Σήμερα από τα καθήκοντά τους απέχουν οι νοσοκομειακοί γιατροί του Ρεθύμνου, οι οποίοι απεργούν έως και την Πέμπτη συμπαραστεκόμενοι στον αγώνα των δημοσίων υπαλλήλων. Στις κινητοποιήσεις των γιατρών συμμετέχουν και οι ιατρικοί επισκέπτες. Σήμερα απέχουν από τα καθήκοντά τους και οι δικηγόροι του Ρεθύμνου συμμετέχοντας στην διήμερη (σήμερα και αύριο) πανελλαδική κινητοποίηση του κλάδου αντιδρώντας στις ρυθμίσεις του νέου κώδικα περί δικηγόρων.
Οι δημόσιοι υπάλληλοι απεργούν αύριο Τετάρτη αλλά και την Πέμπτη συμμετέχοντας στην πανελλαδική κινητοποίηση που έχει προκηρύξει η ΑΔΕΔΥ. Στην 48ωρη απεργία, στις 18 και 19 Σεπτεμβρίου, θα συμμετέχουν οι δάσκαλοι και ο Οδοντιατρικός Σύλλογος Ρεθύμνου.
Στους δρόμους οι καθηγητές
Στους δρόμους βγήκαν χθες οι καθηγητές του Ρεθύμνου στο πλαίσιο των κινητοποιήσεών τους ενάντια στο μέτρο της διαθεσιμότητας. Την πρώτη μέρα της απεργίας οι καθηγητές, μαζί με αρκετούς μαθητές και φοιτητές,
συγκεντρώθηκαν στις 10:00 το πρωί στην πλατεία Τεσσάρων Μαρτύρων και μια ώρα αργότερα ξεκίνησαν πορεία στο κέντρο της πόλης.
Όσον αφορά τη συμμετοχή των καθηγητών στη χθεσινή πρώτη μέρα των απεργιακών κινητοποιήσεων, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της προέδρου της ΕΛΜΕΡ, ξεπέρασε το 95%. «Έχουμε πολύ μεγάλη συμμετοχή. Κατ’ εκτίμηση πάνω από 95%. Τα περισσότερα σχολεία δεν λειτουργούν καθόλου», επεσήμανε, η πρόεδρος της ΕΛΜΕΡ Δ. Ντρέκη.
Εκτός όμως από τους καθηγητές πολλοί ήταν και μαθητές και φοιτητές, οι οποίοι στήριξαν τη χθεσινή κινητοποίηση. Η Μαριλήδα, φοιτήτρια Κοινωνιολογίας αναφέρθηκε στην στήριξη των φοιτητών στον αγώνα των εκπαιδευτικών.
«Είμαστε όχι απλά αλληλέγγυοι, αλλά συμμετέχουμε και με παρουσία σε όλες τις κινητοποιήσεις που κάνουν οι διοικητικοί και τεχνικοί του Πανεπιστημίου, οι εργαζόμενοι στα νοσοκομεία αλλά και η ΕΛΜΕΡ. Βοηθάμε σε ότι μπορούμε». Η ίδια τοποθετήθηκε και για τις κινητοποιήσεις στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, όπου διοικητικοί και τεχνικοί υπάλληλοι απεργούν, κάποιοι καθηγητές απέχουν από τα μαθήματα σε ένδειξη αλληλεγγύης, ενώ, οι φοιτητές αναμένεται να καλέσουν αυτές τις μέρες Γενικές Συνελεύσεις στις σχολές του Πανεπιστημίου στο Ρέθυμνο. «Οι διοικητικοί έχουν ήδη αποφασίσει απεργία διαρκείας. Οι καθηγητές στα περισσότερα τμήματα ακολουθούν, επίσης, αφού έχουν αποφασίσει αποχή από τα μαθήματα.
Σε ανακοίνωσή τους οι εκπαιδευτικοί Δευτεροβάθμιας του Ρεθύμνου κάνουν λόγο για μια μεγάλη συμμετοχή στη χθεσινή κινητοποίηση που σύμφωνα με τους ίδιους άγγιξε το 95%.
Για σήμερα οι καθηγητές έχουν προγραμματίσει: σειρά δράσεων απευθύνοντας ανοιχτό κάλεσμα και σε σχετική ανακοίνωσή τους τονίζουν: «Στις 8:00 π.μ. συγκέντρωση έξω από τα σχολεία τους και διανομή ενημερωτικού υλικού. Συζητάμε μοιράζουμε υλικό.
