Ο ΑΡΧΕΛΩΝ προσκαλεί το κοινό στη δημόσια απελευθέρωση της αποθεραπευμένης θαλάσσιας χελώνας καρέτα-καρέτα «Γουάλας» που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 1 Ιουλίου και ώρα 11.30, στην παραλία μπροστά από το ξενοδοχείο Grecotel Creta Palace, στα Μισίρια Ρεθύμνου.
Ο «Γουάλας» βρέθηκε στις 30 Ιουνίου 2018 στα Φαλάσαρνα με τραύματα στο καβούκι και στο κεφάλι σε κρίσιμη κατάσταση. Με τη βοήθεια του λιμενικού σώματος, πολιτών καθώς και της ΑΝΕΚ Lines/Blue Star Ferries η χελώνα μεταφέρθηκε στον Πειραιά όπου και την παρέλαβαν οι ερευνητές του Κέντρου Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ. Πρόκειται για θαλάσσια χελώνα μήκους 77 εκατοστών, πλάτους 69 εκατοστών και βάρους 54 κιλών. Η ηλικία του υπολογίζεται στα 30 με 40 έτη.
Ένα χρόνο μετά, ο κύκλος σωτηρίας ολοκληρώνεται και ο «Γουάλας» είναι έτοιμος να επιστρέψει στις θάλασσες της Κρήτης και να συνεχίσει το μακρύ του ταξίδι.
Όσοι επιθυμούν μπορούν να παρευρεθούν στην απελευθέρωση και να δουν από κοντά την αποθεραπευμένη θαλάσσια χελώνα να επιστρέφει στο φυσικό της περιβάλλον.
Η δημόσια εκδήλωση αυτή γίνεται με την υποστήριξη του Grecotel Creta Palace του ομίλου Grecotel Hotel & Resorts και στα πλαίσια του προγράμματος TUI TURTLE AID Greece της TUI Care Foundation.