Τον ΟΦΗ ετοιμάζεται να υποδεχθεί στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» απόψε στις 20:00 ο ΟΠΕΡ για τον θεσμό του Κυπέλλου βόλεϊ. Οι Ρεθεμνιώτες που περιμένουν και τον φίλαθλο κόσμο της πόλης να ανταποκριθεί στο κάλεσμα της ομάδας, θέλουν να έχουν αίσιο τέλος σ’ ένα ματς κι απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που, λογικά, είναι «του χεριού τους».
Ο ΟΦΗ περιφέρεται στις τελευταίες θέσεις του πρωταθλήματος της Α2 και δεν θυμίζει την ομάδα που διέθετε πριν από 2 ή 3 χρόνια.
Ο προπονητής του ΟΠΕΡ Γιώργος Σταυρόπουλος, σαφώς και δεν εφησυχάζει. Αντιθέτως συνεχίζει κανονικά τις προπονήσεις με τους παίκτες του αφού, αμέσως μετά τον αγώνα Κυπέλλου, επαναρχίζει το πρωτάθλημα.
Φοβού λοιπόν τις γιορτινές μέρες που επέρχονται και την όποια χαλάρωση μπορεί να υπάρξει, τους κρατά σε εγρήγορση και αποζητά τη νίκη.
Άλλωστε, σ’ έναν τέτοιο θεσμό κι απέναντι σε έναν αντίπαλο που, αν μη τι άλλο, δεν αποτελεί φόβητρο, ένα στραβοπάτημα μπορεί να δημιουργήσει περαιτέρω προβλήματα τα οποία, ούτε που θέλουν να σκέφτονται ότι μπορεί να προκύψουν στο «κυανοκίτρινο» τμήμα…
Γ. Σταυρόπουλος: «Να αναδείξουμε και οι δύο ομάδες το κρητικό βόλεϊ»
Ο νεαρός τεχνικός του ΟΠΕΡ μίλησε στα «Ρ.Ν.» για τον αγώνα του Σαββάτου, ενώ έδειξε παράλληλα ότι ο τρόπος της ήττας που ήρθε στην Παλλήνη, ενόχλησε αρκετά…
«Το μυαλό μας είναι στο πρωτάθλημα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα δείξουμε τη δέουσα προσοχή στο κύπελλο. Θεωρώ ότι έχουμε ξεπεράσει την ήττα στην Παλλήνη. Όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι τόσο η ήττα που μας πείραξε όσο το αγωνιστικό κομμάτι, ο τρόπος δηλαδή με τον οποίο θέλαμε να παίξουμε και δεν το πράξαμε. Η Παλλήνη ήταν πολύ διαβασμένη και έκανε το καλύτερό της παιχνίδι. Είναι ένα ματς όμως που ανήκει στο παρελθόν.
Τώρα μπροστά μας όπως προείπα, έχουμε το κύπελλο. Είναι ένας θεσμός που τον σεβόμαστε και οφείλουμε να παίξουμε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, δηλαδή τη νίκη, τόσο για την ιστορία του συλλόγου όσο για να ελπίσουμε σε ανάλογη συνέχεια.
Ο ΟΦΗ είναι πολύ καλή ομάδα και είναι ευκαιρία να αναδείξουμε και οι δύο ομάδες το κρητικό βόλεϊ.
Τέλος, θέλω να απευθύνω ένα κάλεσμα στον κόσμο και παράλληλα να τον ευχαριστήσω εκ μέρους όλων των παιδιών για την στήριξη που μας παρέχει. Αυτή τη στήριξη χρειαζόμαστε κι ακόμη περισσότερη στη συνέχεια, προκειμένου το ρεθεμνιώιτκο βόλεϊ να συνεχίζει να βρίσκεται ψηλά».
Εφόσον περάσει περιμένει Χανιά ή ΓΕΗ
Ο ΟΠΕΡ, εφόσον περάσει που, βάσει δυναμικότητας, αυτό μοιάζει πολύ πιθανό, θα πρέπει να περιμένει το νικητή του ζευγαριού Χανιά – ΓΕΗ.
Οι Ρεθεμνιώτες δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα πέρα από τα γνωστά με τις απουσίες των Βανδώρου, Καραμιχάλη. Επίσης, μια ίωση ταλαιπώρησε τις τελευταίες μέρες τον Λαδάκη ο οποίος έχασε κάποιες προπονήσεις, ωστόσο, φαίνεται πως θα δώσει κανονικά το «παρών» στον αγώνα ο Ρεθεμνιώτης αθλητής.
Το πρόγραμμα για τον επόμενο μήνα
Οι Ρεθεμνιώτες λοιπόν κάνουν μια διακοπή για τον αγώνα κυπέλλου με τον ΟΦΗ και την ερχόμενη εβδομάδα (Σάββατο 19. Δεκεμβρίου), θα αγωνισθούν για τελευταία φορά στο 2015 υποδεχόμενοι τον Πανελλήνιο. Ακολούθως έρχονται οι γιορτές και οι «κυανοκίτρινοι» ρίχνονται ξανά στους αγώνες πρωταθλήματος, στις 9 Ιανουαρίου του 2016 αντιμετωπίζοντας τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, όπου εκεί θα σημάνει και το τέλος του α’ γύρου.