– Στις 10:00 π.μ. συγκέντρωση όλων των απεργών στην πλατεία Τεσσάρων Μαρτύρων και επίσκεψη σε δημόσιες και ιδιωτικές επιχειρήσεις.
– Στις 7:00 μ.μ. θα υπάρχει, όπως κάθε μέρα, τραπεζάκι και μικροφωνική της ΕΛΜΕ στους Τέσσερις Μάρτυρες.
– Στις 7:00 μ.μ. ξεκινά το απεργιακό γλέντι των συναδέλφων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Καλούμε τους συναδέλφους να συσπειρωθούν σε ακόμα μεγαλύτερο ποσοστό, με ακόμα μεγαλύτερη αποφασιστικότητα. Καλούμε την εκπαιδευτική κοινότητα και όλους τους εργαζόμενους σε συντονισμένο αγώνα για την υπεράσπιση της δημόσιας παιδείας και υγείας, για την υπεράσπιση της εργασίας. Μπορούμε να νικήσουμε».
«Απεργιακό γλέντι σήμερα»
στο 2ο Δημοτικό Σχολείο
Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου πραγματοποιεί απεργιακό γλέντι στον αύλειο χώρο του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ρεθύμνου, σήμερα στις 7:00 το απόγευμα.
Την εκδήλωση πλαισιώνουν ο Στέλιος Συκάκης, Χάρης Μπάκας, Αλέξανδρος Κανακάκης, Δημήτρης Στεφανάκης και το μουσικό συγκρότημα «Σχήμα Λόγου». Η είσοδος είναι ελεύθερη για όλους.
Εκδήλωση σήμερα στην Πανεπιστημιούπολη Γάλλου για τη διαθεσιμότητα
Οι διοικητικοί υπάλληλοι του Πανεπιστημίου Κρήτης συνεχίζουν την αποχή από τα καθήκοντά τους για δεύτερη εβδομάδα αντιδρώντας στο μέτρο της διαθεσιμότητας.
Σήμερα στις 11:00 το πρωί η πρυτανεία του Π.Κ. πραγματοποιεί ανοιχτή εκδήλωση για τις επιπτώσεις του μέτρου της διαθεσιμότητας των διοικητικών υπαλλήλων του Π.Κ. στην λειτουργία του εκπαιδευτικού ιδρύματος. Η εκδήλωση θα γίνει στο αμφιθέατρο Δ6 στην Πανεπιστημιούπολη Γάλλου. Στην εκδήλωση έχουν προσκληθεί τοπικές αρχές και βουλευτές.
Αντίστοιχη εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί ταυτόχρονα και στο Ηράκλειο στο κτίριο Διοίκησης, Αίθουσα 1 της Συγκλήτου. Θα υπάρχει σύνδεση με το Αμφιθέατρο του Φοιτητικού Κέντρου στο Ηράκλειο και με το Αμφιθέατρο Δ6 Ρέθυμνο.
Η εκδήλωση θα μεταδοθεί ζωντανά στο διαδίκτυο στο σύνδεσμο http://vod. ucnet. uoc. gr/video/iptv/131.
Σε σχετική ανακοίνωση μάλιστα του Πανεπιστημίου Κρήτης αναφέρεται: «Η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Κρήτης με την ολοκλήρωση της έκθεσης αξιολόγησης δομών και υπηρεσιών και με το σχέδιο στελέχωσης που υπέβαλε προς το Υ.ΠΑΙ.Θ. τεκμηρίωσε με αντικειμενικό τρόπο ότι:
(Α) Το διοικητικό Προσωπικό και οι διοικητικές υπηρεσίες του Πανεπιστημίου Κρήτης αποδίδουν εργασία υψηλής ποιότητας που έχει συμβάλει στη διεθνή αναγνώριση του Ιδρύματος παρά τις οικονομικές δυσκολίες και τις σημαντικές απώλειες των τελευταίων χρόνων από συντάξεις και παραιτήσεις μελών του προσωπικού.
(Β) Όλοι ανεξαιρέτως οι διοικητικοί υπάλληλοι όλων των κατηγοριών είναι απαραίτητοι στο διαμορφωμένο σχέδιο νέου οργανογράμματος, στο οποίο μάλιστα επισημάνθηκαν οι σημαντικές ελλείψεις σε διοικητικό Προσωπικό».
