Από την αντιδήμαρχο Τουρισμού-Πρασίνου, κυρία Πέπη Μπιρλιράκη-Μαμαλάκη, λάβαμε και δημοσιεύουμε την παρακάτω απάντηση, σε επιστολή της κυρίας Βαρβάρας Λαγουδάκη που δημοσιεύθηκε χθες, σχετικά με την οδό Σάθα:
«Κύριε Διευθυντά
Με αφορμή το δικαιολογημένο παράπονο της συμπολίτισσας κυρίας Λαγουδάκη, που δημοσιεύτηκε στο χθεσινό φύλλο της έγκριτης εφημερίδας σας, οφείλω να απαντήσω ότι ήδη από χθες το πρωί, ως απόρροια του Προγραμματισμού της Υπηρεσίας μας, συνεργείο της Υπηρεσίας Πρασίνου, προέβη στο κλάδεμα των μουριών. Η συγκεκριμένη εργασία θα είχε πραγματοποιηθεί νωρίτερα αν σταθμευμένα αυτοκίνητα δεν παρεμπόδιζαν τη στάθμευση του καλαθοφόρου οχήματος του Δήμου. Προκειμένου λοιπόν να μην διακοπεί η κυκλοφορία στο στενό δρόμο της Σάθα, η Υπηρεσία κατάφερε να βρει την κατάλληλη ημέρα και ώρα ώστε να εκτελεστούν απρόσκοπτα οι απαιτούμενες εργασίες.
Με την ευκαιρία πάντως αυτής της παρέμβασης, θα θέλαμε να ενημερώσουμε τους συμπολίτες ότι η Υπηρεσία Πρασίνου όπως και άλλες τεχνικές υπηρεσίες του Δήμου μας, είναι υποστελεχωμένες ενώ οι ανάγκες παρέμβασής τους τόσο την περίοδο που διανύουμε με τα έργα που βρίσκονται σε εξέλιξη όσο και γενικώς με τη διοικητική διεύρυνση του Δήμου Ρεθύμνης, έχουν πολλαπλασιαστεί.
Αξίζει να επισημανθεί πως σε προτεραιότητα έχει τεθεί η προστασία και διάσωση των πολλών φοινίκων του Δήμου και να αναγνωρισθεί η προσπάθεια των Υπηρεσιών Πρασίνου και Καθαριότητας, αφού πρόκειται για ένα έργο που απαιτεί συνεχή παρακολούθηση, υποστήριξη και έχει κόστος τόσο σε επίπεδο απασχόλησης προσωπικού όσο και στην αγορά των κατάλληλων φαρμάκων ψεκασμού.
Η δυσκολία του είναι γνωστή τουλάχιστον στους συμπολίτες που προσπαθούν, δυστυχώς όχι πάντα επιτυχώς, να διασώσουν μεμονωμένους φοίνικες που έχουν στον κήπο τους».