Το Κέντρο Κρητικής Λογοτεχνίας και η Περιφερειακή Ενότητα Χανίων θα παρουσιάσουν στο Πνευματικό Κέντρο Χανίων (στην αίθουσα του δευτέρου ορόφου), την Τετάρτη 30 Μαΐου και ώρα 20.00, το βιβλίο του Νίκου Παπαδογιαννάκη, ομότιμου καθηγητή του Πανεπιστημίου Κρήτης και προέδρου της Ιστορικής και Λαογραφικής Εταιρείας Ρεθύμνης, ο Αντισκάρος (ή) «Και τα μάτια της στο πράσινο της Βερόνας».
Πρόκειται για ιστορικό μυθιστόρημα, το οποίο αναφέρεται στην πρώτη επιδρομή των Τούρκων στην Κρήτη το 1645, στην πολιορκία των Χανίων και του Ρεθύμνου και στην άλωση των δύο αυτών πόλεων ( 1645, 1646 ).
Το βιβλίο θα παρουσιάσουν οι :
• Μαρία Πατρελάκη, DEA Φιλολογίας, επίτιμη γυμνασιάρχης,
• Αλεξάνδρα Ζερβού, καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Κρήτης,
• Ελπινίκη Νικολουδάκη – Σουρή, ομότιμη καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Κρήτης,
• O συγγραφέας.
Την εκδήλωση θα συντονίζει η Κούλα Γιομελάκη, φιλόλογος.