Τριήμερες κινητοποιήσεις
από τους νοσοκομειακούς γιατρούς
Σε τροχιά κινητοποιήσεων βρίσκονται και οι νοσοκομειακοί γιατροί του Ρεθύμνου. Αρχής γενομένης από σήμερα που συμμετέχουν στην πανελλαδική απεργία, που έχει προκηρύξει η ομοσπονδία τους, θα πραγματοποιήσουν συγκέντρωση διαμαρτυρίας στις 11:00 το πρωί μαζί με τους εργαζόμενους στον αύλειο χώρο του νοσοκομείου.
Επιπλέον, όπως αποφάσισαν στη διάρκεια της γενικής τους συνέλευσης, την Τετάρτη και την Πέμπτη οι νοσοκομειακοί γιατροί συμμετέχουν στις απεργιακές κινητοποιήσεις της ΑΔΕΔΥ, ενώ εκφράζουν την συμπαράστασή τους και στον αγώνα των εκπαιδευτικών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Οι γιατροί, στην ανακοίνωσή τους αναφέρονται για μια ακόμα φορά στην υποστελέχωση του νοσηλευτικού Ιδρύματος, ενώ στρέφουν τα βέλη τους και προς τη διοίκηση του Νοσοκομείου και μεταξύ άλλων επισημαίνουν: «Στο Νοσοκομείο
Ρεθύμνου, εκτός από τα συσσωρευμένα προβλήματα, ερχόμαστε αντιμέτωποι με τη φασιστική νοοτροπία, την προκλητική συμπεριφορά και την ανικανότητα του διοικητή κ. Ξυπολητά, αυτής της θλιβερής μικρογραφίας του υπουργού. Τοποθετεί κάμερες στις εισόδους του Νοσοκομείου χωρίς διαβούλευση και χωρίς προηγούμενη άδεια, αγνοώντας τις νόμιμες διαδικασίες, παραβιάζοντας απροκάλυπτα το ιδιωτικό και ιατρικό απόρρητο. Δίνει εντολές στους υπαλλήλους security να ελέγχουν τις ταυτότητες των αποκλειστικών νοσοκόμων, υποκαθιστώντας την αστυνομία (οι παρανομίες δεν διορθώνονται, ούτε δικαιολογούν νέες παρανομίες). Παρενοχλεί συναδέλφους τηλεφωνικά εκτός ωραρίου. Ως πειθήνιος διορισμένος, διαβεβαιώνει τους πάντες ότι «όλα βαίνουν καλώς». Και φυσικά, ο ίδιος, η ΔΥΠΕ Κρήτης και ο πολιτικός του προϊστάμενος, τηρούν σιγή ιχθύος στις έγγραφες καταγγελίες μας για τον παράνομο διορισμό του (όντας μόνιμος κάτοικος Ρεθύμνου και διατηρώντας ανοικτό το ιδιωτικό του ιατρείο). Απαιτούμε άμεση απόσυρση των καμερών παρακολούθησης και ζητούμε από τα θεσμικά όργανα του Νοσοκομείου να επιληφθούν του ζητήματος, καθώς και των άλλων θεμάτων. Καταδικάζουμε απερίφραστα τη φασιστική συμπεριφορά και τις πραξικοπηματικές αποφάσεις του επίορκου διοικητή και ζητούμε την άμεση απομάκρυνσή του από το Νοσοκομείου. Η ανοχή μας είναι πλέον μηδενική… Αρνούμαστε να συμμετάσχουμε σε επικοινωνιακά παιχνίδια με το σύστημα ηλεκτρονικών ιατρικών εντολών μέσω tablets. Οι μέθοδοι με τις οποίες προσπαθούν να επιβάλλουν το πολυδιαφημιζόμενο «πιλοτικό» πρόγραμμα, η αποσιώπηση των μειονεκτημάτων του και της σύγχυσης που προκαλεί συχνά, η προσπάθεια παράκαμψης και εξουδετέρωσης των αντιρρήσεων ή επιφυλάξεων του νοσηλευτικού και ιατρικού προσωπικού, καταγγέλθηκαν από πολλούς συναδέλφους στη γενική συνέλευση. Όταν ψάχνουμε απεγνωσμένα για ένα πιεσόμετρο που να λειτουργεί, όταν ο ασθενής δεν διαθέτει κουδούνι ειδοποίησης δίπλα στο κρεβάτι ή δεν έχει (το κακής ποιότητας) φαγητό στην ώρα του, όταν οι νοσηλευτές είναι εξοντωμένοι από