρήτης (Γενική Διεύθυνση Δασών και Αγροτικών Υποθέσεων, Διεύθυνση Συντονισμού και Επιθεώρησης Δασών, Διεύθυνση Δασών Ρεθύμνου, Διεύθυνση Πολιτικής Προστασίας), της Περιφέρειας Κρήτης (Γραφείο Αντιπεριφερειάρχη Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, Διεύθυνση Πολιτικής Προστασίας Περιφέρειας Κρήτης, Τμήμα Πολιτικής Προστασίας Π.Ε. Ρεθύμνου) και του Δήμου Αγίου Βασιλείου (Γραφείο Δημάρχου και Υπεύθυνοι Πολιτικής Προστασίας).
Επίσης, έχουν προσκληθεί να λάβουν μέρος εκπρόσωποι των Πυροσβεστικών Αρχών της Κρήτης (Περιφερειακή Πυροσβεστική Διοίκηση Κρήτης και Πυροσβεστική Υπηρεσία Ρεθύμνου), η Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Περιφέρειας Κρήτης, η Ιερά Μονή Πρέβελη, η 7η Περιφερειακή Διοίκηση Λιμενικού Σώματος – ΕΛ. ΑΚΤ., η V Μεραρχία Κρητών και στελέχη του Ο.Α.Κ. Α.Ε., της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ρεθύμνου και του ΕΚΑΒ.