τις βάρδιες, όταν η Μονάδα Εντατικής Θεραπείας αδυνατεί να λειτουργήσει της επτά κλίνες της, όταν το Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών και ολοένα και περισσότερες κλινικές, δεν μπορούν να καλύψουν τις εφημερίες του μήνα λόγω των ελλείψεων, όταν ο προϋπολογισμός του Νοσοκομείου έχει ήδη κτυπήσει «κόκκινο»>, τα tablets δεν αποτελούν «πρωτοπορία ή εκσυγχρονισμό», αλλά καθαρή πολιτική προπαγάνδα. Μπροστά στον ανασφάλιστο συνάνθρωπό μας που δεν μπορεί να νοσηλευθεί, που αδυνατεί να χειρουργηθεί ή να λάβει χημειοθεραπεία, μπροστά στο ανασφάλιστο παιδί, που παλεύουμε να το εμβολιάσουμε μέσω του Ιατρείου Κοινωνικής Αλληλεγγύης, το ζήτημα των tablets είναι πραγματικά ήσσονος σημασίας. Αντικρίζουμε καθημερινά αυτούς τους ανθρώπους που η κυβέρνηση και οι εντολοδόχοι της στα Νοσοκομεία πετούν στον Καιάδα. Ενώ η Δημόσια Δωρεάν Υγεία για όλους είναι υποχρέωση της Πολιτείας για κάθε κάτοικο της χώρας, κάποιοι ασχολούνται με επικοινωνιακά «πανηγυράκια».
Οι γιατροί καλούν για μια ακόμα φορά τους Ρεθεμνιώτες να συμπαρασταθούν στον αγώνα για την αναβάθμιση της δημόσιας υγείας υποστηρίζοντας μεταξύ άλλων: «Καλούμε τους Ρεθυμνιώτες-ισσες να μας συμπαρασταθούν. Ζητούμε να δουν το διπλανό τους άρρωστο συνάνθρωπο που είναι ανασφάλιστος, άνεργος, υποαπασχολούμενος ή χαμηλοσυνταξιούχος και να σκεφτούν ότι αύριο οποιοσδήποτε μπορεί να βρεθεί σε παρόμοια θέση. Πρέπει να αντιπαρέλθουν τα ψεύδη και την αλαζονεία και να μάθουν την αλήθεια για το Νοσοκομείο μας και το Ε.Σ.Υ. γενικότερα, το οποίο η κυβερνητική πολιτική έχει βάλει στην τροχιά της διάλυσης, των ιδιωτικοποιήσεων και της μετακύλισης της δαπάνης στις πλάτες του εξαθλιωμένου ελληνικού λαού. Και να μην ξεχνούν ότι προσερχόμενοι στο Νοσοκομείο, τους καταγράφει μια κάμερα, όχι για να τους σώσει, βέβαια»…
Στηρίζουν τις απεργιακές κινητοποιήσεις
οι ιατρικοί επισκέπτες Δυτικής Κρήτης
Ο Σύλλογος Ιατρικών Επισκεπτών Δυτικής Κρήτης στηρίζει τις απεργιακές κινητοποιήσεις των γιατρών και των εργαζομένων στα δημόσια νοσοκομεία. Σε ανακοίνωσή τους μεταξύ άλλων αναφέρουν: «Η κατάσταση στο χώρο της Υγείας είναι σήμερα τραγική:
Η κυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και η τρόικα (ΕΕ-ΕΚΤ-ΔΝΤ) με το πρόσχημα της κινητικότητας-διαθεσιμότητας, διαλύει καθημερινά τις δημόσιες δομές υγείας. Τα νοσοκομεία με τα κραυγαλέα λειτουργικά προβλήματά τους και κάτω από το βάρος της βαριάς υποστελέχωσης και υποχρηματοδότησης, καθημερινά μαραζώνουν και ερημώνουν. Πολλά υποστελεχωμένα Τμήματα-Κλινικές-Μονάδες θα οδηγούνται σε κατάργηση, ενώ μεθοδεύεται η συγχώνευση και εκκένωσή τους, καθώς και η κατάργηση δομών του ΕΟΠΥΥ και από πάροχο υγείας να μετατραπεί σε αγοραστή. Ανοίγοντας, έτσι, το δρόμο στην πλήρη εμπορευματοποίηση της Υγείας και στην είσοδο μεγάλων επιχειρηματικών ομίλων στο χώρο. Με περαιτέρω οικονομική επιβάρυνσή στους, ήδη, χρεοκοπημένους εργαζομένους, και στις οικογένειές τους.
Έχουμε κοινό εχθρό-κοινή θα πρέπει να είναι και η απάντησή μας!
Η Υγεία είναι υπόθεση όλων μας! Εργαζόμενοι σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, αυτοαπασχολούμενοι, φτωχοί αγρότες, νεολαία σε κοινό μέτωπο να διεκδικήσουμε να μην συγχωνευθεί-κλείσει καμία δημόσια μονάδα Υγείας, να μην απολυθεί κανένας εργαζόμενος, μαζικές προσλήψεις μόνιμου προσωπικού, αυξήσεις σε μισθούς και συντάξεις, αποκλειστικά δημόσια δωρεάν Υγεία – Πρόνοια για όλους».
Απεργούν οι δικηγόροι σήμερα και αύριο
Αποχή από τα καθήκοντά τους σήμερα και αύριο αποφάσισαν οι δικηγόροι σε ένδειξη διαμαρτυρίας για ρυθμίσεις του νέου κώδικα περί δικηγόρων που κατατέθηκε προς συζήτηση στη Βουλή.
Ανάμεσα στις επίμαχες ρυθμίσεις είναι η κατάργηση της υποχρεωτικής παράστασης των δικηγόρων στα συμβόλαια και της ελάχιστης αμοιβής για τους έμμισθους δικηγόρους στον ιδιωτικό τομέα. Σε ανακοίνωσή της η Συντονιστική Επιτροπή των Δικηγορικών Συλλόγων Ελλάδος εκφράζει την αντίθεσή της σε διατάξεις του σχεδίου του νέου Κώδικα Δικηγόρων και παράλληλα ζητεί την άρση της «πρόσφατης απομείωσης του θεσμού της προσωρινής δικαστικής προστασίας, με απεξάρτηση της έκδοσης και της ισχύος της προσωρινής διαταγής από το χρόνο συζήτησης της σχετικής αίτησης ασφαλιστικών μέτρων και, επί διαφορών για άκυρη απόλυση εργαζομένου». Για το νέο Κώδικα Δικηγόρων η Συντονιστική Επιτροπή αναφέρει, μεταξύ άλλων, στην ανακοίνωσή της: «…Δεν μπορούμε να μην επιμείνουμε στην ανάγκη να επανακατοχυρωθεί το δικαίωμα των εμμίσθων συναδέλφων σε ελάχιστη αμοιβή και να διαφυλαχθεί ο τρόπος ποσοστιαίου υπολογισμού των κρατήσεων μέσω των γραμματίων προείσπραξης δικηγορικής αμοιβής. Σε καμία σύγχρονη δημοκρατική κοινωνία δεν νοείται παροχή υπηρεσιών που προσιδιάζουν σε σχέση εξαρτημένης εργασίας χωρίς να κατοχυρώνεται δικαίωμα του εργαζομένου σε αμοιβή. Τέτοιου είδους «μέτρα» που λαμβάνονται από την πολιτική εξουσία με επίκληση επιταγών της «τρόικας» αλλά στην πραγματικότητα προς όφελος των τραπεζών, των ασφαλιστικών εταιρειών και άλλων επιχειρήσεων που ασκούν μαζικά ένδικα βοηθήματα στα δικαστήρια της χώρας…». Ακόμη, σύμφωνα με την Συντονιστική Επιτροπή, στο σχέδιο του Κώδικα Δικηγόρων «είχαν ενταχθεί, μετά από πρόταση του δικηγορικού κόσμου της χώρας, τρεις εναλλακτικές διατυπώσεις για το δικαίωμα των εμμίσθων δικηγόρων σε ελάχιστη αμοιβή, οι οποίες όμως απαλείφθηκαν – προφανώς κατόπιν παρεμβάσεων των ως άνω οικονομικών συμφερόντων που καθοδηγούν τις επιλογές της Κυβέρνησης».
Σε ό, τι αφορά την κατάσταση που επικρατεί στην απονομή της Δικαιοσύνης, η Συντονιστική Επιτροπή τονίζει την ανάγκη «Να αρθεί η πρόσφατη απομείωση του θεσμού της προσωρινής δικαστικής προστασίας, με απεξάρτηση της έκδοσης και της ισχύος της προσωρινής διαταγής από το χρόνο συζήτησης της σχετικής αίτησης ασφαλιστικών μέτρων» ενώ επισημαίνει πως η καθυστέρηση στην απονομή της Δικαιοσύνης σε πολλές περιπτώσεις ισοδυναμεί πλέον με αρνησιδικία.
Απεργιακό κάλεσμα από την ΑΔΕΔΥ
Ρεθύμνου την Τετάρτη και την Πέμπτη
Συγκέντρωση διαμαρτυρίας αύριο στις 10:00 το πρωί στο Εργατικό Κέντρο Ρεθύμνου έχουν προγραμματίσει οι δημόσιοι υπάλληλοι του Ρεθύμνου, οι οποίοι συμμετέχουν στην 48ωρη πανελλαδική κινητοποίηση, διαμαρτυρόμενοι για το μέτρο της διαθεσιμότητας αλλά και διεκδικώντας σειρά άλλων αιτημάτων που έχουν να κάνουν με την υγεία και την παιδεία. Το Ν.Τ. ΑΔΕΔΥ Ρεθύμνου απευθύνει κάλεσμα σε όλους τους δημόσιους υπαλλήλους να συμμετέχουν στις κινητοποιήσεις και χαρακτηριστικά σε σχετική ανακοίνωσή του αναφέρει:
«Τις επόμενες μέρες 9.000 ακόμα δημόσιοι υπάλληλοι μπαίνουν σε καθεστώς διαθεσιμότητας, τον Δεκέμβριο άλλοι 12.500, ενώ 15.000 οδηγούνται απευθείας σε απόλυση. Ο σχεδιασμός της Κυβέρνησης και της Τρόικα θέλουν τον περιορισμό και τη μείωση υπηρεσιών και υπαλλήλων στο 1/3. Άρχισαν με την εφεδρεία, με την προσυνταξιοδοτική διαθεσιμότητα, με του Δ.Ε. Ιδιωτικού Δικαίου και τώρα προχωρούν με τη διαθεσιμότητα-κινητικότητα-απολύσεις.
Μειώνουν κλίνες και θρανία, κλείνουν Νοσοκομεία και Σχολεία, οργανισμούς και δομές που θα πρέπει να παρέχουν υπηρεσίες στον πολίτη, ενώ δρομολογούν κι άλλες μειώσεις στις κύριες και επικουρικές συντάξεις και τα εφάπαξ. Στο Ρέθυμνο, πάνω από 70 συνάδελφοί μας έχουν τεθεί σε καθεστώς διαθεσιμότητας-κινητικότητας, ενώ οι περισσότεροι απ’ αυτούς βλέπουν πλέον την έξοδο απ’ το Δημόσιο.
Το Νοσοκομείο του Ρεθύμνου βρίσκεται εδώ και καιρό στα όριά του, τα ολοήμερα σχολεία του Νομού οδεύουν ολοταχώς προς κατάργηση, ενώ υπάρχει τεράστια έλλειψη εκπαιδευτικών και στις δύο βαθμίδες. Η Τεχνική εκπαίδευση είναι το πρώτο θύμα της μνημονικής πολιτικής στην παιδεία. Το Πανεπιστήμιο Κρήτης αδυνατεί να εκπληρώσει το διοικητικό του έργο, αφού η μεθόδευση απόλυσης ενός μεγάλου αριθμού διοικητικού προσωπικού, καθιστά τη λειτουργία του Ιδρύματος αδύνατη. Σε χειρότερη κατάσταση και το ΤΕΙ του Ρεθύμνου που καλείται να λειτουργήσει με 1,5 διοικητικό υπάλληλο!
Ο ΕΟΠΥΥ έχει καταρρεύσει και η συμβάσεις των γιατρών, που μία-μία λήγουν, δεν ανανεώνονται. Οι υπάλληλοι και οι συνταξιούχοι του Ρεθύμνου δεν είναι ασφαλισμένοι».
Ο Οδοντιατρικός Σύλλογος Ρεθύμνου
συμμετέχει στην κινητοποίηση της ΑΔΕΔΥ
Ο Οδοντιατρικός Σύλλογος Ρεθύμνου συμμετέχει στις κινητοποιήσεις της ΑΔΕΔΥ και μεταξύ άλλων σε ανακοίνωσή του αναφέρει: «Ο Κλάδος μας αντιμετωπίζει πρωτοφανές πρόβλημα επιβίωσης, καθώς η χώρα βυθίζεται στην ύφεση και στην εξαθλίωση. Επιβαρυνόμαστε με εξοντωτικές ασφαλιστικές εισφορές και διαρκώς εντεινόμενα φορομπηχτικά μέτρα, ενώ υφιστάμεθα τις επιπτώσεις της ισοπεδωτικής ανεργίας, η οποία ούτε καταγράφεται, ούτε επιδοτείται. Η μεσαία τάξη η οποία παραδοσιακά συντηρούσε τα ιατρεία μας έχει αφανισθεί, στερώντας ένα βασικό πακέτο παροχής υπηρεσιών μας. Η Ελληνική Οδοντιατρική Ομοσπονδία διαμαρτύρεται για τα δυσβάστακτα φορολογικά μέτρα, τα οποία με τις φορομπηχτικές επινοήσεις χαρατσιών, έχουν οδηγήσει τους συναδέλφους οδοντιάτρους σε απόγνωση.
Πάγια αιτήματά μας είναι:
– Η διεκδίκηση από ΤΣΑΥ (νυν Τομέας Υγειονομικών του ΕΤΑΑ) των οφειλομένων από την Πολιτεία ποσών καθώς και των εργοδοτικών εισφορών. Διεκδικούμε δικαστικά την επαναφορά των «κουρεμένων» κεφαλαίων μας. Απαιτούμε τον εκσυγχρονισμό του Ταμείου (ηλεκτρονική κατάθεση εισφορών, εκκαθάριση εκκρεμουσών δαπανών, κ.λπ.) για τη διευκόλυνση των ασφαλισμένων.
– Η παρέμβαση από τον υπουργό Εργασίας, σύμφωνα με την οποία να αποσυνδέεται από την κύρια σύνταξη το επιπλέον ποσό που αντιστοιχεί στο μονοσυνταξιούχο, ώστε να μην αποδεκατίζεται η σύνταξη των υγειονομικών αυτών που επί σειρά ετών έχουν καταβάλλει επιπλέον εισφορές στο ΤΣΑΥ».
Η Αυτόνομη Παρέμβαση Ρεθύμνου
για την απεργία
Η Αυτόνομη Παρέμβαση στηρίζει τις απεργιακές κινητοποιήσεις. Η γραμματεία της Αυτόνομης Παρέμβασης Ρεθύμνου μεταξύ άλλων σε ανακοίνωση της τονίζει: «Την Πέμπτη 19 Σεπτέμβρη να γίνει κοινή συνεδρίαση των οργανώσεων ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ με θέμα το συντονισμό τους σε ένα πρόγραμμα κοινής δράσης στην κατεύθυνση της κλιμάκωσης του αγώνα. Να οριστεί σε άμεσο χρόνο ένα τετραήμερο μιας δυναμικής κινητοποίησης στο εσωτερικό των εργαζομένων και των συνδικάτων με α) την οργάνωση συσκέψεων από όλες τις Ομοσπονδίες, β) με την πραγματοποίηση συνελεύσεων από τα πρωτοβάθμια σωματεία για συζήτηση και απόφαση, που θα καθιστούν όλους τους εργαζόμενους πρωταγωνιστές σε έναν αγώνα υπεράσπισης της ζωής τους, βάζοντας οριστικό φρένο στην κοινωνική καταστροφή που εξελίσσεται χωρίς τέλος. Να παρθούν άμεσες πρωτοβουλίες και δράσεις για την υπεράσπιση των δημοσίων αγαθών και των κοινωνικών δομών, από την πιο άγρια νεοφιλελεύθερη επίθεση που έχουμε γνωρίσει μέχρι τώρα, που καταστρέφει κάθε αναφορά σε συλλογικό και δημόσιο αγαθό, καθιστώντας τα από δω και πέρα σχεδόν μη προσβάσιμα από την μεγάλη πλειοψηφία της εργατικής τάξης, όπως η υγεία, παιδεία, κοινωνικές δομές, πρόνοια, παιδικοί σταθμοί κ.α».